Policie vyšetřování říjnové nehody, která skončila smrtí jednasedmdesátiletého chodce, uzavřela s tím, že dodávka muže srazila ve chvíli, kdy byl na přechodu a uprostřed vozovky. K nehodě došlo po sedmé hodině ranní, takže už za světla, nikoli za tmy.

„Vodorovných i svislých značení je tam dost,“ říká starosta Antonín Krák v reakci na stížnosti na sociální síti, že v křižovatce je tma a že nepomáhají ani kamery v okolí. „K oběma nehodám došlo za světla, takže osvětlení na ně nemělo vliv. Kdybychom věděli, jak takovému neštěstí zabránit, už bychom to dávno udělali.“

„Když jsem byl krajským radním pro dopravu, měli jsme deset vytipovaných světelných přechodů v rámci kraje a jeden z nich je tady ve Větřní,“ říká starosta.

Dodává, že komunikace je v majetku Správy a údržby silnic Jihočeského kraje a že pokud by další úpravy byly nutné, musí je udělat vlastník. „Město je v takovém případě ochotné uvolnit finance,“ dodává, nicméně si za tím, že přechod je značený dostatečně, stojí. „Dokonce jsme si požádali nad rámec obvyklého značení o zpomalovací pruhy a také značku Pozor, děti.“ V každém případě odmítá úvahy o podchodu či nadchodu. Co se kamer týká, záběry z nich posloužily policii jako klíčový důkazní materiál při vyšetřování.

Řidič volkswagenu (67), podezřelý ze spáchání trestného činu usmrcení z nedbalosti, neměl v krvi alkohol. V současné době probíhá trestní řízení.

Značení přechodu
- pod křižovatkou, na níž k nehodě došlo, je značka Doporučená rychlost 30 km/h
- na vozovce je umístěno vodorovné značení Pozor, děti!
- před přechody jsou vodorovné zpomalovací pruhy
- oba přechody jsou barevně zvýrazněny, jde o bezpečnostní přechody na zvláště nebezpečných místech
- horní přechod, na kterém došlo k nehodě, po celý den bliká
- radar v ulici Šumavská měří směrem z kopce rychlost