Úderem 17. hodiny sjede dnes ze startovní rampy Peugeot 207 S2000 Francouze Vouilloze, absolutního vítěze loňské Barum rally, a vydá se na trať 38. Barum rally Zlín, nejkvalitnější mezinárodní automobilové soutěže pořádané v České republice.

Osmatřicátý ročník Barum rally je předposledním podnikem devítidílného seriálu Mediasport Mezinárodního mistrovství České republiky v rallye 2008, součástí FIA Mistrovství Evropy jezdců v rallye (ME) a podruhé v řadě i prestižního seriálu Intercontinental Rally Challenge (IRC). Právě především díky svému zařazení do šampionátu IRC je letos ve Zlíně očekáváno nejkvalitnější startovní pole v dosavadní historii oblíbené soutěže.

Patnáct zkoušek

Třídenní formát Barum rally zůstává zachován i v tomto ročníku. Trať soutěže měří přes 540,72 kilometrů a čítá 15 rychlostních zkoušek v celkové délce 263,06 kilometru.

Dnes večer ve 21 hodin startuje divácky oblíbená noční superspeciální rychlostní zkouška v ulicích krajského města (RZ 1 Zlín 9,36 kilometru), zítra se startuje v devět hodin a jede se osm měřených testů na čtyřech úsecích (RZ 2, 6 Pindula 18,97 kilometru, RZ 3, 7 Zádveřice 13,80 kilometru, RZ 4, 8 Semetín 11,51 kilometru a RZ 5, 9 Troják 27,48 kilometru).

Nedělní etapa odstartuje v osm hodin ráno a zahrnuje šest rychlostních zkoušek na třech úsecích (RZ 10, 13 Komárov 8,51 kilometru, RZ 11, 14 Kudlovice 22,57 kilometru a RZ 12, 15 Halenkovice 24,01 kilometru). První vůz přijede do cíle v 15.30 hodin. Servisní zóna je zřízena v areálu firmy Barum v Otrokovicích.

Při Barum rally proběhne dnes a zítra i volná mezinárodní hvězdná rally historiků, tzv. Star rally. Historické automobily, které obstarají atraktivní předehru před startovním polem soudobých vozů již dnes od 20 hodin při divácké supurspeciálce (RZ 1), pojedou všech osm rychlostních zkoušek sobotní etapy, ale na řadu přijdou až po průjezdu celého startovního pole soudobých aut. Cíl „hvězdné“ rally je zítra ve 21.30 hodin.

Domácí špička

V seznamu přihlášených na 38. Barum rally Zlín je 125 posádek z 12 evropských zemí, 11 držitelů mezinárodní priority FIA B a 34 jezdců závodících s národní prioritou ASN.

Mezi přihlášenými nechybí žádný z jezdců na medailových postech průběžného pořadí všech tří šampionátů (MMČR – Kresta, Pech, Valoušek, ME – Rosetti, Solowow, Isik, IRC – Vouilloz, Rosetti, Basso). Ve startovním poli by se mělo představit 22 vozů kategorie Super 2000 a jako předjezdec v dlouho očekávané premiéře Škoda Fabia S2000 pilotovaná Janem Kopeckým.

Do Star rally historiků je přihlášeno 28 posádek ze tří evropských států.

Ze tří jsou dva

Při 38. Barum rally Zlín bude mít Českokrumlovsko ve třídě N/1600 svá dvě želízka. S číslem 96 pojede posádka týmu ČK motorsport Jiří a Eva Trojanovi s Volkswagenem Polo 1.6 GTi, číslo 97 na dveřích Hondy Civic 1.6 VTi povezou Patrik Hlach s Jiřím Venušem (AMK Rallye Český Krumlov).

Ve třídě N/1600 je přihlášeno 11 vozů z ČR, Slovenska a Maďarska (7x Honda Civic, 2x Citroën Saxo, 1x Suzuki Swift Sport, 1x VW Polo). Jak se bude našim barvám v takové konkurenci dařit, lze jen těžko předvídat. Letos je na tom prozatím lépe Hlach, který při šesti startech pětkrát bodoval a je ve třídě průběžně druhý. Loni mu však Barumka nevyšla podle představ, když ho vyřadila prasklá poloosa v RZ 10 a jen díky systému Super rally byl klasifikován na čtvrtém místě. Trojanovi, jenž loňskou Barumku ze svého programu vypustil, se letos zatím příliš nevede a je s nevelkým bodovým ziskem až na čtvrtém místě.

Mezi přihlášenými posádkami Barum rally jsou uvedeni i Pavel Korčák a Pavel Kacerovský, kteří měli startovat s Volkswagenem Polo 1.4 16V ve třídě N/1400 s číslem 124. Vítěznou posádku z Rally Hustopeče ve Zlíně bohužel neuvidíme, protože jezdec na poslední chvíli zjistil, že auto je nepojízdné a poškození je natolik rozsáhlé, že se ho do technických přejímek nepodaří odstranit.

Jaroslav Kacerovský