Jeden vlak jel z Volar do Českých Budějovice, druhý z Českých Budějovic do Černého Kříže.
Střet dvou osobních vlaků na trati mezi obcemi Křemže a Vrábče byl na Zdravotnické operační středisko ZZS JčK nahlášen v 8:46. Petra Kafková, mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje, uvedla, že na místo vyjíždělo šest jednotek zdravotnické záchranné služby. Dvakrát zde přistával vrtulník letecké záchranky z Bechyně. „Ošetřili jsme čtrnáct zraněných. Čtyři zranění byla středně těžká a deset lehkých. Mezi zraněnými byly také tři děti a strojvedoucí jednoho z vlaků,“ uvedla Petra Kafková. Dodala, že sedm osob bylo přepraveno do českobudějovické nemocnice, sedm do českokrumlovské.
Na místě zasahovali profesionální hasiči z Českých Budějovic, Křemže a jednotka českobudějovické Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). Jejich cílem bylo podle mluvčí hasičů Venduly Matějů především pomoci zdravotnické záchranné službě. „Pomáhali jsme s ošetřením, tříděním zraněných a evakuací osob z tohoto hůře přístupného terénu,“ popsala mluvčí. V 10:28 byl z místa zásahu odvezen poslední pacient. Zásah ZZS JčK trval 102 minuty.

Malí cestující
V jednom z vlaků jely i děti, které navštěvují lesní školku v Třísově. Jihočeští hasiči je převezli autobusem do multimediální místnosti (na snímku), která je v jejich českobudějovickém areálu. Tady si děti hrály a dostaly občerstvení. K dispozici jim zde byli i členové posttraumatického týmu. Mezi dětmi bylo i jedno anglicky mluvící, takže byl na místě pracovník, který umí dobře anglicky. Děti si zde postupně vyzvedávali jejich rodiče.
Příčinu nehody šetří Drážní inspekce. Její mluvčí Martin Drápal řekl, že vyšetřovatelé pracují s možností, že jeden ze strojvedoucích přejel návěstidla zakazující další jízdu. „Je to ale jen jedna z vyšetřovacích verzí. Mohlo se jednat i o technickou závadu,“ dodal Martin Drápal s tím, že na vlacích vznikla škoda šest milionů korun, na trati pět tisíc korun.
Jak to bude s náhradní dopravou, zatím jasné není. Ještě odpoledne byly na místě hasiči ze SŽDC, kteří dostávali vykolejený vlak zpět na trať. Doprava zde měla být podle Marka Illiaše, mluvčího SŽDC, obnovena nejdříve v nočních hodinách.
Poradce hejtmanky pro dopravu Ivan Študlar uvedl, že nehrozí, že by zde vlaky po odstranění škod nejezdily. „Dopravce pracuje na tom, aby poškozené vlakové soupravy nahradil jinými,“ dodal.

srážky vlaků na jihu Čech
2018 - Na mostě u Mříče na Českokrumlovsku se srazily dva osobní vlaky, ve kterých cestovalo celkem 50 osob, včetně dětí z mateřské školky. 14 lidí se zranilo.
2016 - Na úzkokolekce Jindřichohradeckých místních drah u Chválkova, už na Pelhřimovsku, se srazily dva osobní vlaky. 9 lidí se zranilo.
2014 - Ve stanici Roudné na Českobudějovicku se podařilo srážce dvou vlaků naštěstí zabránit. Rychlík se mohl srazit s malým drážním vozidlem údržby.
2011 - Tragické následky měla srážka osobního a manipulačního vlaku u Vodňan. Jeden člověk zemřel a dvanáct lidí se zranilo.
2009 - V Táboře nákladní vlak najel do odstavených vozů. Naštěstí se nikdo nezranil.
2008 - Ve Vráži na Písecku osobní vlak narazil do stojící prázdné soupravy. Tři lidé se zranili.
2007 - U Svinětic na Vodňansku se střely dva osobní vlaky. Nehoda si vyžádala dvanáct zranění.
2003 - Na úzkokolejce u Nové Včelnice při srážce dvou vlaků utrpělo 23 lidí zranění.
1996 - Na úzkokolejce u Chválkova se při srážce zranilo 12 lidí.





