Poslední únorový týden se v rakouské metropoli konalo mezinárodní badmintonové mistrovství země našich jižních sousedů kategorie dospělých.

Rakouského šampionátu se v barvách českokrumlovského klubu SK Badminton zúčastnili Pavel Florián a Lucie Černá pod vedením trenéra Radka Votavy.

Sítem kvalifikace

„Už v úterý večer jsme vyrazili do Vídně, kde jsme se ubytovali asi pět minut chůze od haly. Příprava na turnaj začala spánkem. Ve středu po snídani jsme měli první trénink,“ přibližuje předstartovní chvíle kouč Votava.

„Pavel a chvilku i Lucka se rozehrávali společně s Anandem Pawarem z Indie. Lucce se poštěstilo tréninkově si zahrát i s Fransiscou Ratnasariovou z Indonésie, která později postoupila až do semifinále turnaje. Pavel s Pawarem odehrál dva tréninkové sety, které oba prohrál,“ vzpomíná Radek Votava.

Jako první nastoupila k úvodnímu vystoupení v kvalifikaci Lucie Černá, která měla za soupeřku finskou reprezentantku Nannu Vainiovou. Do zápasu vstoupila dobře a vedla už 8:4. Zkušená soupeřka ale postupně přidávala na tempu a zápas dostala pod kontrolu.

Po setech 13:21 a 11:21 teprve šestnáctiletá Černá dál nepostoupila. „Proti 234. hráčce světového žebříčku dospělých ovšem Lucka odehrála velice dobrých dvaadvacet minut,“ vyzdvihuje trenér Radek Votava.

Půl hodiny před Černou měl vyhlášený první zápas kvalifikace Florián, který se měl utkat s Runem Ulsingem z Dánska. Ten ale na turnaj nakonec nepřiletěl, a tak náš hráč postoupil do druhého kola bez boje.

„To určitě bylo štěstí, protože Rune patří k nejlepším dánským hráčům. Pavel se na tento zápas doma poctivě připravoval, včetně videorozborů. Dobrou přípravu ale prodal v dalších zápasech,“ rozebírá kouč.

Ve druhém kole kvalifikace, které se hrálo ještě ve středu večer, pak Florián porazil Nathana D´Cruze z Anglie za 27 minut ve dvou setech (21:19, 21:13). „Pavel hrál velice dobře a postup do finále kvalifikace si jednoznačně zasloužil,“ chválí svého svěřence Radek Votava.

Druhý den ráno měla Černá s koučem nejprve trénink, který byl zaměřený po pohyb po kurtu a posilování. Florián se po ranním proběhnutí a snídani připravoval na finále kvalifikace. V 9.45 hodin pak nastoupil proti Jamiemu Van Hooijdonkovi z Walesu a po velice dobrém útočném výkonu se mohl po výhře ve dvou setech (21:15, 21:17) radovat z postupu do hlavní soutěže.

„Tento zápas měl Pavel zcela pod kontrolou, pouze v úvodu prvního setu prohrával 1:2,“ přiblížil hladký postup krumlovské jedničky trenér Radek Votava.

Hlavní soutěž

Ještě ve čtvrtek odehrál Florián i první kolo hlavní soutěže, v němž se mu do cesty postavil z tréninku známý Ind Anand Pawar, padesátý hráč světového žebříčku.

„Pavla čekal nesmírně těžký zápas, ve kterém rozhodně nebyl favoritem. I přes výborný výkon nakonec odešel z kurtu poražen. K vítězství mu však chyběl jen ten pověstný kousíček,“ povzdechl si Votava.

Florián totiž v rozhodujícím třetím setu prohrál v poměru 24:26, když nevyužil jeden mečbol. V prvním setu začal Pawar velice dobře a vedl 7:2. Florián ale neuvěřitelně otočil na 13:9, do koncovky už nepřipustil další obrat a set dovedl do vítězného konce 21:18.

Druhý set se stal bojem o každou výměnu a byl velice nervózní. V polovině setu měl navrch Pawar 11:7, po přestávce Florián otočil na 14:11. Od stavu 16:16 ale udělal více chyb a druhý set prohrál 18:21. V rozhodující sadě vedl celou dobu soupeř, v polovině byl stav 8:11. V koncovce pak Florián prohrával 14:19, později 18:20, aby poté odvrátil první dva mečboly a srovnal na 20:20.

Také třetí a čtvrtý mečbol krumlovský hráč odvrátil, aby si potom za stavu 23:22 vypracoval i on svůj mečbol, který bohužel pokazil nepovedeným „kraťasem“. To chybělo opravdu málo, ale bylo srovnáno na 23:23. Ještě pátý mečbol soupeře Florián odvrátil, ale v pořadí šestý mečbol byl již neodvratitelný – a Florián prohrál třetí set po dlouhých osmačtyřiceti minutách v poměru 24:26.

Slova od kormidla

Českokrumlovský trenér Radek Votava hodnotí vystoupení svých svěřenců na rakouském šampionátu dospělých takto: „Černá odehrála v kvalifikaci velice povedený zápas a vyzkoušela si atmosféru velkého turnaje. Navíc zde měla možnost dalšího tréninku. I tyto rozehrávky jsou pro ni určitě dobrým a příjemným zážitkem.

Florián odehrál všechny zápasy velmi dobře a jeho postup z kvalifikace je velice dobrým výsledkem. Zápas s Pawarem byl potom jeden z jeho nejlepších, který za poslední rok odehrál. Je jen škoda, že ani takovéto výsledky nejsou dost hodnotné pro prezentaci na oficiálních stránkách Českého badmintonového svazu, kde je v jednom článku pouze věta, že Pavel prohrál v prvním kole.

Již delší dobu působí oficiální web našeho sportu spíše pro určitou menší skupinu hráčů, a tak to vypadá, že i když se někteří snaží sebevíc, tak nemá badmintonová veřejnost možnost se o těch dalších více dozvědět.

Kdybych se vrátil o několik týdnů zpět k nominaci na mistrovství Evropy družstev mužů, které se hrálo v Polsku, musel bych dojít k jednoznačnému závěru, že byl Pavel poškozený. Přestože byl po zranění, které ho na určitou dobu vyřadilo z přípravy a turnajů, tak zvolená nominační kritéria splnil.

Na světovém žebříčku ve dvouhře je třetím nejlepším hráčem z České republiky, měl i velice dobré výsledky z turnajů, kde nejlepším je páté místo na tureckém šampionátu, i na dalších turnajích měl výsledky, které převyšují většinu nominovaných. Proč tedy nebyl Pavel nominovaný? Nevím. Snad to alespoň vědí ti, kteří o všem rozhodují!“

Radek Votava, Karel Vosika