Badmintonový klub SKB Český Krumlov za podpory Města Český Krumlov pořádal na kurtech městské sportovní haly druhé kolo krajského přeboru smíšených družstev žáků II. třídy.

V dlouhodobé soutěži mohou startovat žáci ve věku do 15 let. Soutěže se účastní osm družstev ze šesti klubů. Krajský přebor II. třídy je určen pro družstva, která se nekvalifikovala do vyšší soutěže. Výkonnostní rozdělení zajišťuje nejen kvalitu KP I. třídy, ale také možnost pro všechny soutěžící v nižší soutěži hrát vyrovnaná utkání proti soupeřům podobné výkonnosti – a dramatická utkání druhého kola to plně potvrdila.

 

Bez respektu

Zkušenější hráči a hráčky krumlovského badmintonového klubu z žákovské kategorie úspěšně válčí v soutěži I. třídy. V KP II. třídy startují dvě družstva tvořená mladými zálohami. Družstvo SKB ČK C startovalo ve složení: Martin Šuhajda, Samuel Frei, Kateřina Kuntošová a Daniela Sternadová. Za družstvo SKB ČK D nastoupili: Dominik Kolouch, Dario Siviglia, Zuzana Sládková a Nela Kavalírová. Všichni výše uvedení jsou ve věku mladších žáků nebo dokonce ještě přípravek (nejstaršímu Kolouchovi bude teprve za měsíc 12 let a nejmladší Kuntošové je pouze 9 let). V soubojích proti starším, výrazně fyzicky vyspělejším a zkušenějším soupeřům je jejich hlavním cílem sbírání zkušeností. Tím větší šok domácí protivníkům připravili.

Prvním utkáním byl vzájemný oddílový derby duel, ze kterého vyšlo jasným výsledkem 5:0 vítězně déčko. To pak pokračovalo ve výborných výkonech a smetlo Vodňany B 4:1. V posledním kole základní skupiny na SKB ČK D čekal favorit celé soutěže – elitní družstvo Sokola Vodňany, kde startují jen zkušení borci. Hrdinou tohoto souboje se stal domácí Kolouch, který hned v prvním zápase zaskočil staršího a zkušenějšího Pavlise (21:15, 24:22).

Povedená koncovka nervózního druhého setu položila pevný základ pro úspěch domácích v celém utkání. Sládková měla v třísetové bitvě proti Hazukové navrch pouze v prvním setu, ale v dalších dvou se prosadila lépe fyzicky disponovaná soupeřka a srovnala na 1:1. Siviglia však nedal Markovi nejmenší šanci (21:10, 21:3) – 2:1. Stejně jednoznačný průběh pak měl zápas Kavalírové proti Vojtové, která má za sebou už i úspěšný start na posledním celostátním turnaji U13 v Č. Krumlově. Zkušená, starší a hlavně větší Vojtová smetla domácí hráčku (4:21, 7:21) – a stav byl znovu vyrovnaný (2:2). K rozhodující smíšené čtyřhře poté nastoupil za domácí mix Kolouch a Kavalírová proti dvojici Pavlis a Hazuková. A byl to zápas, který zvedl přítomné diváky ze sedadel! Celá hala viděla dva vyrovnané sety se šťastnějším koncem pro Českokrumlovské. Těsný výsledek (21:19, 21:19) posunul domácí déčko do finále.

Skvělé finále

Ve finále se rozjetým nadějím SKB ČK D postavilo družstvo ČZ Strakonice. Chlapci opět nezaváhali a jednoznačně vyhráli své dvouhry (Kolouch – Přib 21:15 a 21:10, Siviglia – Oberfalcer 21:10 a 21:12). Dívky se nechtěly nechat zahanbit a bojovaly jako lvice. Sládková svedla další třísetovou bitvu proti Peterkové, opět jí nechybělo badmintonové umění, scházely však síly na rozhodující sadu (19:21, 21:13, 8:21). Ještě větší bitvu svedla Kavalírová, která prohrála se Zelenkovou velmi těsně (21:17, 14:21, 18:21). Zlato domácímu déčku tak přinesla opět až smíšená čtyřhra. Siviglia se Sládkovou nepřipustili žádné drama a jednoznačně přehráli strakonický pár Přib a Peterková ve dvou setech (21:14 a 21:13). Českokrumlovští tak po pátém místě z předchozího kola nečekaně brali doma zlato a posunuli se na dělené třetí místo do finálové skupiny, kde budou v posledním třetím kole bojovat o medaile.

Družstvo SKB Č. Krumlov C tak úspěšné nebylo. Hráli za něj ovšem ještě mladší a nezkušenější hráči než za vítězné družstvo. Céčko obsadilo sice až poslední místo, ale všichni jeho hráči bojovali ze všech sil a odnesli si cenné zkušenosti.

Pořadí 2. kola KPDŽ II. třídy: 1. SKB Č. Krumlov D, 2. ČZ Strakonice, 3. Vodňany, 4. D. Voda, 5. Sez. Ústí, 6. Vodňany B, 7. Sokol ČB C, 8. SKB Č. Krumlov C.

Průběžné pořadí po 2. kole: 1. Vodňany 4 body (součet umístění), 2. Strakonice 5 bodů, 3. – 4. SKB Č. Krumlov D (5. a 1.), D. Voda po 6 bodech, 5. Vodňany B 10 bodů, 6. Sez. Ústí 11 bodů, 7. Sokol ČB C 14 bodů, 8. SKB Č. Krumlov C 16 bodů.

Karel Kotyza