Desetiboj ŠNOMÍBO i o tři roky „mladší“ odnož Dětského víceboje provázelo ve sváteční dny ideální počasí a přivítalo mezi sebou sportovní ikonu z jižních Čech Jana Kreisingera. Závod navíc, v duchu hesla sportovci sportovcům, pomohl dobré věci, když podpořil dva kvadruplegiky z Českokrumlovska velmi pěknou částkou převyšující v součtu 50 000 korun.

Místostarosta Českého Krumlova pro sport a cestovní ruch Martin Hák se nestačil divit, odkud odevšad se závodníci do Českého Krumlova sjeli. Kromě místních padala jména z Ostravy, Dušníků, Světic u Prahy, Slavkova u Brna, ale třeba i Horoměřic. Nezapadli ani domácí - jubilejní desátou účast na závodě si například zapsal matador závodu, téměř 40letý Krumlovák Josef Dufek. Rekordmanem je od letoška Tomáš Vařil, který má jako jediný 11 celých účastí.

Startovní pole v součtu 22 mužů a 8 žen bylo složeno půl na půl z atletických veteránů a závodníků mladších 35 let. Výkony těch prvních byly hodnoceny s použitím koeficientu dle tabulek WMA. Dva závodníci se přihlásili do neoficiální kategorie registrovaných atletů. Mezi nimi i trojnásobný vítěz z dob jeho neregistrovaného působení v atletice, Michal Borek. Jeho nový neoficiální rekord mítinku je po letošním ročníku 5544 bodů. Vlastní rekord z roku 2017 navýšil o 331 bodů.

Zasloužený bronz v oficiální kategorii neregistrovaných, který léta utíkal tomuto borci jen těsně, si letos zaslouženě vybojoval šestinásobný účastník z Horoměřic a nejstarší muž startovního pole, 47letý Vladimír Sup. Výkonem 4041 bodů uhájil bronz s veteránskými přepočty o sedm bodů před naopak druhým nejmladším 16letým Ondřejem Glozou z Malont. Kde Supovi zpravidla uniká medaile, protože i v 47 letech má silné sprinterské i technické disciplíny, je 1500 m. „Potřeboval bych mít hodně velký náskok před patnáctistovkou, aby ta medaile jednou vyšla,“ usmíval se před závodem sympatický borec, na kterého už kamarádi v startovním poli volají několik let povzbudivý oblíbený pokřik „Supe leť“!

Stříbro bral 31letý Pavel Novotný z Dušníků za výkon 4362 bodů a zlato vloni druhý Tomáš Říha z SDH Žďár, který ve 28 letech bez veteránského koeficientu vybojoval 4533 bodů.

Z deseti účastí se již podeváté v top desítce udržel 39letý Josef Dufek, který skončil při jubileu sedmý s výkonem 3871 body s veteránským koeficientem.

Mezi ženami kralovaly „atletické veteránky“ nad 35 let. Díky koeficientům dosáhla nejlepšího výkonu 39letá Dana Adámková z TT Tálín 3457 bodů, stříbro brala 43letá Markéta Štětková z Hosína za 3352 bodů a bronz pak bez koeficientu 17letá Tereza Faktorová z SDH Dobřejovice, která si posunula o 229 bodů svůj osobní rekord z krumlovského klání na 3094 bodů.

Super výkonů bylo k vidění spoustu a i ti, co na takové body nedosáhli, bojovali z plných sil a snažili se v navzájem fandícím startovním poli o co nejlepší vlastní výkon.

Tím a také pozitivní atmosférou mezi diváky, pořadateli, sportovci a dětmi je závod pověstný. Ta se letos přetavila v dobrou věc, když si přátelé desetiboje s partnery mezi sebou dali úkol pomoci dvou sympatickým sportovcům po dětské mozkové obrně, Viktoru Lubasovi z Českého Krumlova a Matěji Havlovi z Holubova. Ti si část závodu užili společně s rodiči a sportovci na stadionu. „Emotivní moment nastal, když měl Matěj házet kuželkou a k tomu je potřeba pořádné zakurtování, které je technicky dost složité. Závodníci a pořadatelé desetiboje zalehli vozík, aby Matěj mohl házet,“ popisoval Matějův zážitek jeho otec, sám aktivní sportovec. Dojatý byl i Viktor, který si nenechal závod ujít jako divák a který se sám také věnuje sportu, jak jen mu to jeho stav dovolí. Celková částka, která byla mezi závodníky vybrána, se vyšplhala na 50 540 Kč. Tato suma se rozdělila mezi oba kluky rovným dílem.

Další novinkou na letošním ŠNOMIBO desetiboji bylo povídání a autogramiáda s maratoncem a půlmaratoncem Janem Kreisingerem, který podpořil závod, popovídal o sportu a zodpovídal zvídavé otázky hlavně dětí.

Druhý den závodu ožil krumlovský stadion díky hojné účasti malých borců na Dětském víceboji. Padesátka dětí poměřila své síly v běhu přes překážky, hladké šedesátce, skoku do dálky, hodu krikeťákem a dlouhém běhu (200 resp. 800 m).

Jan Míka