Nepořádek, který zbyl po majitelích hausbótů na břehu Lipna, skončil ve sběrném dvoře v Horní Plané. Město totiž nakonec hrálo v celé kauze pouze úlohu příjemce nalezených věcí. Muselo tak učinit ze zákona, protože se nacházely na jeho správním území.
„Obrátilo se na nás Povodí Vltavy, které spravuje nádrž, jestli by bylo možné někde uložit věci, které ze zákona budou věcmi nalezenými. Byla to naše povinnost,“ říká starosta města Jiří Hůlka.
Věci budou ve sběrném dvoře čekat půl roku, jestli se o ně majitelé přihlásí. Pokud k tomu dojde, tak budou bez problémů vydány. Tím pro město celý problém skončí. Když k tomu nedojde, tak budou muset být nějakým způsobem zlikvidovány.
„Jsou tam záchody, lavice, dlaždice a podobný nepořádek. Jednoduše nepořádek, ke kterému se nikdo nepřihlásil,“ dodává Hůlka. Dá se tedy počítat spíše s druhou variantou.
K celému problému došlo, když Povodí Vltavy rozhodlo, že pokud majitelé svoje lodě nepřesunou pryč na vodu, tak se bude muset obrátit na soud. Majitelé 68 hausbótů, kteří na břehu Lipna kotví již několik desítek let, měli tedy plné ruce práce.
Povodí Vltavy se nelíbilo, že se lodě změnily spíše na rekreační chaty. V celé oblasti nechybělo nic od suchého záchodu po udírnu. Hausbóty by přitom měly být například v kotevních značkách na jezeře v Perneku, kde je možné postavit si i molo. Majitelé lodí zase oponovali tím, že se před lety museli z vody stáhnout kvůli spalovacím motorům, které byly zakázány.
Již na úterý 15. května připravuje Českokrumlovský deník v Horní Plané další pokračování ze série svých veřejných akcí s názvem Den s Deníkem. I v rámci tohoto veřejného setkánípřijde řeč také na tento místní problém.