Se zaznamenáníhodným výsledkem se může v těchto dnech pochlubit badmintonový oddíl Sokola Křemže, jehož zástupce reprezentoval Českou republiku na ME veteránů.

Dokladem toho, že badminton je sportovním odvětvím, ve kterém není nouze o „dlouhověké“ sportovce, je již dlouholetá zkušenost právě badmintonistů z Křemže. Veteráni (hráči nad 35 let) patří v oddíle k nejúspěšnějším kategoriím a směle se často mohou rovnat se stejně starými hráči z celé republiky. A nic nevadí, že většina z nich už patří mezi „starší“ veterány.

Před nedávnem se do veteránské třídy, a to té nejmladší nad 35 let, zařadil i nejzkušenější z křemežských hráčů Michal Koudelka, který jel změřit síly s hráči nad 35 let z celého starého kontinentu na mistrovství Evropy veteránů, jež se hrálo na jihu Španělska v přístavním městě Punta Umbria na pobřeží Atlantiku.

Mistrovství Evropy veteránů patří mezi velké turnaje, jak co do počtu účastníků, tak co do herního projevu zúčastněných. Hraje se v sedmi věkových kategoriích odstupňovaných po pěti letech věku od nejmladších a herně nejlepších (35+) až po nejstarší a nejzkušenější (65+). Hrají se všechny disciplíny – dvouhry, čtyřhry i smíšená čtyřhra.

Z výše uvedeného výčtu vyplývá i obrovský počet startujících. V Punta Umbria se představilo více než pět stovek soutěžících. Největší a nejorganizovanější výprava 89 hráčů přijela z Německa, domácí Španělsko reprezentovalo 48 badmintonistů. Nejmladším ze startovního pole bylo jen několik málo týdnů po pětatřicítce, nejstarší hráč z Norska pak již před dvěma lety překročil sedmdesátku. Velký nápor hráčů a nezbytného doprovodu zvládli organizátoři skvěle a byli důstojnými pořadateli tak velkého turnaje. Samozřejmostí bylo skvělé ubytování, vynikající atmosféra v hale, dokonalý servis a velmi příjemná byla i možnost sledovat průběh turnaje „on line“ na internetu. Dokonale bylo o účastníky ME postaráno i v mimosoutěžní době.

Naše želízko

Česká republika vyslala do bojů ME šestici zkušených veteránů, v jejímž středu byl křemežský Michal Koudelka. Ten se do „velkého“ badmintonu vrátil po dlouhé pauze zaviněné zraněním. Hrál dvouhru a čtyřhru spolu s Janem Jiráskem z Meteoru Praha. V prvních kolech dvouhry i čtyřhry soupeři z Polska nebyli vážnější překážkou v postupu mezi šestnáctku nejlepších. Tam ale už „přituhlo“. V singlu se našemu hráči postavil favorit největší a nasazená jednička turnaje – domácí hráč Mario Cyrila (účastník OH v Sydney). Favorit našeho hráče dál nepustil. Ani dramatický souboj o postup mezi osm nejlepších deblů našim hráčům nevyšel. Koudelka s Jiráskem prohráli těsně s ukrajinskou dvojicí, která později skončila na bronzové příčce.

Dvě devátá místa z mistrovství Evropy hráčů nad 35 let jsou ovšem velmi slušným výsledkem pro hráče z Křemže a povzbuzením pro ostatní hráče oddílu do sezony.

Václav Koudelka, Karel Vosika