Silnice smrti, a sice E55, si připsala na svůj vrub další lidský život. V úterý ráno v Kaplici nedaleko čerpací stanice Agip o něj přišel pod koly kamionu jedenasedmdesátiletý cyklista.

Jak přesně se vše seběhlo, včera ještě nebylo jasné. Cyklistu srazil čtyřicetiletý český řidič kamionu, který jel kolem páté hodiny ranní směrem k Dolnímu Dvořišti. Předkem zasáhl cyklistu, který nehodu nepřežil.

„Záchranky z Kaplice a Českého Krumlova vyjely na místo tragédie v 5.07 hodin. Lékař ale už mohl pouze konstatovat smrt v důsledku mnohočetných poranění,“ uvedl včera ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje Marek Slabý.

Kvůli nehodě byl jeden jízdní pruh neprůjezdný necelé čtyři hodiny. Podle líčení lidí se neštěstí odehrálo v úseku, kde kolem silnice E55 vedou svodidla a za nimi chodník.

„Když jsme ráno vstali, viděli jsme z okna na silnici blikat policejní majáčky. Ale víc nic, protože nám v tom bránil strom,“ potvrdila obyvatelka jednoho paneláku na sídlišti Na Vyhlídce, které se rozkládá v sousedství silnice E55, od níž ho dělí již zmíněná svodidla.

„Podle prvotních informací řidič cyklistu, který prý nebyl řádně osvětlen, přehlédl,“ sdělila mluvčí českokrumlovské policie Michaela Hončíková.

Úsek, kde se nehoda odehrála, jako by bylo zakleté. „Je to nebezpečný, škaredý úsek,“ přitakal kaplický strážník Václav Klimeš. „O kus dál tam auto už srazilo mladíka, před několika lety jednoho muže a není to tak dlouho, co tam pod koly auta skončila přecházející chodkyně. Nevím, jestli by pomohlo v těch místech nainstalovat veřejné osvětlení, aby se zlepšila viditelnost.“

Silnice E55 tam totiž vede kolem obydlené části Kaplice a tak je na vozovce poměrně velký pohyb chodců či cyklistů, kteří přes vozovku často přecházejí na druhou stranu.

Jednak na procházky kolem rybníka, do zahrádkářské osady s chatkami a podobně. Po Kaplici se včera říkalo, že nešťastný důchodce bydlel v sídlišti Na Vyhlídce a s kolem se vydal do garáže stojící o kus dál nahoře na druhé straně vozovky.

„On je nebezpečný celý úsek E 55 od Agipu a obydlené části až k lomu za Kaplicí,“ konstatoval v úterý starosta Kaplice Ferdinad Jiskra.

„Město proto už několikrát jednalo s Ředitelstvím silnic a dálnic a dalšími orgány, aby v této části E 55 snížily povolenou rychlost alespoň na 70 kilometrů v hodině. Ale neúspěšně.“

Na mezinárodní silnici, která navíc nevede centrem města a jde mimo hlavní zastavěnou část, něco takového totiž nepřipadá v úvahu.

„Přitom E 55 parametry mezinárodní silnice dávno nemá a liknavost v přípravě výstavby rychlostní silnice R3 vede jenom k oddalování termínu zahájení její stavby. E 55 je v úseku od Českých Budějovic až ke hranicím zkrátka silnicí smrti,“ připomněl kaplický starosta.

Chodci a cyklisté se ovšem kolem přetížené silnice E 55 nepohybují jenom v Kaplici, ale stejně tak z Kaplice do Stříteže, v Netřebicích, ve Velešíně a na Holkově.

„Největší problém je, že tito lidé se na silnici často nechovají tak, jak by měli. Chodí po nesprávné straně, bez retroreflexních prvků, neosvětlení. K tomu často v mlze, dešti, kdy je minimální viditelnost,“ podotkl kaplický strážník Václav Klimeš.

Jak se chovat na silnici dle zákona

Chodci:
- musejí především užít chodníku nebo stezky pro chodce. Kde nejsou, chodí se po levé krajnici a když chybí nebo je neschůdná, tak co nejblíže při levém okraji vozovky. A to nejvíce dva chodci vedle sebe. Při horší viditelnosti, velkém provozu nebo v nepřehledných úsecích smějí chodci jít jenom za sebou
-osoba, jež vede kolo nebo moped, musí užít pravé krajnice nebo pravého okraje vozovky
- při přecházení vozovky chodec nesmí ohrozit sebe ani jiné účastníky provozu a donutit řidiče k náhlé změně nebo rychlosti jízdy
- nesmějí překonávat zábradlí a jiné zábrany na vozovce

Cyklisté:
- smějí jezdit jen jednotlivě za sebou a při pravém okraji vozovky
- cyklista mladší 18 let musí povinně použít přilbu schváleného typu
- za snížené viditelnosti musejí mít rozsvícen světlomet s bílým světlem svítícím dopředu a zadní svítilnu s červeným světlem nebo červeným přerušovaným světlem. Když je vozovka souvisle osvětlena, může nahradit světlomet svítilnou bílé barvy s přerušovaným světlem
- nesmí jezdit bez držení řidítek, na jednomístném kole ve dvou, vést ještě psa, další kolo a podobně, držet se jiného vozidla, vozit předměty, které by znesnadňovaly řízení jízdního kola atd.