Nejlepší badmintonista krumlovského SKB – Pavel Florián – absolvoval svůj předposlední letošní mezinárodní turnaj, kterým byl ruský šampionát.

Dvě cenné výhry

Florián nastupoval do dvouhry jako nasazená šestka, bylo ovšem jasné, že prosadit se mezi hráči z východní Evropy nebude lehké. To se naplnilo už v prvním kole, kde náš reprezentant hrál s domácím Šumilkinem. Rus, ač deblový specialista, Floriána hodně potrápil (19:21, 21:19, 21:16). „Pavel se pečlivě připravoval a nechal zapomenout na nepodařený výkon z nedávného mistrovství Maďarska. Ani tentokrát se mu sice v úvodu nedařilo najít rytmus a kvůli zbytečným chybám a nervozitě prohrál první set. Ve druhé sadě byl dokonce pouhé dva míčky od vyřazení, ale nepříznivý stav 17:19 čtyřmi body v řadě otočil. V třetí sadě Rus také vedl (v polovině 12:8), ale Pavel znovu zabojoval, ve zbývající části nechal soupeři už jen čtyři body a nakonec se radoval z vydřeného vítězství,“ rozebral zápas trenér Radek Votava.

V druhém kole si Florián vcelku lehce poradil s dalším Rusem Petělinem (21:19, 21:9) a postoupil do osmifinále. Tam mu byl soupeřem Bulhar Makarski, tedy hráč, kterého by Florián mohl porážet. Bulhar ale v Moskvě zahrál nejlepší turnaj sezony a předvedl velmi dobrý výkon, na který náš hráč tentokrát nestačil. Slibné vedení (11:7) v polovině prvního setu se nepodařilo udržet, naopak soupeř díky změně taktiky eliminoval Floriánův útok a průběh zápasu otočil (18:21, 12:21).

I tak ale může být Florián s výsledkem spokojený. Díky vysokému bodovému hodnocení turnaje a dvěma vybojovaným vítězstvím si nyní připíše dalších 1000 bodů do světového žebříčku, což znamená posun na 90. místo v hodnocení dvouhry mužů. To je za dva a půl měsíce podzimních turnajů posun o téměř 20 míst. „Vše se zatím daří. Pavel vybojoval na sedmi turnajích čtyři velice dobré výsledky a vždy sehrál kvalitní zápasy s velmi dobrými soupeři. Zkušenosti z těchto soubojů se v budoucnu určitě budou hodit. Věřím, že je brzy zužitkuje,“ říká kouč Votava.

Samotný Pavel Florián hodnotí uplynulé období takto: „Podzimní část sezony byla slušně nabitá. Někomu by se mohlo zdát, že soutěží bylo až příliš. Když jsem nehrál žebříčkový turnaj, mířil jsem do Rosenheimu na utkání druhé německé bundesligy. K tomu jsem pomáhal klubu s přípravou a organizací turnaje šesti zemí. Od září jsem měl volný sotva jeden víkend, ale vynaložená energie rozhodně stála za to. Program, který trenér Votava připravil, nese ovoce. Bez něj bych to takhle nezvládal. Přišly dobré výsledky. Na většině turnajů jsem hrál dobře, navíc jsem měl příležitost zahrát si s velmi kvalitními soupeři. Usmálo se na mě štěstí i v několika dobrých losech, a co je důležité, když se naskytla šance na bodový zisk, dokázal jsem ji využít a poprvé v životě jsem se ve světovém žebříčku posunul do první stovky. Věřím, že se na začatou práci podaří po Vánocích alespoň stejně dobře navázat.“

Na dalekou cestu

Pavel Florián společně s trenérem Votavou naplánovali na období od září do prosince velice pestrý program. Jeho cílem bylo po dvouměsíční letní přípravě co nejvýše zvednout žebříčkové postavení hráče a využít co nejlépe poolympijského období vhodného ke sbírání bodů.

Floriána nyní čeká daleká cesta na asijský kontinent. Až do 30. prosince se bude na jarní část sezony připravovat v indických městech Bangalore a Chandigarh, kam vyráží už v úterý 18. listopadu. Nejprve zamíří na jih do Padukone Academy v Bangalore. Potom se v Lucknow zúčastní mezinárodního mistrovství Indie a koncem prosince se připojí v Chandigarhu k juniorské výpravě SKB Český Krumlov vedené trenérem Votavou. Ta tam bude od 1. do 30. prosince také trénovat.

Radek Votava, Karel Vosika