Za čtyři roky, co je u českokrumlovských hasičů, přispěl čtyřiadvacetiletý Jiří Bartuška k záchraně desítek lidských životů. Mimo jiné i tím, že z vraků automobilů vyprošťoval zraněné účastníky dopravních nehod.

Jedenadvacátého dubna letošního roku však přišel zlom. Jiří Bartuška poznal boj o záchranu lidského života i z druhé strany. Řídil, najednou rána a třesk, a z vraku jeho auta jej přijeli k Dolnímu Třebonínu vystříhat kolegové, s nimiž měl ten den sloužit. Obléknout uniformu však už nestihl. Do cesty jeho peugeotu totiž v půli cesty z Českých Budějovic do Českého Krumlova vjela felicie, jejíž řidič za jízdy údajně usnul.

„Byla to vteřina. Nestačil jsem udělat nic, jen jsem strhnul řízení doprava ve snaze vyhnout se felicii, která se na mě řítila. Srazili jsme se boky aut, já jsem letěl do škarpy, kde se mé auto ještě několikrát přetočilo přes střechu. To už si ale nepamatuji, měl jsem amnézii. Přítelkyně, která cestovala se mnou, si ale vybavuje všechno,“ vzpomněl na okamžiky hrůzy Jiří Bartuška.

Následky na první pohled tragické nehody však naštěstí tak vážné nebyly. „Přítelkyně neutrpěla až na pár oděrek žádné zranění, já jsem měl otřes mozku, pohmožděnou plíci i ruku a spoustu modřin,“ popsal Jiří Bartuška, který je členem českokrumlovského vyprošťovacího týmu, s nímž například vloni vyhrál krajskou soutěž ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel.

Ze zranění, která při nehodě utrpěl, se hasič zotavil celkem rychle. „Jeden den jsem byl na jednotce intenzivní péče v českobudějovické nemocnici, pak ještě šest dní v nemocnici v Českém Krumlově. A něco přes měsíc doma na neschopence,“ zrekapituloval Jiří Bartuška, který už zasahoval u mnoha nehod podobných té, jakou prožil i on sám.

Strach sednout si do auta potom, co prožil, prý Jiří Bartuška nemá. Necítí ani zášť vůči řidiči, jenž mu skřížil cestu, kterou mladý hasič předtím projel už nesčetněkrát. „Řidič felicie byl údajně po noční, jel z práce domů a za volantem usnul. Taková věc se stát může,“ řekl velkoryse Jiří Bartuška.
S ohledem na to, co při své práci už zažil, za volantem prý zbytečně neriskuje.

„Následky nehod, k nimž jako hasič přijíždím, mě dostatečně poučily. Snažím se jezdit opatrně, ne zbytečně rychle, důležité je i myslet za druhé a předvídat, co všechno se na silnici může stát,“ nabádal Jiří Bartuška k opatrnosti všechny řidiče. O to naléhavěji nyní před začátkem letních prázdnin, kdy bude provoz ještě silnější než po zbytek roku a za volant usednou i lidé, kteří nemusejí být tolik zkušení.

Smutných historek o tom, kdy se nezodpovědnost na silnicích lidem nevyplatila, má Jiří Bartuška na rozdávání. „Jednou jsem z auta vyprošťoval i kamaráda z Českého Krumlova. Ten při nehodě zemřel,“ vzpomněl hasič.

„Bohužel, patří to k mé práci. Musel jsem se s tím nějak vyrovnat a jít zase dál,“ doplnil.

Ač Jiřímu Bartuškovi okamžiky hrůzy na silnici u Dolního Třebonína stále připomíná vrak jeho auta, odstavený v areálu českokrumlovských hasičů, on už znovu obléká hasičskou uniformu. Připraven pomoci těm, kteří na cestách nebudou mít štěstí, podobně jako on. „Snad takových lidí bude co nejméně,“ zadoufal.