Bulharská metropole hostí v úvodu října hned dva velké badmintonové turnaje. Na tom úvodním – mezinárodním mistrovství – byl hodně vidět i Pavel Florián z SKB Český Krumlov.

V prvním kole dvouhry se našemu hráči postavil do cesty druhý nejlepší bulharský reprezentant Krasimir Yankov, s nímž se Florián zná z juniorských turnajů. Zatímco ještě před několika lety vyhrával vždy soupeř, při posledním vzájemném měření sil na jaře 2008 ve Slovinsku vyhrál ve dvou setech náš hráč. A i v Sofii se Floriánovi dařilo. Přijatelného rozlosování dokázal využít, když vyhrál 21:14 a 22:20 a postoupil do osmifinále. Tam ho ale čekal již podstatně těžší oříšek v podobě Japonce Ikedy.

Japonský reprezentant na turnaji nebyl nasazený, ale své kvality, včetně postavení v první světové čtyřicítce z před několika let, prokázal nejen v zápase s naším hráčem, ale nakonec i v celém turnaji. Florián bojoval, ale na soupeře nestačil a prohrál ve dvou sadách 14:21 a 20:22, když ve druhém setu nedokázal proměnit dokonce dva setboly. Ikeda pak v dalším kole porazil prvního nasazeného Yua z Taiwanu, čtvrtfinalistu OH v Pekingu, a nakonec vyhrál i celý turnaj.

Pavel Florián může být s vystoupením na turnaji vcelku spokojen, protože si připíše další body do světového žebříčku, díky kterým se už těsně přiblíží první světové stovce. Je jen trochu škoda, že se mu nepovedlo využít slibného stavu ve druhém setu a soupeře kvalit Ikedy dostat do třetí sady. Určitě by to přineslo nové užitečné zkušenosti.

Radek Votava, předseda a hlavní trenér SKB ČK, byl však s výkonem svého svěřence vcelku spokojen: „Je dobré, že se Pavlovi povedlo získat další body do světového žebříčku. Kvůli nim totiž do Bulharska odlétal. Nevyužité šance je sice škoda, ale aby Pavel tyto situace zvládal, musí nabrat ještě nějaké zkušenosti. Teď má před sebou další turnaje a je třeba, aby se dobře připravil i na ně.“

Radek Votava, Karel Vosika