V době, kdy se ve městech rozsvěcovaly vánoční stromy na znamení začínajícího adventu, svedli okresní reprezentanti ofenzivní bitvu s vítěznou tečkou. V poklidu si tak mohli zapálit první svíčku na adventním věnci.

Tigers Basketball ČB – Spartak Kaplice 82:86 (43:41)

Spartakovci cestovali k utkání s jediným cílem, a to výhrou. Protivníkem jim však byl celek plný mladých a dravých hráčů.

Pavel Milsimer poslal do duelu své svěřence se zónovou obranou a ta se stala velkou překážkou pro hráče z krajské metropole. Ti sice otevřeli bodový účet zápasu, ovšem po zbytek první periody byli neustále pozadu. V polovině úvodního dějství ukazovala tabule stav 6:15 a domácí stále hledali recept na dobře pracující hostující obranu. Kapličtí si v poklidu vybudovali desetibodové vedení a tímto rozdílem skončila i první desetiminutovka – 15:25.

Ve druhé části přistoupili hosté ke změně obrany na osobní a domácí se okamžitě chytli. Postupně začali umazávat z nabytého manka a přibližovali se Kaplickým na dostřel (15. minuta – 23:28). Time hostující lavičky sice nápor soupeře přerušil, ale obraz hry se tím nenaboural. I po jeho skončení budějovičtí borci skórovali jak na běžícím pásu a rázem se dostali do role vedoucího celku (17. minuta – 33:30).

Další oddechový čas Kaplice nejprve přinesl zklidnění na hřišti a vyrovnání stavu, jenže následně domácí opět utekli do pětibodového trháku. V závěru poločasu se Čegan s Míškem postarali o snížení na rozdíl jediného koše – 43:41.

Druhé hrací období bylo ve znamení mnoha ztrát hostujících hráčů, ze kterých domácí vytěžili hodně jednoduchých košů.

Po změně stran pokračovala vyrovnaná bitva. Tentokrát se střelci obou týmů střídali v úspěšném zakončování a skóre narůstalo rovnoměrně na obou stranách (24. minuta – 50:49). Následně se tygrům povedlo odskočit na 55:49, avšak během minuty bylo zase vyrovnáno. Košem kapitána Čegana těsně před koncem třetí částí se po dlouhé době dostali hosté do vedení – 59:62.

Závěrečnou periodu ovšem zvládli lépe svěřenci trenéra Milsimera. Ti od jejího začátku postavili nepropustný val a postupně zvyšovali svůj náskok. V 34. minutě bylo jejich vedení již devítibodové (61:70) – a hosté měli namířeno k důležité výhře. Ještě lépe to vypadalo dvě minuty a dvacet vteřin před klaksonem, kdy po koši Vaniše poskočilo skóre na 70:82.

Závěrečná pasáž však přinesla ještě dramatickou zápletku. Spartakovci chtěli uplatnit taktiku dlouhého útoku se zakončením na konci časového limitu na střelu (24 vteřin), jenže přišlo několik chyb v rychlém sledu a rázem byli Budějovičtí zpět ve hře. Minutu před koncem byl rozdíl pouhý jeden koš – 80:82.

Time out kaplické lavičky a jasné instrukce trenéra Milsimera, tak vypadal třicetivteřinový oddechový čas. Poslední minutu utkání jeho svěřenci zvládli na výbornou. Domácí fauly poslali kaplické hráče na čáru trestného hodu, a ti trestali. Ještě dvanáct vteřin před klaksonem drželi tygři naději (82:85), ale Pavel Míšek proměnil jednu šestku (82:86) a hráči z krajské metropole již nedokázali odpovědět. Kapličtí se tak mohli radovat z první výhry v soutěžním ročníku 2018/2019.

V českobudějovické hale se hrálo pohledné ofenzivní utkání, které se přítomným divákům muselo líbit. Spartakovci ukázali zkušenost i dobrou fyzickou kondici, když po celý zápas drželi s domácími mladíky krok. A v závěru to vypadalo, že jsou na tom lépe, což byl jeden z klíčových faktorů koncovky.

Oba celky měly ve svém středu střelecké lídry, kteří shodně zaznamenali úctyhodných 30 bodů – budějovický Filip Kubát a kaplický Roman Adámek (pro zajímavost je mezi oběma dvacetiletý věkový rozdíl). V utkání také bylo k vidění 17 úspěšných trojkových střel.

„První dějství jsme domácí brzdili zónovou obranou. Poté jsme přešli ke kombinaci obran a Budějovičtí se chytili. Navíc jsme jim darovali několik míčů a tedy jednoduchých košů. V závěru jsme ale na tom byli lépe fyzicky, a to bylo rozhodující. Kluky musím pochválit za zodpovědný přístup a bojovnost. Doufám, že nás tato výhra nakopne a v dalším kole v této hale znovu uspějeme,“ řekl spokojený kaplický kouč Pavel Milsimer.

Příští utkání sehrají Kapličtí na stejné palubovce proti celku Legends ČB v pátek 14. prosince.

Fakta – základní pětka a body Kaplice: Adámek 30, Čegan 20, Míšek 18, Šulek 8, Vaniš 2, střídali: Novotný 6, Ševčík 2, Al Ahmad, Pintner, Holub, trojky: 10 (Adámek 6, Míšek 2, Čegan a Šulek po 1), trestné hody: 25/14 (56,0 %), čtvrtiny: I. 15:25, II. 28:16, III. 16:21, IV. 23:24.

Další výsledky (včetně minulého kola, kdy Spartak odložil utkání s Táborem na žádost celku z města husitů): Písek – Legends ČB 75:68, Pelhřimov – Tigers ČB 59:65, Tábor – Písek 61:63.

Jan Beň