Závěr září byl v badmintonovém kalendáři doslova nabitý velkými významnými turnaji.

V naší metropoli se konalo Mezinárodní mistrovství ČR dospělých, mistrovství světa seniorů hostil švédský Helsingborg, ve švýcarské Ženevě si dali dostaveníčko junioři při prestižním turnaji mládeže Swiss Junior Open a konečně v Pardubicích se odehrál celostátní turnaj kategorie mladšího žactva U13.

Domácí vrchol

Na domácím mezinárodním vrcholu – Mistrovství České republiky – startoval jako jediný Jihočech Jaromír Janáček z SKB Č. Krumlov.

Janáček bojoval o body do světového žebříčku ve dvouhře a s Kateřinou Tomalovou (Klimkovice) ve smíšené čtyřhře. V obou disciplinách musel projít sítem kvalifikace. Ve dvouhře zůstal na raketě Švéda Borga, i když sehrál dlouhý 71 minutový zápas, ve kterém měl soupeř vždy navrch v rozhodujících momentech (14:21,21:18, 14:21) – a do hlavní soutěže Janáček nepostoupil.

To se mu však podařilo s Tomalovou ve smíšené čtyřhře. Úvodní kvalifikační zápas vyšel české dvojici velmi dobře, když polský pár Pietryja a Marczaková přehráli aktivním a agresivním pojetím ve dvou setech (21:14, 21:19). V hlavní soutěži jim za soupeře byla zkušená anglická dvojice Nattingham a Westwoodová, se kterými sice sehráli vyrovnanou partii, ale vždy s prohranými koncovkami setů (19:21, 18:21) – a skončili na pěkném 17. místě.

MS seniorů

Křemežský matador Michal Koudelka startoval na mistrovství světa seniorů ve švédském Helsingborgu v kategorii nad 40 let a obsadil v singlu výborné 17. místo.

Ve dvouhře po prvním volném kole nastoupil Koudelka proti Goranu Olsonovi z Norska, kterého přehrál ve dvou setech (21:15, 21:11). Ve třetím kole podlehl domácímu Frederiku Bohlinovi (7:21, 12:21).

Ve čtyřhře s Radovanem Gregorem z Proseka Praha podlehli Češi francouzské dvojici Richard Didier a Arnaud Poitevin ve dvou setech (15:21, 18:21), což znamenalo výsledné 33. místo.

Swiss Junior Open

Na mezinárodním turnaji mládeže ve švýcarské Ženevě startoval také zástupce našeho regionu, a to šestnáctiletý Petr Beran ze Sokola Křemže v kategorii do 19 let, kde se probojoval až do třetího kola.

Beranovým osudem na tomto prestižním mezinárodním turnaji byl Švéd Lidman, kterému podlehl ve dvou setech (14:21, 13:21). Předtím však porazil Němce Niesnera (21:15, 21:7) a mosteckého Krále ve velmi tuhém a vyrovnaném zápase (21:19, 15:21, 21:18). Deváté místo rozhodně není neúspěchem v tak silné konkurenci 64 evropských mladých hráčů zpestřené i o účast Indů. Nakonec v turnaji zvítězil Chirag Sen z Indie.

I ve čtyřhře byli soupeři Berana, který hrál v páru s plzeňským Loudou, nad jejich síly. Hned v prvním kole opět narazili na Švédy, dvojici Burestedt a Svensson, s nimiž v bitvě o každý míč ve třech vyrovnaných setech (21:17, 16:21, 18:21) ztratili šanci na postup.

Mladší žactvo

Mladí hráči českokrumlovského SKB bojovali na prvním celostátním turnaji této sezony kategorie Grand Prix B mladšího žactva do 13 let v Pardubicích.

Z Krumlova odcestovala do Polabí početná skupina ve složení Linda Šmikmátorová, Michaela Štronerová, Barbora Berková, Natálie Petroušková, Martina Jedličková, Adam Tancer, Robin Tancer, Adam Marťán, Adam Ječmínek a Jaroslav Jelínek. A že se na turnaji neztratili, o tom svědčí dosažená medailová umístění.

Ve smíšené čtyřhře startovalo 64 dvojic, takže konkurence byla obrovská. Nejlépe se dařilo A. Tancerovi se Šmikmátorovou, kteří se prosadili až do čtvrtfinále, když porazili nejprve Šulce s Tvrdíkovou z Proseka (21:7, 21:6) a Havlíka se Staňkovou z Meteoru (21:19, 21:14). O postup do semifinále těsně prohráli s mosteckým párem Psota a Kohoutová (15:21, 20:22).
O kolo méně uhráli Marťán se Štronerovou, kteří zvládli první zápas hladce a o postup do čtvrtfinále pak prohráli s pozdějšími finalisty Slívou a Růžičkovou (12:21, 15:21).

Ve dvouhře chlapců se nejdále dostal Adam Tancer, který se probojoval až do semifinále, kde pak těsně podlehl Kalinovi z Dobrušky (19:21, 15:21). Pikantní bylo, že musel v předchozím zápase porazit svého deblového partnera Marťána (21:16, 21:15). Vítězný zápas si také připsal Jelínek, který si v prvním kole s přehledem poradil 2:0 s Horou. Ve druhém kole pak po bojovném výkonu prohrál s Jurčou 0:2. Robin Tancer s Ječmínkem v prvních kolech podali také dobré výkony, ale na soupeře to nestačilo a oba prohráli úvodní singly 0:2 na sety.

V dívkách na čtvrtfinále dosáhla Štronerová, když první kolo s přehledem vyhrála a ve druhém si poradila i s třetí nasazenou Schořovou ve dvou setech. Ve třetím kole hravě přehrála Pávovou. Pak svedla velkou bitvu o semifinále s Kohoutovou z Mostu, ve které podlehla (15:21, 17:21). Kohoutová byla vůbec pohromou pro krumlovské hráčky, když porazila postupně i Jedličkovou a Šmikmátorovou.

Čtyřhra chlapců přinesla Krumlovským největší úspěch, když pár A. Tancer a Marťán postoupil až do finále. Cestou do finále neztratili ani set a všechny zápasy měli pod kontrolou. Ve finále v těsném souboji však podlehli dvojici Chalupa a Slíva (Opava / Klimkovice) ve dvou sadách (16:21, 20:22). Adamové měli velkou šanci dostat zápas do třetího setu, když měli ve druhém setbol.

Ječmínek hrál čtyřhru s Bumbálkem z Vesce a první kolo vyhráli 2:0 na sety. Ve druhém už nestačili na přerovskou dvojici Drkoš a Soják, které podlehli ve dvou setech. Robin Tancer s Jelínkem odehráli dobrý zápas proti silné dvojici Ehm a Kalkuš, ale nakonec prohráli (15:21, 16:21).

Ve čtyřhře dívek dosáhly Šmikmátorová se Štronerovou na bronzovou medaili. Hladce prošly do čtvrtfinále, kde pak otočily zápas proti dvojici Kohoutová a Kozempelová (16:21, 21:17, 21:12). V semifinále však již nestačily na pár Petrušková a Růžičková. Napínavý zápas odehrály také Berková s Jedličkovou, když svedly s párem Dragounová a Křížová dlouhý třísetový boj plný zvratů. Nakonec však děvčata SKB třetí set prohrála 23:25.

Pořadí českokrumlovských hráčů – dvouhra chlapci: 3. A. Tancer, 5. Marťán, 17. Jelínek, 33. Ječmínek, R. Tancer, dvouhra dívky: 5. Štronerová, 9. Šmikmátorová, 17. Jedličková, 33. Petroušková, Berková, čtyřhra chlapci: 2. A. Tancer / Marťán, 9. Ječmínek / Bumbálek (ČK / Vesec), 17. R. Tancer / Jelínek, čtyřhra dívky: 3. Štronerová / Šmikmátorová, 17. Berková / Jedličková, Petroušková / Chvalová (ČK / Meteor Praha), smíšená čtyřhra: 5. A. Tancer / Šmikmátorová, 9. Marťán / Štronerová, 17. R. Tancer / Berková, Ječmínek / Jedličková, 33. Jelínek / Petroušková.

Radek Votava