Celý život měly ještě před sebou. Stačil jediný hrůzný okamžik, a všechno je jinak. Lidé v Ledenicích se jen těžko vyrovnávají s páteční tragédií, při níž za dosud ne zcela jasných okolností zahynuly dvě patnáctileté žákyně 9. třídy zdejší základní školy.

Když se v podvečerních hodinách nevrátily domů, začali mít rodiče strach. Zalarmovali lišovské policisty, a ti okamžitě vyhlásili pátrání.  Zapojily se do něj desítky místních obyvatel, hasičů, sousedů, kamarádů a blízkých. Veškeré jejich snahy však bohužel byly marné. Krátce před půl desátou večer našli obě dívky mrtvé 
ve skladu balíků slámy u statku v místní části Hrad.

Podle mluvčí jihočeské záchranné služby Petry Kafkové se je sice hasiči ihned pokoušeli oživit, ale neúspěšně.  „Lékař konstatoval, že smrt nastala před příjezdem všech zasahujících složek. Přesnou příčinu smrti určí až soudní pitva," uvedla Petra Kafková s tím, že ohledáním  těl lékaři vyloučili cizí zavinění. 

Podle jedné z vyšetřovacích verzí se dívky pod balíky slámy udusily. Kriminalisté také zjišťují, zda roli nesehrál alkohol. Na osudném místě se totiž údajně našla i lahev od tvrdého alkoholu a džus.

Tragédie velmi zasáhla Veroniku Pokornou, trenérku klubu roztleskávaček Sharks Ledenice, kam jedna z dívek chodila. „V pátek se neobjevila na tréninku, což jí vůbec nebylo podobné. Volala jsem jí tedy na mobil, kontaktovala rodiče a začali jsme hledat. Bohužel už bylo pozdě. Je to opravdu hrozné, obrovská ztráta, všechny nás to moc zasáhlo," reagovala.

Dívka podle ní patřila k oporám klubu. Navštěvovala ho více než pět let a podporovala ve sportu mladší roztleskávačky. V sobotu s nimi navíc měla jet na soutěž do Liberce. „Ráno jsme všechny plakaly. Ona byla úžasná, spolehlivá 
a velice oblíbená v kolektivu," doplnila Veronika Pokorná.

S událostí se těžko vyrovnávají i vrstevníci obou dívek. „Byly to naše kamarádky z dětství a bude tomu tak navždy. Je to strašná tragédie, co se stalo. Pořád nemůžeme uvěřit, že jsme ztratili dvě tak dobré kamarádky. Těžko se nám o tom mluví. Mějte se tam nahoře hezky," vzkázali dva mladší kamarádi ze školy Ondřej s Martinem.

Zpráva o úmrtí dívek zasáhla obec s necelými dvěma tisíci obyvatel jako blesk z čistého nebe. Hned po tragédii začali lidé nosit plyšáky, fotky a další upomínkové předměty 
k místu nálezu těl. To se nachází na kopci v okrajové části obce, nejbližší rodinný dům je vzdálený několik desítek metrů. Sklad slámy je z jedné strany otevřený a nezajištěný, dostat se do něj tedy nebylo obtížné. Během nedělního dopoledne zde hořelo nejméně čtyřicet svíček.

Ledenický farář Petr Maxmilián Koutský v neděli rovněž sloužil za obě školačky smuteční mši v kostele sv. Vavřince. Černé prapory visí 
i na budově ledenické základní školy. Ředitel Josef Cukr 
se Deníku svěřil, že ho událost osobně velmi zasáhla. Vzhledem ke studijním výsledkům obou dívek nic takového neočekával.

„Holky chodily do deváté třídy a prospěchově byly velmi šikovné, obě měly vyznamenání. Také kázeňsky byly naprosto bez problémů. Nikdy bych to do nich neřekl. Ještě nevím, jak budeme na tuto situaci reagovat, musíme se domluvit v kruhu vedení školy," zmínil ředitel Cukr.

Bezprostředně po tragédii vznikla na sociální síti Facebook skupina Navždy v našich srdcích. Během několika málo hodin se k ní připojily přes dvě stovky uživatelů. „Ještě tomu nevěřím. Je mi to líto. Budou probrečené dny 
a noci," zaznívá tu. Díky iniciativě nejbližších přátel 
se také objevilo vzpomínkové video s fotografiemi, které 
se rychle šíří po internetu. „Budeme na vás vzpomínat, byly jste skvělé," komentuje ho přítelkyně dívek.

Policie nyní vyšetřuje případ jako nešťastnou náhodu. Jihočeský policejní mluvčí Milan Bajcura Deníku řekl, že  si kriminalisté přizvali znalce z oboru soudního lékařství. Přesnou příčinu smrti se dozvědí až po pondělní pitvě.

„S ohledem na průběh vyšetřování, věk poškozených 
a přání rodičů nebudeme podávat další informace," oznámil o víkendu Bajcura.