O starostenské křeslo totiž svede boj jak současný starosta Ferdinand Jiskra, tak také další známé i méně okoukané tváře. Jisté je zatím jen jedno – žena na první pozici žádné z kandidátních listin nefiguruje.

Podle dostupných informací se budou o jedenadvacet míst v kaplickém zastupitelstvu ucházet členové osmi politických uskupení.

Trvalkou mezi nimi je hnutí SNK–NK, jehož členové do čela kandidátky opět nominovali současného starostu Ferdinanda Jiskru. Cíle, s nimiž do voleb sdružení půjde, jsou podle Jiskry neměnné.

„O hlasy voličů se budeme ucházet už počtvrté a vždy jsme při formulování programu vycházeli z Programu sociálně ekonomického rozvoje Kaplice. Jinak tomu nebude ani letos,“ uvedl Ferdinand Jiskra.

Sestavené kandidátky už mají také občanští a sociální demokraté. „Naším lídrem bude Martin Matoušek, já jsem na druhém místě kandidátky,“ informoval včera za kaplickou ODS Kamil Vonc.

Barvy sociální demokracie pak bude z čela kandidátky hájit předseda místní organizace ČSSD Jiří Ševčík. „O programových prioritách ale teprve jednáme,“ podotkl Ševčík.

Ve stejném duchu se za ODS vyjádřil rovněž Kamil Vonc. „Máme jasno pouze v tom, že budeme prosazovat transformaci městské policie – je žádoucí, aby pracovala více v noci než ve dne,“ naznačil Vonc.

Zajištění řádných sociálních služeb, boj s prostitucí nebo větší otevřenost radnice občanům – s takovými prioritami jdou do komunálních voleb v Kaplici křesťanští demokraté. Lídrem kandidátky KDU–ČSL bude Pavel Talíř.

„Shodli jsme se i na obsazení dalších dvou míst; druhý na kandidátce bude Josef Blessberger a třetí současná zastupitelka Pavla Opekarová,“ sdělil Pavel Talíř s tím, že obsazení nižších míst na kandidátce bude předmětem dalšího jednání, které je naplánováno na pondělí.

Tradiční komunisté

V nadcházejících komunálních volbách nepřekvapí komunisté, které znovu povede nynější místostarosta Kaplice Josef Kaloš. „Uvidíme, jak vše dopadne. Každopádně by bylo dobré, kdyby zastupitelstvo zůstalo přibližně ve stejném složení jako nyní, neboť máme rozpracováno mnoho projektů. Letošní volby ale budou hodně nečitelné,“ odhadl Josef Kaloš.

A vypadá to, že bude mít pravdu. Stojaté politické vody v Kaplici totiž rozčeří hned tři nové politické subjekty. Sdružení Město pro občany, pod jehož hlavičkou nyní v zastupitelstvu sedí Jana Drdáková, Marta Caisová, Libor Lukš a Jaroslava Valtrová, se transformovalo na Věci veřejné. Přední místa kandidátky této politické strany budou v Kaplici patřit výše jmenovaným zastupitelům.

„Usoudili jsme, že vzhledem k naší pozici v zastupitelstvu by bylo vhodné, aby za námi stála nějaká politická strana. A Věci veřejné se nám zdály být nejvhodnější možností,“ vysvětlil důvod změny lídr kandidátky Libor Lukš.

Doplnil, že o programových prioritách Věcí veřejných zatím úplně jasno není. „Sejdeme se nad nimi, až skončí doba dovolených. Ale je jasné, že budou v obecné rovině akcentovat program Věcí veřejných,“ naznačil Libor Lukš.

Rozdělení spojenci

Zakladateli dalších dvou nových uskupení jsou současní zastupitelé města za sdružení Občané pro Kaplici Jiří Havelka a Radek Brůžek. Zatímco nynější místostarosta Kaplice Jiří Havelka půjde do komunálních voleb jako lídr politického hnutí Nezávislí, Radek Brůžek založil vlastní uskupení s názvem Sdružení nezávislých kandidátů ZMĚNA 2010.

I přes poměrnou roztříštěnost politického spektra v Kaplici doufá současný starosta Ferdinand Jiskra v pokračování koncepční práce zastupitelstva.

„V končícím volebním období se povedlo, že vzájemně spolupracovaly všechny subjekty zvolené do zastupitelstva bez rozdílu. Tento způsob řízení města se rozhodně osvědčil, protože jednání rady i zastupitelstva jsou zbavena politikaření, vlivu stranických sekretariátů nebo zájmových skupin,“ uzavřel Ferdinand Jiskra.