Na kaplickém tatami se při mezinárodním turnaji představilo osm desítek judistů z devíti oddílů v kategoriích mláďat a mladšího žactva. Tradičně přijali pozvání přátelé z UJZ Mühlviertel. Do bojů zasáhlo 11 nadějí domácího DDM Kaplice. V kategorii mláďat to byli Matěj Jonáš, Adam Doucha, Michal Jokl, Ondřej Škabrada, Dominik Vícha, Václav Paťha a mladší žáci Jaroslav Jonáš, Karel Mašek, Jakub Stacho, Dominik Morong a Jan Stacho.

Mláďata

V kategorii do 26 kg startovali dva kapličtí judisté, kteří prošli až do vzájemného oddílového semifinále. Tam byl úspěšnější Matěj Jonáš, na Adama Douchu „zbylo“ skvělé třetí místo. Ve finále zopakoval Jonáš bezchybný výkon, porazil sušického Löffelmanna a zaslouženě se těšil ze zlata.
V kategorii do 33 kg dominoval Michal Jokl. Všechna utkání proti budějovickému Doubkovi, sušickému Toufarovi a strakonickým Piherovi a Schertlerovi ukončil před limitem 10:0 na ipon a do kaplické sbírky přidal druhé zlato.

V kategorii do 36 kg bojoval Dominik Vícha, pro kterého je tato sezona první v závodnické kariéře. Na pozdějšího vítěze prachatického Traxlera a druhého Rakušana Wojciecha nestačil, ale poradil si s dalšími třemi soupeři a v celkovém pořadí bral bronz. V poli poražených skončil Škabrada.
Snad nejtěžší úlohu měl Václav Paťha, který se svou hmotností 38 kg startoval v kategorii do 45 kg. Přestože váhový deficit byl patrný, zabojoval a v prvním utkání porazil Zachovou ze Strakonic. Pak už nestačil na prachatickou Frčkovou a v boji o druhé místo prohrál až výrokem rozhodčích s dalším prachatickým judistou Pušem. V konečném pořadí zasloužený bronz.

Mladší žáci

Jaroslav Jonáš v kategorii do 34 kg soutěží procházel velmi hladce, když technickým judem přešel přes Stibora, Jouru (oba Týn) a Šípka (Strakonice). V utkání o zlato ve vyrovnané bitvě prohrál 0:1 s Rakušanem Fidlerem.

Kategorie do 38 kg přinesla zřejmě nejzajímavější judo turnaje v kategorii mladších žáků. Postarali se o to domácí Dominik Morong a Jakub Stacho. Oba potvrdili, že výsledky z předešlých turnajů nebyly náhodné. Morong nepoznal hořkost porážky, když porazil Rakušany Dornaueka, Reitera, Holého (Týn), Žaloudka (Dačice) a nejtěsnějším rozdílem 1:0 i věčného rivala Stacha – a zaslouženě získal cenu pro vítěze. Stacho po dvou výhrách a třech porážkách obsadil čtvrtou příčku.

K překvapení došlo v kategorii do 42 kg, kde papírovou favoritkou byla Dlugošová z Týna. Jan Stacho však porazil všechny soupeře a zaslouženě se těšil z vítězství. Mašek skončil třetí.


Trenér kaplických judistů Libor Štěpánek: „Domácí turnaj jsme organizačně zvládli bez větších problémů. Po sportovní stránce byla vidět na tatami pěkná technická utkání. Naši se neztratili a potvrdili, že dosažené výsledky z předešlých turnajů nebyly náhodné. V kategorii mladších žáků mne zajímalo, jak si povedeme ve srovnání s jinými oddíly z kraje, protože mistrovství oblasti bude letos postupovou soutěží na mistrovství republiky. Postoupí jen finalisté a naším cílem je získat hned čtyři místa. Předvedené výkony nasvědčují, že je to cíl reálný.“

Libor Štěpánek, Karel Vosika