Na úvodním květnovém mezinárodním turnaji – šampionátu Slovinska – českokrumlovský badmintonista Pavel Florián prolomil sérii nepříznivých výsledků a sítem vyřazovacího pavouka prošel v prestižní dvouhře až do finále. Druhé místo je jeho dosavadním nejlepším umístěním na mezinárodním poli v kategorii dospělých v životě.

Životní úspěch

Na městečko v kraji vinic a termálních pramenů měl Florián hezké vzpomínky už z loňského léta. Ve slovinské Lendavě tehdy s trenérem Votavou a početnou skupinou hráčů z Prahy absolvovali povedený týden kondiční přípravy plný tvrdé práce i dobré zábavy. „Že k těmto zážitkům přibudou další a ještě veselejší, to jsem před začátkem letošního mezinárodního mistrovství Slovinska nemohl tušit,“ předesílá Pavel Florián. Toho, ačkoliv byl na turnaji nasazeným hráčem číslo čtyři, v pavouku čekala řada silných soupeřů, včetně těch, se kterými již v minulosti prohrál. „Nakonec jsem ale účast na turnaji proměnil v ohromnou radost a svůj nejlepší výsledek v životě. Chci poděkovat trenérovi Radku Votavovi za jeho podporu a rady během turnaje a vůbec za všechno, co pro mě dělá, protože bez něj bych druhé místo na „circuitu“ nikdy nezískal. Děkuji také všem sponzorům a lidem, kteří mi finančně nebo materiálně pomáhají. Bez nich by dosažení tohoto výsledku, ani těch ostatních, nebylo možné,“ říká krumlovská jednička.

Cesta ke stříbru

Výsledky Pavla Floriána ve dvouhře na MM Slovinska:

1. kolo: Florián – Jaroslavcev (Rusko) 21:12, 21:14

"Úvodní zápas v turnaji s neznámým soupeřem. Během hry se spíš seznamuji s halou a zvykám si na horší světelné podmínky. Ve chvílích, kdy se plně koncentruji na hru, soupeři nedávám moc šancí a boduji především dobrým útokem, nebo po soupeřových chybách, vynucených přiměřeně přesnou hrou na síti."

2. kolo: Florián – Jankov (Bulharsko) 21:14, 21:17

Tomuto souboji předchází nepovedený zápas ve čtyřhře s Lukášem Zevlem, ve kterém nestačíme na polsko-čínskou dvojici Hawel-Mao. Ve čtyřhře ze mě ale opadává veškeré napětí a dvouhra mi, možná i díky tomu, vychází na výbornou. Bulharského soupeře, se kterým jsem v juniorech a ještě i v minulém roce prohrával, se od začátku zápasu snažím dostávat pod tlak útočnou rozehrávkou i dobrými výhozy do zadních rohů. To se mi daří a ve dvou setech vítězím, když pokaždé udržuji několikabodový náskok a po většinu zápasu diktuji tempo hry.

Čtvrtfinále: Florián – Utroša (Slovinsko) 17:21, 21:13, 22:20

Hru svého čtvrtfinálového soupeře znám, na turnajích jsme se potkávali již v juniorech a naposledy jsme proti sobě hráli na soustředění v Bulharsku v říjnu 2007. Utroša byl domácím hráčem, v Lendavě žije. Bylo tedy jasné, že publikum bude na jeho straně a i fakt, že v úvodních kolech porazil dva Dány, znamenal, že mě nečeká nic lehkého. Proti vysokému levákovi s výbornou rozehrávkou a skvělými křivkami úderů jsem mám jediné zbraně – trpělivost a důsledný útok. 21:17, 21/13 a 22/20 (třetí set a stav 13:17, později 15:18).

Semifinále: Florián – Šepec (Slovinsko) 13:21, 23:21, 21:9

Úvodní set – v mém podání hrůza a děs. Nereaguji na soupeřovy údery, po odehrání míče zůstávám stát, místo přípravy na odehrání dalšího balonu hru sleduji pouze očima. Kvůli mojí nepřesné a pasivní hře na síti mě snadno soupeř dostává z rovnováhy a na jeho rychlé loby nezvládám startovat. Až po přestávce se mi daří částečně dostat do hry a stav zkorigovat (13:21). Pro druhý set přecházím na stranu, kde je lépe vidět. Začínám se dostávat více do zápasu a diktovat tempo hry. Ve vyrovnané partii si průběžně udržuji 1 až 2 bodový náskok. V koncovce lehce znervózňuji, myslím příliš dopředu místo pouze na hru a soupeř získává dva mečboly. V rozhodujících chvílích zápasu se ale znovu soustředím a jednoduchými a efektivně zakončenými výměnami nepříznivý stav odvracím a vítězím 23:21. V rozhodující sadě mám od samého začátku navrch a do přestávky jdu s vedením 11:3. Soupeř je ve velikém útlumu a mé nátlakové hře nestačí. Svůj náskok si udržuji až do konce a postupuji do nedělního finále.

Finále: Florián – Vondra (ČR) 18:21, 21:23

Historicky první zcela český finálový souboj na turnaji Evropského badmintonového okruhu. S Janem Vondrou bojuji ve dvou setech přes 40 minut a podávám svůj herně nejkvalitnější výkon na celém turnaji. V rozhodujících chvílích prvního setu za stavu 18:18 i ve druhé sadě, když vedu 20:17, nemám potřebný klid, nedaří se mi hru udržet ve stejném tempu jako předchozí průběh hry a obě koncovky prohrávám. Tři nevyužité setboly ve druhé hře mě opravdu mrzí. Kdoví, jak by se hra vyvíjela, kdybychom šli do třetího setu… …na kdyby se ale ve sportu ani v životě nehraje, a tak musím vzít zavděk druhým místem. Ve Slovinsku jsem vybojoval svůj nejlepší výsledek v životě a kromě drobné finanční odměny si odsud odvážím i fůru zkušeností, slušnou porci bodů do světového žebříčku, hezké zážitky z večerních povídání u dobrého jídla a také v lázních načerpanou energii do dalšího tréninku a zápasů.

Umístění hráčů SKB ČK na MM Slovinska – dvouhra: 2. Pavel Florián, kvalifikace Lukáš Zevl, čtyřhra: 17. Zevl / Florián, smíšená čtyřhra: 9. Zevl / Křížková (Dobruška).

Slovo od kormidla

Trenér SKB Č. Krumlov Radek Votava: „Moc Pavlovi gratuluji. Podařil se mu ve Slovinsku opravdu velice dobrý výsledek. Odehrál zde pět dobrých zápasů za sebou. V soubojích s Utrošou i Šepcem se vždy vyrovnával s nepříznivým stavem a vše zvládnul. Rusa i Bulhara Jankova doslova sestřelil a s Vondrou odehrál nejlepší zápas. Ve druhém setu vedl už 20:17, ale pak malinko znejistěl a nedokázal jít do rozhodující sady. Na turnaji startoval i náš junior Lukáš Zevl, který ve dvouhře neprošel kvalifikací, kde jednou vyhrál a pak prohrál. Čtyřhra s Pavlem nebyla vůbec dobrá. Ve smíšené čtyřhře ale dokázal Lukáš společně s Křížkovou projít prvním kolem a deváté místo je cenné. Pro Zevla to byl první turnaj v kategorii dospělých, velká zkušenost a já věřím, že i velká výzva.“