S podezřením na zlomeninu krčku levého kyčelního kloubu transportovali záchranáři v sobotu odpoledne dvanáctiletého chlapce do českobudějovické nemocnice. Mladý snowboardista prý bez problémů sjížděl trať až do poslední terénní překážky. Při přeskoku však dopadl špatně a těžce se zranil.

Jak uvedl Václav Cypro, zasahující člen Horské služby ze stanice Kramolín, záchranáře kontaktovali pracovníci skiareálu kolem tři čtvrtě na čtyři. "Vyjeli jsme na sněžných skútrech s plným zdravotnickým vybavením, které v takových případech používáme. Po příjezdu jsme zjistili, že chlapec si stěžuje na silnou bolest v levém boku,“ sdělil Václav Cypro.

Dodal, že příznaky i popis bolesti odpovídaly zlomenině krčku levého kyčelního kloubu. Záchranáři tedy povolali vrtulník Letecké záchranné služby z Českých Budějovic. Pak zraněného stabilizovali do tzv. vakuové matrace a šetrně jej za skútrem přepravili na heliport na Kramolíně. Tam hocha převzala posádka vrtulníku a transportovala ho k dalšímu ošetření do budějovické nemocnice.

Náčelník Horské služby Šumava Michal Janďura v souvislosti s tímto případem upozornil zejména děti na lyžích i snowboardu, aby nepřeceňovaly své schopnosti na náročných šumavských tratích. "Nedostatečně připravený jezdec se může v plné rychlosti těžce zranit i na drobné nerovnosti. Stále platí, že by všichni měli dodržovat Desatero FIS pro bezpečný pohyb na sjezdových tratích,“ zdůraznil Michal Janďura.

DESATERO PRAVIDEL CHOVÁNÍ NA SJEZDOVÝCH TRATÍCH

1. Ohled na ostatní lyžaře: Každý lyžař nebo snowboardista se musí neustále chovat tak, aby neohrožoval nebo nepoškozoval někoho jiného.

2. Zvládnutí rychlosti a způsobu jízdy: Každý lyžař nebo snowboardista musí jezdit s přiměřeným odstupem a s ohledem na vzdálenost, na kterou vidí. Svou rychlost a svůj způsob jízdy musí přizpůsobit svému umění, terénním, sněhovým a povětrnostním poměrům jakož i hustotě provozu.

3. Volba jízdní stopy: Lyžař nebo snowboardista přijíždějící zezadu musí svou jízdní stopu zvolit tak, aby neohrožoval lyžaře jedoucího před ním.

4. Předjíždění: Předjíždět se může ze shora nebo zespoda, zprava nebo zleva, ale vždy jen s odstupem, který poskytne předjížděnému lyžaři či snowboardistovi pro všechny jeho pohyby dostatek prostoru.

5. Vjíždění a rozjíždění: Každý lyžař nebo snowboardista, který chce vjet do sjezdové tratě nebo se chce po zastavení opět rozjet, se musí rozhlédnout nahoru a dolů a přesvědčit se, že to může učinit bez nebezpečí pro sebe a pro ostatní.

6. Zastavení: Každý lyžař nebo snowboardista se musí vyhýbat tomu, aby se zbytečně zdržoval na úzkých nebo nepřehledných místech sjezdové tratě. Lyžař nebo snowboardista, který upadl, musí takové místo uvolnit co nejrychleji.

7. Stoupání a sestup: Lyžař nebo snowboardista, který stoupá nebo sestupuje pěšky, musí používat okraj sjezdové tratě.

8. Respektování značek: Každý lyžař nebo snowboardista musí respektovat značení a signalizaci.

9. Chování při úrazech: Při úrazech je každý lyžař nebo snowboardista povinen poskytnout první pomoc.

10. Povinnost prokázání se: Každý lyžař nebo snowboardista, ať svědek nebo účastník, ať odpovědný nebo ne, je povinen v případě úrazu prokázat své osobní údaje.