V neděli ráno se na Lipně převrhla loď s rybáři. Měli štěstí. Díky včasné pomoci se zachránili.

Pramice se dvěma rybáři se převrhla po 9. hodině ranní na lipenském jezeře u Radslavi. „Vše viděl muž z okna chaty na břehu a zavolal hasiče i policii,“ sdělil mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner. „Oba byli včas vytaženi. Jeden z rybářů byl podchlazený, proto jej sanita odvezla do nemocnice. Sami by pravděpodobně ke břehu, který byl vzdálen zhruba 200 metrů, nedoplavali,“ mínil.

Rybáři měli štěstí, že na jezeře v daném místě nebyli sami. „Na vodě pluly dvě dvojice rybářů. Rybáři, kteří se dostali do potíží, měli zřejmě nevhodnou loď s mělkým dnem. Když se zvedl vítr a vlny, natekla jim voda do pramice a loď se převrátila,“ líčil policista z Obvodního oddělení police ČR Horní Planá. Druhá dvojice rybářů, která chytala asi padesát metrů od nich, se jim vydala na pomoc. „Rybáři naštěstí byli tak duchapřítomní, že ihned po pádu do vody ze sebe strhali svrchní oblečení, které by je stáhlo ke dnu. Jejich kolegové jim hodili plavací vesty, aby se lépe udrželi na hladině a posléze je dopravili na břeh. Jsou to hrdinové,“ podotkl policista.

Když na místo dorazili hasiči a policisté, byli už rybáři v bezpečí. „Zachránili je místní rybáři,“ přitakal Zdeněk Svoboda ze Sboru dobrovolných hasičů Frymburk, jehož zásahová jednotka spěchala mužům v ledové vodě na pomoc. Hasiči poté dopravili na břeh převrženou loď.

Vykoupaných mužů se ujala posádka frymburské záchranky. „Oba muže jsme vyšetřili. Staršího, pětatřicetiletého muže, který byl v pořádku, jsme ponechali na místě a druhého, podchlazeného dvacetiletého Slováka, odvezla naše posádka na internu do českokrumlovské nemocnice,“ upřesnil ředitel společnosti Trans Hospital Frymburk Bořek Bulíček.

Toto není na Lipně první a s největší pravděpodobností ani poslední případ. Naposledy se stejná nehoda stala na lipenském jezeře ve stejné lokalitě na konci září, kdy se po převržení pramice utopil starší muž z Rakouska. Jeho synovi se podařilo doplavat ke břehu, aby zavolal pomoc. S podchlazením skončil v nemocnici.

„Pořád upozorňujeme na to, že je třeba být u lipenského jezera na tyto případy připraveni a zabezpečit co nejrychlejší pomoc,“ konstatoval Milan Bukáček, vedoucí českokrumlovských vodních záchranářů, kteří dobrovolně drží službu u jezera, ale pouze v letních měsících. „Je to otázka financí. Víme o těchto problémech, ke kterým dochází i v době, kdy už u Lipna nesloužíme. Navíc jsou v tomto období málokde čluny na vodě. Ale rybáři budou chytat dál, to je jasné.“