Z kalendáře automobilových soutěží roku 2008 nám dnes zbývá odtrhnout poslední list – a s koncem starého roku přichází čas na bilancování.

Sedm medailí

Jaká vlastně byla uplynulá sezona pro závodníky a soutěžní týmy z Českokrumlovska? Byla dlouhá, drahá, napínavá a podobně jako ta loňská i poměrně úspěšná.

Ve startovních listinách devatenácti z dvaceti odjetých mistrovských podniků tohoto roku se objevila jména třiatřiceti pilotů a spolujezdců z krumlovského regionu nebo soutěžáků startujících v barvách našich domácích týmů, když chyběli pouze při rallyesprintu v Kopné.

Naše posádky startovaly s vozy deseti značek a typů a zasáhly do čtyř šampionátů (Mezinárodní mistrovství ČR v rallye, Mistrovství ČR ve sprintrallye, Pohár ČR v rallye, Mistrovství ČR v rallye historických automobilů) a za rok získaly celkem 28 umístění na pódiu. V konečném hodnocení pak obsadily sedm medailových míst.

Nejvyššího umístění dosáhli a mistrovské tituly ve svých třídách získali Josef Koupal a Zdeněk Job se Škodou Fabia (1. místo ve třídě N/1400 MMČR) a Jan Mašek s Pavlem Stráským na Škodě 120 S Rallye (1. místo ve třídě HA 2 a 1. místo v kategorii historických automobilů PČRR).

Nejvíce startů si do statistik připsali z jezdců Hlach (8x), Koupal, Trojan a Jinderle (po 6) a Jakubec (5x). Ze spolujezdců stáli nejčastěji na startu Kacerovský (12x), Venuš (9x) a Pils (8x).

Po třídách

Celková umístění našich okresních posádek v jednotlivých šampionátech:

Mezinárodní mistrovství ČR v rallye – třída N/1400: 1. Koupal – Job, 2. Korčák – Jirka, Kacerovský, N/1600: 2. Hlach – Venuš, 3. Trojan – Trojanová, 4. Jakubec – Kacerovský, 9. Jinderle – Kacerovský, N/2000: 10. Laurent – Venuš.

Mistrovství ČR ve sprintrallye – N/1600: 4. Jinderle – Kacerovský, 8. Sojka – Pils, 16. Daňhelová – Zikmundová, N/2000: 12. Jirka – Kaločai.
Pohár ČR v rallye – HA 2 a HA: 1. Mašek – Stráský, V: 3. Jevický – Votava.)

Mistrovství ČR v rallye historických automobilů – D1: 3. Stráský – Kacerovský.

Co nás čeká?

V kalendáři sezony 2009 je sedm podniků MMČR (kalendář definitivně opustila rakouská Jänner rallye a Horácká rally Třebíč, která přešla do sprintů), osm rallyesprintů (vypadly Tišnov, Pelhřimov a Pačejov), po osmi soutěžích bude mít Pohár ČR i MČR historiků.

Příští sezonu otevře 27. března 2009 Valašská rallye a 7. listopadu ji uzavře Rally Vysočina. Stejně jako loni dojde k souběžnému konání různých šampionátů v rámci jedné soutěže, a tak v roce 2009 budou moci fanoušci zavítat celkem na šestnáct závodů. Pouze při čtyřech podnicích bude možno vidět jednu soutěž (Valaška, Hustopeče, Barumka, Bohemka), v devíti případech se na jednom podniku pojedou dvě soutěže (Šumava, Lužické hory, Č. Krumlov, Kopná, Třebíč, Prachatice, Příbram, Vsetín, Vysočina) a při třech podnicích se budou konat zároveň tři soutěže (Vyškov, Krkonoše, Jeseníky).

Domácí Rallye Český Krumlov se pojede oproti předešlým ročníkům tentokrát v pozdějším termínu, a to konkrétně 22. a 23. května jako závod započítávaný do Mezinárodního mistrovství ČR a Mistrovství ČR historických automobilů.

Jaroslav Kacerovský