V judistickém kalendáři je závěr roku už tradičně vyhrazen pro přebory ČR v žákovských kategoriích jednotlivců, jejichž pořadatelství letos svaz svěřil oddílům SK UP Olomouc a Judo Club Plzeň.

Kaplické judistické trio ve složení Markéta Havlíčková, Luboš Šístek a Patrik Doucha si účast na přeborech vybojovalo na krajských turnajích už v září, kdy všichni bez větších problémů zvítězili ve svých kategoriích.

Zlato z Hané

Markéta Havlíčková cestovala spolu s trenérem Štěpánkem na Hanou, kde se konal společný přebor ČR mladších a starších žaček.
V soutěžích starších žákyň startovalo 65 závodnic v osmi kategoriích. Kaplické judo mělo své želízko v kategorii do 52 kg, kde se prezentovalo 15 závodnic. V K.O. systému se Havlíčkové dařilo. Nejprve za 13 vteřin na ippon zdolala jihlavskou Kolouchovou. Ani jičínská Sýkorová nebyla větší překážkou, kaplická závodnice vyhrála znovu na ippon a postoupila do semifinále. Tam bojovala s Kašparovou z České Lípy. Bylo znát, že soupeřka má velký respekt a postup Havlíčkové do finále také neohrozila (10:0 na ippon). Ve finále dvaapadesátky se sešly obě nejlepší závodnice – Havlíčková a Majdanová z Veselí nad Moravou. Očekával se vyrovnaný boj, ale od začátku měla navrch Havlíčková. Po dvou vydařených útocích získala vedení 7:0 (wazzari a juko) a zaslouženou výhru korunovala 5 vteřin před koncem vítězným držením. Markéta Havlíčková se tak mohla radovat z titulu přebornice ČR.

Dva kovy ze západu

V hale plzeňské Lokomotivy se na přeboru ČR starších žáků na třech tatami představilo 160 judistů. Kaplické barvy hájili Patrik Doucha (do 38 kg) a Luboš Šístek (do 73 kg).

Doucha při vážení přesáhl váhový limit, a tak ještě před startem musel shazovat. To se povedlo, a tak mohl v nejlehčí kategorii nastoupit proti pěti soupeřům. V systému každý s každým na úvod dvakrát prohrál s Brázdilem z Dědic a pozdějším vítězem Kozmou z Ostravy. Pak ale zabojoval, porazil Kučeru z Kroměříže, Čermáka z Teplic i posledního soupeře a při rovnosti výher s dalšími dvěma protivníky pro něj hovořilo pomocné skóre – a Patrik Doucha se radoval ze stříbra.

Ještě větší kaplickou radost přichystal Luboš Šístek v třiasedmdesátce, kde se prezentovalo úctyhodných 20 borců. Šístek v prvním kole K.O. systému i přes problémy v závěru udolal Leskovského z Hranic. V druhém kole ustál úvodní drtivý nápor třeboňského Fliegela a pak úspěšným útokem vyhrál na ippon. Ostravského Duška zdolal bleskově za 12 vteřin na ippon a prošel mezi nejlepší čtyřku. V semifinále v dalším jihočeském souboji Šístek znovu krásným chvatem překvapil prachatického Aleše – a byl ve finále. Tam v otevřeném souboji bojoval s domácím Majerem, opět začal aktivně, ujal se vedení, v závěru náskok při tlaku soupeře udržel – a získal pro kaplické judo další titul přeborníka ČR pro rok 2008.

Trenér a předseda kaplického judistického oddílu Libor Štěpánek: „Je až neuvěřitelné, že tak malý oddíl se čtyřicetičlennou základnou, jako je ten náš, dokázal na letošních přeborech republiky vybojovat dvě zlaté, tři stříbrné, jednu bronzovou medaili a ještě jedno páté místo. Se sedmi bodovanými výsledky se určitě řadíme mezi nejúspěšnější oddíly žákovského juda v republice. Je to odměna za naší dlouholetou práci s mládeží. Jsem pyšný, že mám kolem sebe kvalitní trenéry, můžeme společně připravovat skvělou partu dětí a zároveň spolupracovat s jejich rodiči. Bez jejich pomoci bychom určitě nebyli tam, kde momentálně jsme. Nesmím zapomenout ani na naše sponzory a poděkovat jim za spoluúčast na dobrém chodu našeho oddílu.“