Hlášení o požáru obdrželi hasiči v 16.56 hodin. Požár vznikl pod přístrojovou deskou, když se autobus pohyboval po komunikaci v prostoru Kobylnice u jednoho z penzionů, asi tři sta metrů od hlavní silnice směr Frymburk – Lipno nad Vltavou. Řidič zastavil, všechny děti ve věku 12 až 15 let včetně dospělého doprovodu bez problémů vystoupily a pak požár zachvátil celý autobus.

„Na místě zasahovaly požární jednotky z Frymburka a Loučovic,“ sdělil ředitel českokrumlovského hasičského záchranného sboru Pavel Rožboud. „Požár hasiči lokalizovali v 17.21 hodin, autobus uhasili v 18.25 hodin.. Požár vznikl technickou závadou na elektroinstalaci.“

Děti pěšky došly na místo, kde byly ubytovány. I když na autobusu vznikla škoda odhadem za 80 000 korun, hasičům se podařilo zachránit i většinu lyžařského vybavení dětí. „Na převážených věcech vznikla minimální škoda, asi za 1000 korun. Osobní věci cestujících i jejich lyžařskou výbavu se hasičům podařilo včas vynosit,“ ujistil Pavel Rožboud.

Žákům a učitelům ze Základní školy z Trhových Svinů, kteří budou na Lipensku do konce týdne, se požár postaral o nečekané vzrušení. „Vraceli se do penzionu z lyžování na Lipně. Nedaleko penzionu při jízdě do kopce zřejmě nastal zkrat a autobus někde v přední části začal hořet,“ vyprávěla Monika Baníková, majitelka Lesního penzionu Kobylnice. „Asi to byl požár velký, protože přijel i starosta Lipna, který měl strach, že tu hoří některá z chat.“ Podle slov majitelky penzionu měl autobus, který vozil děti na sjezdovku, poruchu už když měl děti na Lipensko přivézt a byl proto opravován.

„Hlavní je, že dětem neshořelo lyžařské vybavení. Na lyže se těšily a mohly mít po radosti,“ podotkla Monika Baníková.

Ředitel českokrumlovského sboru Pavel Rožboud připomněl, že během požáru byl v ohrožení také okolní porost a existovala reálná možnost, že by oheň mohl zachvátit les. Proto byli povoláni i dobrovolní hasiči z Loučovic. Díky tomu k rozšíření ohně nedošlo, ohořely jenom některé z větví okolního porostu.