Ač tomu na podzim bude už devět let, detaily z osudného dne, který mu změnil život, si šestadvacetiletý Zbyněk Sýkora z Přídolí na Českokrumlovsku pamatuje dodnes.

Ví, co dělal dopoledne, bez váhání vyloví z paměti, co měl k obědu, a nezapomněl ani to, že předtím, než usedl na svou Jawu 350, si nasadil přilbu a rukavice.

Chvíli, kdy mu cestu z domova do sousední vesnice těsně před Starým Spolím zkřížil nákladní vůz, však Zbyňkova paměť vymazala. Stejně jako první dny na ARO českokrumlovské a českobudějovické nemocnice, kde se lékaři potýkali s četnými zraněními, které si mladík z nehody odnesl.

„Přišel jsem o ledvinu a slezinu, měl jsem otřes mozku, zlomenou nohu, žebra a prsty na ruce,“ vyjmenoval Zbyněk Sýkora, jemuž následkem pooperačních komplikací ochrnuly dolní končetiny.

Léčivý pohyb

Do normálního života se vrátil po dvou letech. „To víte, že se s takovým osudovým verdiktem lékařů nevyrovnáte za den. Ale hodně mi pomohla rodina a také moji přátelé,“ ocenil Zbyněk Sýkora.

Zášť vůči řidiči nákladního vozu, kterého dodnes čas od času vídá, necítí. „Neudělal to schválně, prostě jsme se oba nevešli na jednu silnici,“ řekl mladý muž rezolutně.

Polemizování typu „co by, kdyby…“ si zakázal, je prý realista, a tak raději žije život, jaký je, než aby se utápěl v bezcílném přemítání.

Nejen fyzickou, ale také psychickou sílu nabral Zbyněk Sýkora po úrazu sportem. „Ten mě opravdu chytl, a to jsem si před nehodou jenom sem tam zahrál s kamarády fotbal anebo zašel do posilovny,“ srovnal sportovec, jemuž v překonávání sebe samého nebrání ani invalidní vozík.

„Dva roky po úrazu jsem začal s atletikou, dostal jsem se do reprezentace. Další dva roky nato jsem si poprvé zahrál florbal a teď mě nejvíce baví basketbal,“ zrekapituloval Zbyněk Sýkora, jenž nyní žije hlavně přípravami na basketbalové mistrovství Evropy, které se uskuteční na sklonku léta.

„Nebýt úrazu, k vrcholovému sportu bych se nikdy nedostal,“ zauvažoval nezlomný mladý muž, jenž svoji chuť k životu předává například ve známých kladrubských lázních lidem, které postihl podobný osud jako jeho samotného.