Mimořádného úspěchu dosáhli hráči SK Badminton Český Krumlov na letošním mistrovství České republiky dospělých v badmintonu. Ziskem dvou zlatých, jedné stříbrné a bronzové medaile Krumlovští přepisovali historii a ještě vylepšili bilanci z předchozích dvou šampionátů, které se hrály v Krumlově.

Pavel Florián vybojoval společně se Stanislavem Kohoutkem a Martinou Benešovu zlaté medaile ve čtyřhře a smíšené čtyřhře, bronz přidal ve dvouhře. Martina Benešová obhájila stříbro ve dvouhře.

První den

Kvalifikace: Program začal kvalifikací, ze které postoupil Kohoutek, když porazil Voráče z Plzně ve dvou setech. Další hráč SKB Lukáš Zevl nestačil na Peníšku z Liberce. Zdeňka Švédová bojovala s Nesvedovou z Nejdku a také nepostoupila. Oběma mladým hráčům SKB se však zadařilo ve smíšené čtyřhře, porazili Pavelkovou s Veverkou i Kindlovou s Kočím a šli do hlavní soutěže.

Hlavní soutěž: Jako první se rozehrála smíšená čtyřhra, ve které kvalifikanti Zevl se Švédovou nestačili na Štiku s Pražákovou (Praha). V prvním kole dvouhry mužů Kohoutek porazil Majereka z Kopřivnice (19:11 a vzdání soupeře). Štěpánka Vazačová nestačila ve vyrovnaném zápase na plzeňskou Kozovou (14:21, 24:26).

Ve čtyřhře mužů vyhráli Florián s Kohoutkem první kolo nad Skálou a Horáčkem z Dobrušky (21:15, 21:12). Nedařilo se Benešové s Kollarovou z D. Vody, které nestačily na pozdější vítězky Ludíkovou a Procházkovou (Jehnice / Liberec) 25:23, 14:21 a 16:21. Prvním kolem čtyřhry neprošly ani Vazačová s Hnilicovou (ČK / Praha) a Švédová s Munzarovou (ČK / Praha).

Druhý den

Ve smíšené čtyřhře postup do finále doslova vydřeli Florián s Benešovou, když porazili domácí dvojici Bitman a Drančáková (21:19, 26:24), ve druhém kole Segeče z Hnilicovu (Plzeň / Praha) 21:14, 21:18 a v semifinále Skrčeného s Erbenovou (Kladno / Praha) 23:21 a 23:21.

Ve dvouhře postoupila do finále Benešová přes Janošovou z Kopřivnice (21:18, 21:15), Kozovou (21:10, 21:12) a Procházkovou (21:14, 14:3 a skreč). Florián šel do semifinále přes Nedělu z Hr. Králové (21:19, 21:16) a domácího Severu (24:22, 21:16). V boji o postup do finále však už nestačil na pozdějšího vítěze Koukala z Hořovic (14:21, 12:21). Dobře hrál v singlu i Kohoutek, který nejprve porazil domácího juniora Tellera (20:22, 21:10, 21:16), ale ve čtvrtfinále už nestačil na Fröhlicha (6:15, 15:21).

Ve čtyřhře mužů postoupili Kohoutek s Floriánem do finále turnaje po výhrách nad Gondou a Segečem (Praha / Plzeň) 16:21, 21:16, 21:11 a v semifinále nad Svobodou a Jiráskem (Praha) 21:9 a 21:13.

Finálový den

Smíšená čtyřhra: Ve finále mixu šlo vše na sto procent. Florián s Benešovou proti zkušenější a historicky v mixu lepší dvojici Skočdopole a Procházková (Praha/Liberec) podali výborný výkon a po třísetové bitvě (21:19, 23:25, 21:15) se radovali z titulu mistrů republiky. „Tuto disciplínu netrénují a spolu hrají jen na mezinárodních turnajích, kde mají mix jen jako doplněk k singlu. Zápas jim ale opravdu sedl a takticky byli skvělí,“ hodnotil finále trenér Radek Votava.

Dvouhra mužů: Loňské prvenství jednoznačně obhájil Koukal z Hořovic, který ve finále smetl Vondru ze Spojů Praha 21:10 a 21:13.

Dvouhra žen: Krumlovská Benešová ve finále vyzvala Ludíkovou z Brna, která se dva roky připravuje ve světovém badmintonové centru. „Zápas Martině moc nevyšel. V prvním setu sice tvořila hru, ale po více než deseti nevynucených chybách sadu prohrála 14:21. Ve druhé už nedokázala zapomenout na nezdar z úvodu a prohrála hladce 6:21. Druhé místo je přesto skvělým výsledkem a úspěchem. Čtrnáct dní před šampionátem Martina trénovala s reprezentací Belgie, bohužel se ale vrátila s řádnou chřipkou. Do mistrovství se sice srovnala, ze začátku se ale hůř rozjížděla. Přesto šla až do finále, kde chtěla moc uspět. V prvním setu ji soupeřka rozhodně nepřehrála o „parník“, ve druhém setu už nenašla morál. Celkově ale mistrovství zvládla výborně, k čemuž jí gratuluji,“ řekl kouč Votava.

Čtyřhra mužů: Florián s Kohoutkem se na MČR dostali až na divokou kartu, a to díky posledním dvěma titulům. Ve finále ale hladce porazili dvojici T. Kopřiva a O. Kopřiva ve dvou setech 21:15 a 21:19. „První set byl velice dobrý a od začátku šlo vše v náš prospěch. Ve druhém prohrávali už 0:4 a pak se to střídalo až do stavu 15:15. Poté šli kluci do vedení a koncovku zvládli dobrým podání i příjmem a silnějším útokem,“ hodnotil zlatý hattrick deblu Florián a Kohoutek kouč Votava.

Čtyřhra žen: Prvenství v ženském deblu získal pár Procházková a Ludíková (Liberec / Jehnice), který ve finále porazil odchovankyně krumlovského klubu Evu Titěrovou a Hanu Milisovou (Praha / Benátky) 21:18 a 21:13.

Pozn. red.: V rámci MČR se uskutečnilo i slavnostní setkání k padesátiletému výročí českého badmintonu, na kterém byli oceněni i zástupci SKB ČK. Ke galavečeru i souhrnnému hodnocení šampionátu kouče Votavy více zítra.

Radek Votava, Karel Vosika