Pozornost vyznavačů divokých vodních peřejí je v těchto dnech upřena na jih Čech, kde se v rychlém sledu konají hned dvě prestižní vrcholné akce, a to v raftařských disciplínách.

Zrekonstruovaný slalomový kanál Lídy Polesné v Českém Vrbném od zítřka hostí Mistrovství světa juniorů raftových čtyřčlenných posádek, od příštího úterý pak na Lipně odstartuje Mistrovství Evropy seniorů v raftingu. A při obou vrcholech raftařské sezony bude mít náš region několik želízek v ohni v podobě závodníků oddílu kanoistiky SK Vltava Český Krumlov.

My jsme před startem hovořili s účastníkem obou šampionátů, mladým českokrumlovským kanoistou Antonínem Halešem, jenž se letos už může chlubit velkým úspěchem. Z červnového MS ve sjezdu na divoké vodě ve Francii si Antonín Haleš přivezl do Českého Krumlova medaili jako člen bronzové české hlídky ve sjezdu kategorie 3xC1, o který se zasloužil spolu s oddílovým matadorem a trenérem Lukášem Novosadem a pardubickým Ondřejem Rolencem. „To už je za námi. Teď nás čeká závodnický maraton a já věřím, že to zacinká i doma na raftech," předesílá Antonín Haleš.

Nejvyšší cíle

Po zítřejších trénincích bude v krajské metropoli slavnostně zahájeno MS juniorů v raftingu.

„U juniorů se koná světový šampionát každý rok, ale střídají se kategorie, tedy čtyřky a šestky. U nás se letos pojedou čtyřkové rafty," přibližuje Antonín Haleš a jedním dechem pokračuje: „V sobotu se ve Vrbném pojede sprint a divácky velmi atraktivní disciplína Head to Head, ve které současně startují dvě lodě. V neděli tam pojedeme slalom a pak se v pondělí přesouváme do Vyššího Brodu. Odtud se v úterý pojede sjezd do Rožmberku. V Budějovicích jsme trénovali a měli tam čtyřdenní soustředění, takže znalost kanálu by měla být pro nás výhodou."

A jak se naše želízko těší na prakticky domácí vodu pod Lipnem?

„Tam je také velmi hezká trať. Junioři však mají od raftové federace stanovenou určitou obtížnost, která je tady vyšší. Sjezd bude proto startovat níž a nepojede se přes Čertovy proudy, kde je to opravdu hodně těžké."

Antonín Haleš v posádce TR Envy Hanace bude bojovat s oddílovým kolegou Martinem Novákem, dvěma Moraváky Radkem Pavlíkem a Radimem Božkem i s již zmiňovaným Rolencem z Pardubic – a čeští junioři budou na MS obhajovat medailové pozice.

„Radim Božek s Ondrou Rolencem se střídají podle disciplín," vysvětluje Haleš a vzápětí jasně říká: „Loni se nám na šestkách spolu dařilo a i letos máme jen ty nejvyšší plány a ambice. Chceme domácí šampionát vyhrát, protože loni nám v absolutním pořadí chyběl ke zlatu malinkatý kousíček. Uvidíme, jak budou připraveni soupeři. Třeba Brazilci, za kterými jsme v Kostarice skončili celkově stříbrní o nicotný rozdíl jednoho nebo dvou bodů, tak ti spolu na raftu trénují prakticky celý rok. My se připravujeme většinou individuálně a v sezoně se jen občas spolu sejdeme na soustředění, kvalifikacích nebo závodech."

V Kostarice vybojovali Češi pět medailí, a to zlato ve sjezdu a sprintu, stříbro ve slalomu, bronz v Head to Head a stříbro v absolutním pořadí.

„Nejnáročnější zase bude sjezd, který je ale ze všech disciplín nejvíc bodovaný. Je sice atraktivní tím, že startuje i pět lodí dohromady, ale je to deset kilometrů, téměř hodina zápřahu v kuse bez odpočinku, bude to makačka," ví krumlovská medailová naděje a ještě doplňuje: „Poprvé se juniorské mistrovství pojede na menších a rychlejších Coloradech. Na tento typ lodi nejsou některé zahraniční posádky tolik zvyklé, protože ve světě i junioři jezdí na větších Pulsarech. Bude to svižnější a já doufám, že nám to pojede!"

V jednom kole

Hned po úterním ukončení Mistrovství světa juniorů vypukne ve stejný den 28. srpna pod Lipnem Mistrovství Evropy seniorů v raftingu a Antonína Haleše čeká velice rychlé přesednutí do jiné ambiciózní české posádky oddílu Hanace, která na vltavských peřejích bude rovněž usilovat o přední umístění ve výsledkových listinách.

„Od nás z klubu SK Vltava jsou v posádce ještě Libor Peška a Tomáš Saiko. Na jaře jsme vyhráli mistrovství republiky na Trnávce ve sprintu, sjezdu i celkově v kombinaci. V létě jsme pak byli spolu na pětidenním soustředění v Rakousku, takže i tady doufám v některou z medailí. Hodně jsme zamakali a věřím, že to předvedeme i při závodech. Mně osobně čeká závodnický maraton, od této soboty až do příští neděle budu v jednom kole. Určitě se ale nebojím, natrénováno mám."

Senioři se na raftech při evropském šampionátu vydají vstříc i nástrahám obávaných Čertových proudů…

„Tudy se pojede pouze sjezd a navíc je máme na lodích už několikrát sjeté. Ostatní disciplíny se ale konají na slalomové trati nahoře pod přehradou, kde se na raftech jelo naposledy mistrovství světa v roce 2003. Tam nás čeká nový vodní terén a jdeme prakticky do neznáma. Já ale věřím, že to s klukama všechno zvládneme a i tady nám to zacinká!"