Ze třetí jihočeské šachové divize ve skupině západ postoupí letos z deseti týmů jediný zástupce českokrumlovského okresu – šachisté Sokola Chvalšiny.

Boj o druhou divizi však pro chvalšinské vyznavače královské hry trval nikoliv do posledního vzájemného duelu, ale doslova až do poslední partie celé sezony.

Vítězná tečka

V posledním kole měl totiž dosavadní lídr tabulky z Chvalšin relativně příznivý los, když se střetl se šachisty QCC České Budějovice H, navíc na domácí půdě. Jistotu postupu zajišťovala pouze výhra, o níž domácí příliš nepochybovali. Jenomže…

Po čtyřech z pěti odehraných partií byl stav veledůležitého klání nerozhodný 2:2. A jednička chvalšinského družstva – František Korostenski (ELO 2133) – v té chvíli bojovala na první šachovnici se dvěma pěšci méně proti českobudějovickému Jiřímu Havlíčkovi (ELO 1934)! Jenže remíza domácím nestačila, a tak se Korostenski pustil do rizika, partii ve střední hře zkomplikoval a podařilo se mu ji otočit ve svůj prospěch.

Po vítězství 3:2 v posledním kole tak Chvalšinští získali v devíti kolech 22 bodů za sedm výher, jednu remízu a jednu prohru. Porazit je za celou sezonu dokázali pouze šachisté ze Čkyně, remízový výsledek pak vznikl z duelu s týmem QCC České Budějovice F.

Na druhém místě v tabulce jsou se sedmnácti body šachisté Prachatic B, kterým sice ještě zbývá odehrát poslední kolo (pozn. – Chvalšinští si poslední kolo předehrávali oproti určenému termínu), ale ani po vítězství už se na lídra tabulky z Podkletí nemohou dotáhnout.

Rozšířit sestavu

Chvalšinské před zahájením příštího ročníku vybojované druhé divize čeká ještě jeden úkol. Zatímco třetí divize se hraje v pěti členech, tak v divizi druhé zasedá proti sobě v každém kole osm šachistů. Takový počet vyžaduje alespoň čtyři náhradníky, a tak Chvalšiny potřebují v mezisezonní přestávce rozšířit svůj kádr ze současných osmi hráčů na dvanáct. Zdá se však, že neregistrovaných zdatných šachistů je v regionu dostatek, a tak jednání o rozšíření týmu o čtyři členy jsou už nyní na dobré cestě.

Přesto si ve vyšší soutěži šachisté Chvalšin neslibují příliš nadějí na záchranu. Hrát ji ale chtějí, už proto, aby dali šanci absolvovat těžká utkání zejména mladým nadějným hráčům, kteří tak budou sbírat cenné zkušenosti proti silným soupeřům.

Letošní postup však byl už vzhledem k průběhu sezony překvapivý, a tak stejně překvapivé by v sezoně nadcházející bylo, kdyby se Chvalšinám podařilo ve druhé divizi udržet. Vítěz třetí jihočeské divize – západ zůstává i přes prvenství nohama na zemi a dobře si uvědomuje, že čtyři ze sedmi letošních výher skončily nejtěsnějším možným poměrem 3:2, i to, že prakticky ve stejné sestavě skončil okresní zástupce v předešlé divizní sezoně až na předposledním místě.

Jan Laštovička