A nejen to, vítězství nad DSK Basketball znamená prakticky jistotu, že nejvyšší soutěž se ve Strakonicích bude hrát i příští rok. „Jistota to není, ale záchrana je fakt na dobré cestě. Máme to velice dobře rozehrané, protože tohoto soupeře jsme letos porazili již potřetí. Stát se může samozřejmě cokoliv, ale pokud nespácháme nějaká zvěrstva, jako že bychom snad všechno prohráli, tak si myslím, že máme skoro jistotu," zářil po utkání spokojeností trenér Strakonic Ivan Beneš.
To se vůbec nedá říci o jeho karlínském kolegovi Danielu Kuruczovi, který byl po utkání notně nahněvaný. „Dnes nezahrála dobře naše rozehrávačka Veronika Bortelová. Respektive strakonická hráčka na stejném postu byla lepší. Bortelová nastřílela čtyři body, zatímco domácí rozehrávačka jich dala devatenáct. Prostě jsme ji nedokázali ubránit,"  přemýšlí o důvodech porážky trenér DSK Basketball.
Daniel Kurucz se vrací i ke kuriózní situaci, kdy ve třetí čtvrtině za stavu 52:47 odpískal rozhodčí Smetana za jeho extempore technickou chybu a strakonické hráčky měly k dispozici celkem čtyři trestné hody. Kateřina Křížová proměnila dva z nich a Zora Jilečková jeden.  Hned po jejich exekuci následovala další úspěšná střela za dva body a náskok Strakonic byl rázem desetibodový.
„To byl druhý důležitý aspekt, který utkání rozhodl. Předtím ale rozhodčí špatně posoudil oboustranný faul. Potrestal pouze nás a to mě rozčílilo. Vyfasoval jsem technickou chybu a přitom jsem použil pouze jediné hrubé slovo," popisuje karlínský trenér inkriminovaný moment.
Daniel Kurucz si nebere servítky a pokračuje dál. „Nechci ale nějak snižovat výkon domácích hráček, které vyhrály zaslouženě, myslím si však, že by se mělo pískat objektivně. Budeme bojovat dál, protože naděje žije pořád. Já jsem dnes ale díky rozhodčím ve špatném rozmaru. Jsem nejen trenérem, ale i manažerem klubu, všechno to platím a po dnešku si nejsem jistý, jestli má vůbec smysl to financovat, když se pak nepíská objektivně," je viditelně rozzlobený trenér DSK.
Podle konečného výsledku vypadal zápas jednoznačně, tak jasné to ale zase nebylo. První a téměř celá druhá čtvrtina byla zcela vyrovnaná a teprve v závěru poločasu si Jihočešky vypracovaly mírný pětibodový náskok. „Skutečnost, že basketbalistky Karlína vyhrály poslední dva zápasy se silnými soupeři není náhoda. Mají ve svém středu vysoké hráčky, Američanku, českou reprezentantku a navíc se jim podařilo posílit o Pospíšilovou," byl si před zápasem vědom kvality soupeře Ivan Beneš. „Určitě přijeli vyhrát i k nám," nepochybuje strakonický trenér.
Domácí basketbalistky utkání zvládly nakonec s přehledem, hlavně díky výbornému výkonu ve třetí části hry, kterou vyhrály 26:16. Právě ve třetí čtvrtině si Jihočešky vypracovaly rozhodující náskok, který si v poslední čtvrtině s přehledem pohlídaly.
V závěru si tak trenér Beneš mohl dovolit poslat na palubovku i další méně zkušené hráčky širšího kádru, jako Zdeňku Paroubkovou, Elišku Fialovou nebo Moniku Kůsovou, která se vrátila z hostování v Plzni. „Jsem přesvědčen, že teď už budou mladé holky dostávat víc příležitostí, aby mohly ukázat, co v nich je a otrkat se. Jedna věc je poctivě trénovat, ale musí dostat šanci také při zápase a já věřím, že jim to jenom prospěje a výkonnostně se posunou dál," myslí si Ivan Beneš.
Nyní čeká basketbalistky delší přestávka. Další zápas mají totiž na programu až ve středu 6. března, kdy zajíždí do Karlových Varů. „Teď ještě trochu potrénujeme a pak si dáme pár dnů volna, aby si holky od basketbalu trochu odpočinuly. Potom se vrhneme do přípravy na další zápas v Karlových Varech, tak abychom na západě Čech uspěli a podařilo se nám splnit náš cíl," nastínil program příštích dnů Ivan Beneš.
Pauzu se budou snažit basketbalistky případně vyplnit i nějakým přátelským zápasem. „Zkusíme nějakého sparingpartnera sehnat, i když to nebude vůbec jednoduché. Možná by mohl vypomoci mladší dorost," přemýšlí nad možností přípravného utkání Ivan Beneš.
Cílem strakonických basketbalistek je skupinu o udržení vyhrát a v ne zrovna povedené sezoně uhrát alespoň deváté místo. „Je to škoda, že ten systém je takto nastaven. Lepší by bylo, kdyby se to rozdělilo jen na dvě skupiny, abychom ještě měli šanci bojovat o play-off. Nemá však cenu se tím zabývat, protože je to nastavené takto a nezbývá, než hrát pouze o to deváté místo," přemítá strakonický kouč.