Muay Thai

Bojové umění osmi končetin – pěstí, loktů, kolen a holení.

Mnozí laici nepovažují thai–box za sport. V lidech, kteří ho provozují, vidí jen blázny, jež se mlátí bezdůvodně do hlavy. Vyvrátit se jim to ale snaží klub Muay Thai MO GYM z Dolního Třebonína.

Krušné začátky

„Před třemi roky jsem přišel za bráchou, jestli vlastně vůbec ví, co je thajský box. Chtěl jsem to zkusit, tak jsme začali trénovat,“ říká s odstupem času zakladatel, nynější trenér a vedoucí klubu v jedné osobě Vojtěch Němec.

Pětadvacetiletý zdravotní záchranář začal tehdy se svým čtrnáctiletým bratrem Vítem postupně poznávat, co thai–box obnáší. „Už jsem měl objednané všechny potřebné věci, abych mohl boxovat. Zpočátku jsme ale neměli kde trénovat. Jezdili jsme do Prahy pro přesnější informace, jak se vede trénink, o co vlastně v tomto sportu jde,“ vzpomíná Němec. Thajský box totiž neměl a stále ani nemá v jižních Čechách prakticky žádnou tradici. Kluby jsou soustředěny především do středních, severních a západních Čech, několik oddílů je v Jihomoravském či Moravskoslezském kraji.

V dalších měsících začali společně s bratrem trénovat jednotlivé části těla a zjišťovali, že to bude bolet. „Přicházely první úrazy. Měli jsme rozdrcený nos nebo vyhozenou čelist,“ dodává Vít Němec, současný asistent trenéra.

Během tříletého působení se Němcovým podařilo zapsat klub do Czech Muay Thai Association a pomalu získávat nové členy. Tréninky zpočátku probíhaly v tělocvičně dolnotřebonínské základní školy, v těchto dnech oddíl slaví první výročí působení v novém českokrumlovském fitness centru v Tovární ulici.
„V klubu je zaregistrováno 35 členů, z toho je necelá dvacítka aktivní. Trénovat s námi chodí také dvě ženy – obě inženýrky. Nejstarším členem je sedmatřicetiletý biolog,“ sčítá trenér. „Zatím se nám nepodařilo vytvořit žádnou základnu, většina lidí odešla a všechny vazby se přetrhaly,“ dodává.

Co je thai–box?

Thajský box je 800 až 900 let staré bojové umění, které se vyvíjelo při skutečných vojenských bitvách mezi Thajci a Khméry. Na naše území pronikl v 90. letech díky bývalému vynikajícímu boxerovi Petru Macháčkovi, který se ho začal s několika kamarády učit. „V současnosti mají Češi dva špičkové thajské boxery. Špičkového Ondřeje Spejbla Hutníka, který figuruje v první desítce světového žebříčku, a našeho kamaráda, trojnásobného vítěze evropské kvalifikace a trojnásobného semifinalistu světové K–1 Pavla Hakima Majera,“ řekl Vojtěch Němec.

Většina lidí si thai–box plete s kickboxem. „To je velmi mladý sport, který se vyvinul před padesáti lety z karate. Provozovali ho především Američané a Japonci. Hlavním rozdílem oproti thajskému boxu je ale to, že kickboxeři nepoužívají lokty a kolena,“ vysvětluje Němec.

Vzhledem k tomu, že v thai–boxu je největší tělesný kontakt, dá se jím zlikvidovat kohokoliv, kdo dělá jiný bojový sport. „Je účinnější, snažší a přímočařejší. Na každý úder se nemusí bojovníci učit zvláštní postoj. Thajský boxer stojí přirozeně, hodně se podobá opici,“ uvádí dnes již zkušený trenér. V thai–boxu záleží hlavně na dynamice a fyzičce. Bojová technika tvoří asi 30 procent.

Rváče nebereme

Při výběru členů oddílu si vedoucí Vojtěch Němec dává záležet. „Agresivní jedinci a pouliční rváči u nás nemají co dělat! V klubu máme úplně normální lidi, ale také studenty. Dveře jsou tedy stále otevřeny téměř všem.“

„Kdo řekne, že jsme vybouchaní a hloupí, tak neví, o čem mluví. Dobrý bojovník se vyhýbá konfliktům, brání se pouze tehdy, když je to třeba,“ vysvětluje Vít Němec.

„Přes internet jsem se dozvěděl, že se v Krumlově boxuje, tak jsme to šel zkusit. Už jsem tady skoro rok,“ říká jeden z členů Vladimír Říha.