Nezvykle rušno bylo v úterý v Loučovicích. Poté, co kolem osmé hodiny večerní nad zdejším sídlištěm kroužily tři motorové paraglidingy, pilot jednoho z nich se svým strojem náhle spadnul na zem. Utrpěl sice těžké zranění, ale naštěstí pád přežil.

„K nehodě došlo poté, co paraglider vlétl mezi panelové domy a zavadil o televizní kabel. Krajské zdravotnické operační středisko vyslalo na místo posádku rychlé zdravotnické pomoci z Českého Krumlova a vrtulník Letecké záchranné služby České Budějovice,“ uvedla Petra Kafková, tisková mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje.

Devětatřicetiletý muž po pádu z asi dvacetimetrové výšky podle ní utrpěl poranění páteře. Po ošetření byl ve stabilizovaném stavu transportován vrtulníkem na traumatologické oddělení českobudějovické nemocnice.

„Podle svědků vysadil motorovému paraglidingu motor, načež pilot zachytil vrchlíkem o dráty mezi panelovými domy a zřítil se na zem,“ řekl Deníku na místě neštěstí inspektor provozu motorového paraglidingu Josef Novák. Doplnil, že vše zatím ukazuje na chybu pilota. „Nad obydlenými částmi musí pilot letět ve výšce alespoň 300 metrů nad nejvyšším bodem tak, aby v případě, že motor vysadí, mohl bezpečně doklouzat na zem. V tomto případě měl ale pilot zřejmě nedostatečnou výšku a pro přistání si vybral nevhodné místo,“ vysvětlil Josef Novák s tím, že tuto hypotézu bezpečně potvrdí až další vyšetřování.

Josef Novák zároveň ujistil, že i když paraglidingu vysadí motor, je možné s padákem bezpečně doklouzat až k zemi a přistát. „Před přistáním motor dokonce běžně vypínáme, abychom někde nezavadili vrtulí,“ podotkl inspektor.

Pád paraglidisty v obci pochopitelně vzbudil velký rozruch. Lidé se snažili pomoci, na místo havárie se jich sběhli desítky.

„Prý nad Loučovicemi kroužili dva. Ten, co spadl byl pravděpodobně Rakušák,“ řekla obyvatelka Loučovic Vlasta Slípková. „Já na místo přišla až když už byl raněný odvezen. Na zemi jsem viděla spadlý stroj, který střežili policisté, než se podaří stroj odvézt pryč. Raněný prý má asi něco s pánví.“

Více čtěte ve čtvrtečním tištěném vydání Českokrumlovského deníku.

Martin Tröster, Zuzana Kyselová