Vítězi Krumlovského vodáckého maratonu 2008 se stali Francouzi Rudy Gerrard a Quentin Bonnetain. Zkušení kajakáři (mají ve své sbírce i medaili z MS) vyhráli prakticky stylem start – cíl. „Nebylo to ale vůbec jednoduché, měli jsme po jednom z jezů potíže s kormidlem,“ popisoval v cíli Quentin Bonnetain.

Vítězové

Francouzi dorazili do cíle 36 km dlohé trati v čase 2:02:34. O půl minuty tak zaostali za rekordem trati. „Vltava je krásnou řekou, vyšlo i počasí, moc se nám tu líbilo,“ uvedla aktuální francouzská jednička Rudy Gerrard.

Druhou posádkou v cíli byla rovněž K2, čeští závodníci Jakub Adam a Jan Souček (2:5,10), na třetím místě dopádlovali Petr Jambor a Martin Kolanda (2:05,25). „Martin už moc nepádluje, já jsem rád, že jsme na maraton vyrazili, byl to krásný závod,“ rozplýval se Petr Jambor, který na nedávném maratonském MS v Týně obsadil 5. místo. Organizátoři celkově vypsali 22 kategorií. Jako první v cíli v K2 ženy podle očekávání byly Michaela Mrůzková a Kateřina Vacíková. Před týdnem vyhrály Fish River marathon v Jihoafrické republice, v sobotu se radovaly z vítězství v Českém Krumlově. „A zase jsme měly potíže s kormidlem, naštěstí nám jeden z kajakářů galantně pomohl,“ vysekla poklonu kolegům několikanásobná mistryně světa ve sjezdu a účastnice OH v Pekingu Michaela Mrůzková. Obě dámy získaly i speciální ocenění, které bylo formulováno jako Cena předsedy poslanecké sněmovny ČR.

Síň slávy

Při závěrečném slavnostním vyhlášení čekalo překvapení na veterána Zdeňka Grossmanna. „Za jeho dlouholetý přínos sportu, za skvělou reprezentaci kanoistiky, je Zdeněk Grossmann jmenován členem Síně slávy,“ potvrdil ředitel Krumlovského maratonu Lukáš Novosad. „Jsem překvapen, vůbec jsem to nečekal, moc všem děkuju,“ nechal se novopečený člen Síně slávy slyšet přímo na pódiu v pivovarské zahradě v Českém Krumlově. Maraton byl pro pramice a rafty vyhlášen zároveň jako oficiální mistrovství ČR. V kategorii P5 byla nejrychlejší posádkou v cíli ta, kterou přivedl olympionik z Pekingu Stanislav Ježek. „Byla to strašná dřina, ale velká nádhera,“ poznamenal slalomář po absolvování náročných šestadvaceti kilometrů. Krumlovský maraton byl zařazen do seriálu European Canoe&Kayak Marathon Tour.

Druhý závod, Maraton Terradeiforti v Itálii na řece Adige, se pojede už 19.10. nedaleko Verony, seriál se uzavře ve světově proslulé francouzské bitvě Marathon des Gorges de l´Ardéche.