Pod bezednými koši bylo na programu osmé a deváté kolo oblastního přeboru mužů, kterými se nejvyšší krajská soutěž basketbalistů dostala do cíle první poloviny základní části.

Okresní zástupce – celek Spartaku Kaplice – měl výhodu domácího prostředí. Spartakovci nejprve smetli v průběžné tabulce poslední záložní tým Strakonic, ale v důležitém duelu pak nestačili na Vimperk, kterému podlehli v málo vídaném prodloužení.

O šestadvacet

Spartak Kaplice – BK Strakonice B 92:66 (52:26)

Domácí hráči hned od úvodního rozskoku diktovali v zápase tempo hry a díky přesné střelbě si rychle vybudovali uklidňující náskok. Po první čtvrtině Kapličtí vedli o patnáct bodů (28:13). Ve stejném stylu pokračovali domácí i ve druhém dějství a v poločase už měli k dobru šestadvacetibodový náskok – 52:26.

Začátek třetí čtvrtiny byl poznamenán nepříjemným zraněním hostujícího kapitána Metličky, jenž si poranil čelist a musel být odvezen sanitkou na vyšetření. Strakonické však ani tato ztráta nesrazila, ve druhém poločase se rozehráli a byli domácímu celku zcela vyrovnaným soupeřem (druhá půle skončila dílčím skóre 40:40). Kaplický lodivod Blažek rovnoměrně rotoval se sestavou tak, aby se na hřišti objevili všichni hráči, které měl kouč k dispozici.

Výborným výkonem se v zápase prezentoval zejména Bedlivý, jenž zaznamenal 8 bodů (dvojky 1/1, trojky 3/2 a 2 získané míče!). Spartakovci si v duelu připsali jedenáct získaných míčů a patnáct ztrát, Strakoničtí měli pouze dva zisky a třináct ztrát.

Fakta – základní pětka a body Spartaku: Adámek 21, Čegan 16, Fidler 15, Ševčík 8, Kratochvíl 6, střídali: Bedlivý 8, Přibyl 8, Míšek 7, Dreiling 3 (střelba za dva 61/29 = 47,5%), trojky: 26/9 (34,6% – Adámek 3, Čegan 2, Bedlivý 2, Míšek 1, Dreiling 1), trestné hody: 14/7 (50%); čtvrtiny: I. 30:13, II. 22:13, III. 18:22, IV. 22:18.

Prohra v nastavení

Spartak Kaplice – BK Vimperk 87:90 po prodloužení (46:39)

Důležitý zápas v boji o play–off rozehráli domácí velmi dobře a ve 3. minutě už vedli o sedm bodů (9:2). Hosté ze Šumavy se rozehrávali pomalu, přesto se v závěru čtvrtiny na spartakovce bodově dotáhli – 22:22. Druhé dějství patřilo domácím, kteří nejprve odskočili na 7 bodů (13. minuta – 29:22) a po koši Kratochvíla dokonce na 10 bodů (18. minuta – 39:29). Před odchodem do šaten stačili ještě Vimperští snížit na rozdíl sedmi bodů – 46:39.

Třetí desetiminutovka se spartakovcům v letošní sezoně vůbec nedaří a i v tomto duelu se to potvrdilo. Hosté tuto část hry vyhráli dílčím skóre 22:17 a po třech čtvrtinách měli domácí k dobru už jen dva body – 63:61. Poslední čtvrtina pak přinesla velký boj s obrovským dramatem na závěr. Ve 33. minutě hosté vyrovnali (68:68) a následně se po dlouhé době dostali i do role vedoucího týmu (37. minuta – 70:74). V nervózním finiši pak nejprve vedli Vimperští o pět bodů (72:77), ale Adámek pěti body vyrovnal (39. minuta – 77:77). V poslední minutě základní hrací doby oba týmy kupily jednu chybu za druhou a hráči pod oběma koši zbytečně ztráceli míče. Třicet vteřin před klaksonem Fidler prokázal pevné nervy a dvěma přesnými trestnými hody poslal Spartak do vedení (79:77), ale stejně zachoval klid i hostující Hodina, který 8 vteřin před koncem z čáry trestného hodu vyrovnal na 79:79 a poslal duel do prodloužení.

V nastaveném čase drama vrcholilo. O vítězi rozhodla především střelba trestných hodů, kdy domácí proměnili šest z osmi a hosté byli úspěšní sedmkrát z deseti pokusů. Ve 43. minutě měli domácí k dobru jeden bod (84:83), ale čtyřbodová šňůra hostů znamenala obrat (84:87), na který spartakovci už nedokázali zareagovat. Výsledkem bylo tříbodové vítězství hráčů ze Šumavy. Domácí hráči si v duelu připsali jedenadvacet(!) ztrát oproti devatenácti ziskům, zatímco Vimperští ztratili míč „pouze“ šestnáctkrát. Hráčům Spartaku se moc nedařilo ani střelecky, když za dva body měli domácí úspěšnost jen 38% (60/23), za tři body pak 28,5% (21/6) a z trestných hodů 62,1% (37/23). Hosté měli střelbu trestných hodů 30/23, což je 76,7% úspěšnost.

Fakta – základní pětka a body Spartaku: Adámek 26, Čegan 21, Fidler 10, Míšek 9, Ševčík 6, střídali: Přibyl 8, Kratochvíl 7, Dreiling, trojky: 6 (Adámek 4, Čegan 2), trestné hody: 37/23 (62,1%), čtvrtiny: I. 22:22, II. 24:17, III. 17:22, IV. 16:18, prodl. 8:11.

O víkendu 20. až 21.prosince otevřou spartakovci druhou polovinu základní části oblastního přeboru domácími duely s béčkem Tábora a Humpolcem.