Šestatřicet startujících (z toho 9 žen) je přihlášeno na dvoudenní XII. Krumlovský desetiboj ŠNOMÍBO, který se uskuteční pro amatérské sportovce v areálu atletického a fotbalového stadionu FK Slavoj Č. Krumlov na Chvalšinské silnici v pátek 8. a v sobotu 9. července.

Pořadatelé uvedenými počty hlásí druhou nejvyšší účast v historii závodu a navíc rekordní účast 47 dětí na IX. dětský víceboj (pětiboj), který je součástí akce a bude mu patřit sobota. „To je pro letošní rok konečný stav přihlášených, z kapacitních důvodů byly další přihlášky pozastaveny," hlásil nám za pořadatele Jan Míka z amatérského sdružení Šnomíbo. Vzpomíná, že více účastníků na dvoudenním klání v desetiboji závodilo jen v jubilejním desátém ročníku v roce 2014, a to 38 borců. Dětí se účastnilo zatím nejvíc 40.

Mládí v. zkušenost

Od loňska se pro závodníky nad 35 let přepočítávají body s oficiálními jednoletými veteránskými koeficienty WMA a jak se ukázalo, drží to zájem tradičních závodníků, kteří kdysi na Krumlovském desetiboji začínali a dosáhli již věku „atletických veteránů", někteří z nich mají osm a více účastí. Přihlášeno je i 11 nováčků. Závodníci jsou z celé republiky, mimo jiné ze Zlína, Kladna, Prahy nebo Harrachova.

„Je zajímavé , že se nám sešlo zhruba půl na půl „veteránů" a mladších pětatřiceti let u mužů i u žen. Vzhledem k velké účasti tak některé disciplíny budou rozděleny právě na tyto dvě skupiny, například dálka a vrh koulí, nebo disk a skok z místa. Časový harmonogram bude tedy tak trochu jiný než je uváděno v oficiálním programu. Protože ale pořadí bude jen jedno, bude zajímavé sledovat kolik závodníků ve věku nad pětatřicet let se vmáčkne mezi ty mladší," přemítá Jan Míka.

Rozdíl mezi nejmladším a nejstarším závodníkem je 39 let. Kompletní startovní listina je spolu s dalšími informacemi o závodě uveřejněna na oficiálním webu mítinku www.viceboje-ck.cz

O zlatý hattrick se letos pokusí třiadvacetiletý Krumlovák Filip Hermann, který poslední dva roky zvítězil a drží i rekord mítinku 4452 bodů. Mezi ženami může loňské prvenství zopakovat šestatřicetiletá Dana Adámková z Triatlonu Tálín.

Na startu bude pět závodníků s osobními maximy přes 4000 bodů. Pro lepší orientaci budou mít závodníci své osobní rekordy (bez veteránských přepočtů) na prsou na startovním čísle. Nováčci budou barevně odlišeni a budou mít na sobě rok narození. Čas bude měřen elektronicky a kromě skoku o tyči (nahrazeného skokem z místa) čekají na závodníky všechny disciplíny olympijského desetiboje.

Dětský víceboj

Dětský závod má čtyři kategorie závodníků – ročníky 2007 a mladší (hoši a dívky) a ročníky 2002 až 2006 (hoši a dívky).

Ti starší budou mít vyšší překážky a delší poslední běh na 800 metrů. Ti mladší budou absolvovat kromě běhu na 60 m, dálky, 60 m překážek, hodu míčkem také kratší běh na 200 metrů. Body jsou pro děti jen orientační a jsou počítány dle oficiálních tabulek pro mladší žáky a žákyně ročník 2003 – 2004. Ti jsou z přihlášených jen dva – ostatní jsou buď mladší nebo starší. Dětský závod bude s mezinárodní účastí. Na startu totiž bude jeden borec z USA, další ze Slovenska či Švýcarska (všichni ale mají české kořeny).

Děti dostanou kromě diplomů a medailí také ceny od partnerů a sponzorů. Budou mít ale hlavně možnost si zazávodit mezi sebou a změřit si časy profesionální technikou. Chybět nebudou balonky s heliem s logem závodu a další překvapení.

Celá akce se koná pod záštitou místostarosty města Český Krumlov Josefa Hermanna a je zařazena do projektu Jižní Čechy olympijské.

Jan Míka, Karel Vosika