Jeden z vrcholů domácího badmintonového kalendáře, kterým bylo Mistrovství ČR jednotlivců hrané na karvinských kurtech, zažila sedmička zástupců našeho regionu.

Do Karviné se kvalifikovali hráči extraligového družstva SKB Český Krumlov Hana Milisová, Lucie Černá, Zuzana Pavelková, Sabina Milová, Pavel Florián a Jaromír Janáček. Krumlovskou výpravu pak doplnil mladý hráč Sokola Křemže Petr Beran, jenž si na šampionátu dospělých odbyl svoji premiéru.

Čtyři medaile

V neuvěřitelné atmosféře, kdy každý den sledovalo klání více než pět stovek diváků, si z našich nejlépe vedly matadorka mistrovství Hana Milisová a Lucie Černá, jež v silné konkurenci nastupující mladé generace obhájily loňský titul Mistra ČR ve čtyřhře žen. Cestu do finále ovšem neměly českokrumlovské hráčky vůbec lehkou. Snad jen první kolo bylo snadnější, ale pak již musely bojovat naplno. Dále porazily mosteckou dvojici Koldová a Ondrášková (25:23, 21:13), pak se vypořádaly s jedničkou turnaje a 71. párem světa Křížkovou a Tomalovou (Dobruška / Klimkovice) ve dvou sadách (21:19, 21:12) a ve finále je čekalo překvapení turnaje v podobě juniorek Lajdové se Šikalovou (ZM Praha / Benátky). Mladé soupeřky s již mezinárodními zkušenostmi se bránily hodně houževnatě, a tak první set Krumlovačky vyhrály jen těsně 22:20, když za stavu 21:20 odehrála Černá neuvěřitelný křížný kraťas na síti. Druhý set Jihočešky jasně ztratily 15:21. Ve třetím nakonec rozhodla přesnější hra našeho páru a Milisová s Černou slavily obhajobu po výhře 21:14.

Ve čtyřhře ještě startovala Sabina Milová s jehnickou Světničkovou, ale v prvním kole po vyrovnaném úvodním setu (16:21) druhý už hladce prohrály 8:21.

Milisová ještě velmi úspěšně vystoupila také ve smíšené čtyřhře, kde jí byl spoluhráčem krumlovský odchovanec Stanislav Kohoutek (Jehnice), se kterým se probojovala až do finále. Tam však již nestačili na reprezentační pár Bitman a Bášová z pražského Meteoru, prohráli ve dvou setech (15:21, 12:21) a vybojovali stříbrnou medaili.

Hana Milisová tak završila účast na mistrovství dvěma starty ve dvou disciplinách a v obou z toho byla medaile, a to zlatá a stříbrná.

S velkým zájmem i určitými obavami se čekalo, jak si povede Lucie Černá po těžké operaci a krátké rekonvalescenci. Rameno ale vydrželo a Černá vytěžila ze svého druhého turnajového startu maximum. Osvědčila, i když neměla moc natrénováno, svou převahu v úderech a zejména v taktice. Ve dvouhře se probojovala až do čtvrtfinále, ale již vyčerpaná zde podlehla Vackové z Králova Dvora (20:22, 10:21).

V ženském singlu ještě startovala juniorka Sabina Milová, která si vedla velmi dobře, když v prvním kole porazila Zychovou z Astry Praha (21:15, 21:10). Potom si zahrála v pěkném zápase, ale s respektem, s favoritkou Kristínou Gavnholt (pozdější vítězka) a české jedničce podlehla hladce dvakrát 7:21.

Naopak bez respektu proti Gavnholt nastoupila ve finále Zuzana Pavelková, které turnaj vyšel na jedničku. U ní se hodně projevil hlavně tréninkový pobyt v Českém Krumlově, kde hostuje v extraligovém družstvu. Došlo u ní k racionalizaci pohybu a usměrnění její velké přednosti – rychlosti. Do finále šla přes Zelinkovou z pražského Proseka (21:12, 21:12), Maixnerovou z Astry Praha (21:15, 21:19) a v semifinále přes Vackovou z Kr. Dvora (21:11, 21:18). A bylo tady finále s Gavnholt, 51. hráčkou světového žebříčku a nedávno dokonce hráčkou první světové třicítky. Pavelková se do favoritky pustila velmi nebojácně a v mnoha případech měla při dlouhých výměnách navrch. Titul nakonec sice slavila Gavnholt, ale naše hráčka odešla z kurtu se ctí, a to po 65 minutách a třísetové bitvě (21:18, 15:21, 19:21) – co scházelo ve třetím setu?

Ani muži se ve velké konkurenci v přehlídce nejlepších hráčů ČR neztratili. Zejména stálá deblová dvojice Pavel Florián s Ondřejem Kopřivou (Dobruška) si sáhla na dno svých sil a probojovala se až do semifinále, kde však již nestačili na brněnský pár Kohoutek a Světnička (19:21, 18:21) – a byl z toho přesto krásný bronz.

V tom, že nedokázali obhájit loňský titul, se hlavně odrazil Floriánům nedávný zápal plic, a tím velké tréninkové manko, i předturnajové svalové zranění Kopřivy.

Florián ještě startoval ve dvouhře mužů, ale ze zdravotních důvodů nakonec ve druhém kole vzdal.

Oba mladí hráči Jaromír Janáček a Petr Beran to měli v každém případě velmi těžké. Beran narazil v prvním kole na velmi dobře disponovaného Valentu z Mostu a po třech těžkých vyrovnaných setech podlehl (21:19, 21:23, 20:22). Podobně si vedl i Janáček, který po nemoci ještě nemá dost sil. Byl zastaven také v prvním kole Šelongem z Jehnic (21:23, 19:21). Oba perspektivní hráči však zanechali na kurtu dobrý dojem.

V párových disciplínách startoval Beran s Milovou a byli zastaveni již v prvním kole dvojicí Hošek a Křížková (Meteor Praha / Dobruška) ve dvou setech (8:21, 16:21). Janáček s Černou ve smíšené čtyřhře dosáhli na 9. místo, když o postup do čtvrtfinále podlehli páru Šelong a Šikalová (17:21, 21:17, 18:21).

Ve čtyřhře mužů Janáček s Drančákem (Meteor Praha) se probojovali na páté místo. V zápase o medaili prohráli s později zlatou dvojicí Kohoutek a Světnička (18:21, 21:16, 10:21).

Ceny v anketě

Součástí mistrovství bylo také tradiční vyhlášení ankety Badmintonista roku. V příjemné atmosféře při dobrém jídle a pití se dostalo ocenění Nejlepší trenér ČR roku 2014 Radku Votavovi z SKB Český Krumlov. V kategorii Počin roku 2014 pak zvítězily bronzové medaile z mistrovství Evropy U15 křemežského Petra Berana ve dvouhře a ve čtyřhře společně s Janem Loudou z USK Plzeň. Oba oceněné z Krumlovska spojuje i fakt, že právě Radek Votava byl ve Švýcarsku trenérem Petra Berana i celé úspěšné dvojice. Medailistům a oceněním gratulujeme!

Umístění hráčů z našeho regionu na MČR 2015 v Karviné:

Dvouhra – muži: 9. Pavel Florián, 17. Jaromír Janáček (oba SKB ČK), Petr Beran (Křemže), ženy: 2. Zuzana Pavelková (hostující v SKB ČK), 5. Lucie Černá, 9. Sabina Milová (obě SKB ČK).

Čtyřhra – muži: 3. Florián / Kopřiva (ČK / Dobruška), 5. Janáček / Drančák (ČK / Meteor Praha), ženy: 1. Milisová / Černá, 9. Milová / Světničková (ČK / Jehnice).

Smíšená čtyřhra: 2. Milisová / Kohoutek (ČK / Jehnice), 9. Černá / Janáček, 17. Milová / Beran.

Jiří Frendl