Při galavečeru okresního sportu, který už pojedenadvacáté pořádalo Českokrumlovské tělovýchovné a sportovní sdružení ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Pro-Sport Č. Krumlov a Českokrumlovským deníkem, byly v Prokyšově sále krumlovské prelatury oceněny i v pravém slova smyslu dobré duše a velké osobnosti okresního sportu v kategoriích Organizátor a trenér i Zasloužilý tělovýchovný pracovník, povětšinou šlo o letošní jubilanty.

V neposlední řadě byl už pošesté oceněn i mimořádný sportovní výkon roku ve zvláštní kategorii.

Organizátor, trenér

Jan BROŽ (65 let, hokej, HC Slavoj Č. Krumlov). Od mládí vášnivý sportovec, přes léto hlavně  atlet a v zimě hokejista.  Po skončení aktivní  hráčské kariéry se plně vydal na dráhu hokejového trenéra a té zůstává věrný dodnes, kdy vede mladší žáky HC Slavoj.  Ve Slavoji vedl jako trenér všechny věkové kategorie. Vedle trenérské činnosti se věnuje i dráze funkcionářské, na níž působil od člena výboru HC  přes předsedu STK  až po  předsedu OSLH. Tuto funkci zastával dvě volební období  až do letošního roku.

Václav DOMIN (50 let, fotbal,  FK Slavoj Č. Krumlov, FK Nová Ves/Brloh). Tělem i duší fotbalista,  jehož nejlepší část hráčské kariéry je spojena se Slavojem, kde si zahrál i druhou ligu a prožil zde nejslavnější období krumlovské kopané.  S hráčskou kariérou končil teprve v loňském roce  v dresu Nové Vsi,  kde pomohl  k postupu tohoto klubu z malé obce až do I. A třídy. Ještě coby aktivní hráč se začal věnovat trenérské práci s mládeží  a později i dospělými. V současnosti je šéftrenérem FK Slavoj a zároveň je trenérem  dorostenců v KP. Před čtyřmi lety se pustil i do dráhy funkcionářské a stal se z něho respektovaný předseda OFS.

Vladimíra KONVALINKOVÁ  (61 let, jóga, Jóga v denním životě). Jedna ze zakládajících členek sdružení Jóga v denním životě a propagátorka jógy v Č. Krumlově. Za více jak  dvacetiletou cvičitelskou  kariéru  vychovala  celou řadu  nových  jogínů.

Marie MERHOUTOVÁ  (73 let, turistika, Cíl Kaplice). Vášnivá turistka, která více než deset let vede pravidelně každé úterý výlety pro 15 až 40 turistů z Kaplice, Velešína  i Č. Krumlova.  Při dvaapadesáti  výletech turisté pod jejím vedením našlapou více něž 900 kilometrů ročně. Mimo tuto záslužnou aktivitu organizuje i některé sobotní výlety, ale  hlavně je aktivní členkou výboru TJ Cíl Kaplice.

Jan PILS (50 let, fotbal,  FK Slavoj Č. Krumlov). Jako syn slavného fotbalového trenéra nemohl skončit jinak, než jako fotbalista. Prošel ve Slavoji všemi kategoriemi od žáčků až po dospělé. Podobně jako V.  Domin pamatuje nejslavnější éru krumlovského fotbalu ve 2. lize.  Na závěr aktivní hráčské  kariéry rozdával fotbalovou radost v sousedním Rakousku, kde později pokračoval i jako trenér. Ve Slavoji se stal členem výboru FK, v němž pracuje dodnes.

Karel POUBERL (60 let, fotbal, Hraničář Malonty).  Začínal jako žáček ve fotbalovém oddílu Hraničáře Malonty v roce 1964. Jako dorostenec hrál ligu za Iglu Č. Budějovice a po vojně nastupoval deset let za Spartak Kaplice v krajských soutěžích. V roce 1983 se vrátil jako hrající trenér zpět do rodných Malont, kde trénoval muže a v současnosti vede družstvo žáků. Od 80. let se také aktivně zapojoval do funkcionářské činnosti ve výboru TJ, kde jeho úkolem bylo budování sportovního areálu v Malontech. Jeho zásluhou byla v roce 1984 zahájena přestavba fotbalových kabin, tenisových a volejbalových kurtů a především pak výstavba sjezdovky a lyžařského vleku v lokalitě  Jaroměř.  Na přelomu století  již jako předseda TJ Hraničář dále rozšiřuje sportovní areál o tréninkové fotbalové hřiště, provádí údržbu fotbalových kabin a hlavního hřiště a zlepšuje zázemí pro sportující členy TJ. Od konce 90. let je též aktivním členem VV ČKTSS.

Hana STUDENÁ  (55 let, jóga, Jóga v denním životě). Dlouholetá cvičitelka jógy, která se specializuje na začínající cvičence, k nimž má velmi dobrý vztah, jenž je velmi důležitý pro pokračování v cvičení. Vedle cvičitelské práce je téměř dvacet let ekonomkou občanského sdružení Jóga v denním životě.

Osobnosti sportu

V nejvíce ceněné kategorii Zasloužilý tělovýchovný pracovník byla letos dekorována sedmička osobností okresního sportu, které většinou v tomto roce také slavily kulatá životní jubilea.

Jiří CÍSAŘ (60 let, teekwon-do, Taekwon-do škola Velešín ITF). Taekwondista, který se svým sportem začínal v pozdějším věku až po čtyřicítce, přesto svou pílí a buldočí vytrvalostí to dotáhl k mistrovskému stupni 2. dan.  V roce 2007 se stal trenérem 3. třídy  a vede pobočku velešínského  klubu taekwon-do ve svém rodišti v Besednici.  K jeho odchovankyním patří i letošní bronzová medailistka z MČR ve speciálních technikách  Kristýna Vodňanská.

Ferdinand JISKRA (65 let, stolní tenis, Spartak Kaplice).  V mládí aktivní fotbalista a především stolní tenista. Ke konci  sportovní  kariéry přešel plynule na dráhu funkcionářskou. Jeho zásluhou byla v Kaplici vybudována herna stolního tenisu a později už ve funkci předsedy TJ Spartak  se zasadil o rekonstrukci fotbalového  hřiště, vybudování chatkového  ubytování ve sportovním areálu a rekonstrukci  další sportovišť. V civilním povolání byl ředitelem ZŠ V Malontech a odtud nastoupil do funkce starosty města Kaplice, kde zůstal po dvě volební období.  V současnosti stále vykonává funkci předsedy TJ Spartak Kaplice.

Miroslav MRÁZ (67 let, hokej, HC Slavoj Č. Krumlov). Bývalý aktivní hokejista Slavoje, později hokejový rozhodčí a trenér, který pracoval i ve funkcích v OSLH.  V současnosti je již v důchodu, přesto se jako trenér stále ve Slavoji věnuje mládeži.

Gerhard PROCHÁZKA (70 let, fotbal, FK Slavoj Č. Krumlov). V mládí aktivní fotbalista, který hrál i ve vyšších republikových soutěžích. Po skončení hráčské kariéry přešel na trenérskou dráhu, vystudoval kvalifikaci trenéra 1. třídy a stál u zrodu fotbalových sportovních tříd v Českém Krumlově a jako zástupce ředitele ZŠ TGM  organizoval jejich činnost. Vedle trenérské činnosti je stále  aktivním fotbalovým rozhodčím.  Za celoživotní činnost  ve fotbalovém hnutí se stal  nositelem vysokého vyznamenání – Ceny dr. Václava Jíry.

Marie ROMÁNKOVÁ (70 let, florbal, Hraničář Malonty). Bývalá aktivní basketbalistka a volejbalistka se jako učitelka na ZŠ Malonty celý život věnovala práci s mládeží. Proslavila se jako trenérka zdatných dětí, volejbalových dívek a v posledních letech i jako florbalová trenérka.

Josef TŮMA (80 let, hokej, HC Slavoj Č. Krumlov). V mládí aktivní hokejista, který ke konci hráčské kariéry plynule přešel na dráhu trenérskou a funkcionářskou. Byl dlouholetým trenérem mládeže a posléze i dospělých v HC Slavoj. Vedle trenérské práce se z něho stal i hokejový funkcionář, který dlouhou řadu let vykonával funkci ekonoma a později i předsedy HC Slavoj.  I v požehnaném věku je stále činným  funkcionářem, členem výboru HC Slavoj se zaměřením na ekonomiku. V letošním roce oslavil významné životní jubileum  – 80. narozeniny.

Rudolf VEJSKRAB  (60 let, fotbal, FK Slavoj Č. Krumlov). Bývalý vynikající fotbalista, slavoják  tělem i duší.  V zelenobílém dresu prošel všemi kategoriemi a zažil tu nejlepší léta krumlovského fotbalu. Po skončení hráčské kariéry přešel na dráhu trenérskou a hlavně funkcionářskou. Po revoluci se vrhl na časově náročné podnikání, přesto nadále pracoval ve výboru FK. Je i politicky činný, v minulém volebním období pracoval jako předseda sportovní komise Jihočeského kraje.

Mimořádný výkon

Pošesté v historii slavnostních setkávání nejlepších sportovců okresu a osobností okresního sportu byla vyhlášena a oceněna zvláštní kategorie – mimořádný sportovní výkon zdravotně či mentálně postižených sportovců.

Za rok 2012 byly oceněny výsledky žáků ZŠ Kaplická Č. Krumlov v barvách 1. BCW – MPS (oddíl mentálně postižených sportovců).

Výsledky –  plavání: MČR MPS –  6x 2. místo, 3x 3. místo, atletika: MČR MPS  – 4. místo  družstvo dívky, 3. místo Martin Horváth  (hod míčkem), 2x 4. místo (Anna Wiltschková), florbal: MČR MPS   – 7. místo, fotbal: MČR MPS  –  8. místo, stolní tenis: MČR MPS  –  9. místo (Marie Wiltschková).

Karel Vosika, Jan Vobr