Oddíl TJ Sokol Mohelnice s pověřením Českého svazu judo uspořádal domácí šampionát mladších žáků, kam odjelo již v pátek 11-04-2008 hned pět kaplických judistů, kteří si zcela zaslouženě vybojovali postup na mistrovství Jihočeského kraje. V tamní sportovní hale se prezentovalo a na třech tatami se představilo 196 judistů ve věku od 11 do 12 let z 82 oddílů z Čech a Moravy.

O tom, že kaplický judistický oddíl je v posledních letech v mládežnických kategoriích na vzestupu, potvrdili právě na domácím šampionátu mladší žáci Jaroslav JONÁŠ, Dominik MORONG, Jakub STACHO, Karel MAŠEK a Jan STACHO. Dvě stříbrné a jedna bronzová medaile, k tomu ještě jedno 5.-6. místo, to je celková bilance teamu z jihu Čech, což znamenalo v hodnocení oddílů neuvěřitelné 2. místo.

V hmotnostní kategorii do 34 kg se prezentovalo 27 závodníků. Mezi nimi i Jaroslav JONÁŠ. První utkání KO-systému zvládl na jedničku, když porazil bez větších problémů Michala Dolejše (Kralupy nad Vl.) chvatem Uči-mata. I druhé utkání se vyvíjelo ve prospěch kaplického mladíka, když ještě 1 vteřinu před koncem vedl a je opravdu velká škoda, že taktickou chybou ztratil vyhraný zápas. Ondřeji Kašíkovi (Sokol Žďár nad Sázavou) podlehl na ipon 10:0 a z turnaje byl vyřazen.

Vrcholem mistrovského turnaje byla hmotnostní kategoriie do 38 kg, kam se prezentovalo 37 závodníků (!!). Dominik MORONG první kolo KO-systému zvládl, úvodní výhra s Ladislavem Kočím (Judo Židlochovice) jej nastartovala k vynikajícím výkonům. Krásným chvatem Soe-nage zvítězil nad Ondřejem Kosíkem (SK Přerov) 10:0 na ipon. V souboji na zemi, pouhých 17 vteřin před koncem, otočil utkání s Adamem Švecem (Chlumec nad Cidlinou) ve svůj prospěch a postoupil do semifinále. Tam porazil 5:0 plzeňského Roberta Amlera, což znamenalo postup do finále. Robert Trojnar (JC Hranice) byl před turnajem pasován do role favorita, což také v průběhu turnaje potvrzoval. Dominik byl až do samotného závěru finálového utkání rovnocenným soupeřem, místy se zdálo, že přebíral aktivitu, ale v čase kdy časomíra ukazovala 2 vteřiny do konce se dopustil chyby, což soupeř dokonale využil a skóroval svou osobní technikou Tai-otoši. Dominik zaslouženě obsadil 2. místo, soupeř se pak těšil ze zisku titulu přeborníka ČR. Také Jakub STACHO nezahálel, když nejprve porazil držením Kesa-gatame Michala Černého (Kolín) a poté potrápil pozdějšího vítěze hranického Trojnara – prohra 0:5. V opravách šel nezadržitelně zápas od zápasu.

Výhry nad Tomášem Jungrem (So Žďár nad Sázavou), Markem Drahorádem (Chlumec nad Cidlinou) a Petrem Štodlem (Česká Skalice) jej dovedli až k utkání o konečné třetí místo. Zde po taktické chybě prohrál s Robertem Amlerem (JC Plzeň) a zůstal těsně pod stupni vítězů na 5.-6.místě.
Hmotnostní kategorie do 42 kg byla obsazena 27 závodníky. Karel MAŠEK po úvodním volném losu nastoupil na mohelnické tatami proti Janu Pikorovi (SKP Benešov), kterého porazil na ipon 10:0 chvatem Soe-nage. V dalším utkání proti Davidovi Olchavovi museli po nerozhodném výsledku v základním čase rozhodnout rozhodčí na tatami. O tom, že kaplická naděje postoupí do semifinále rozhodl výrok rozhodčích v poměru 2:1. Jednoznačná výhra 10:0 na ipon v semifinále nad Františkem Štrbou (Děčín) znamenala pro kaplické judo další finálový zápas. Zde nastoupil proti Markovi Švestkovi (So Česká Třebová) a je třeba sportovně uznat, že tentokrát na svého soupeře nestačil. Prohra na ipon ve finále znamenala v konečném pořadí druhé místo a zisk stříbra.

Jako poslední, v pozdních odpoledních hodinách, na tatami nastoupil v hmotnostní kategorii do 46 kg Jan STACHO (startovalo 19 závodníků). Po úvodním volném losu v KO-systému změřil své síly s Dominikem Bednářem (Chomutov). Výhrou 5:0 postoupil do dalšího kola, kde se o semifinále utkal s Tomášem Kaňkovským (Třebíč). Jednoznačná výhra 10:0 jej posunula do souboje o finále, kde narazil na velmi dobře připraveného Václava Černého (Mělník). Ten potvrdil vynikající formu a chvatem Tai-otoši zvítězil, Honza se musel z prohry hodně rychle oklepat a připravit se na rozhodující souboj o bronzovou medaili s Jiřím Hájkem (JK Olomouc). Soupeř v polovině utkání využil drobné zaváhání v boji na zemi a nasadil držení Kesa-gatame. V této těžké situaci rozhodla chuť po vítězství a obrovská vůle. Honza předvedl celé hale (poz.: souboj o bronz byl posledním celého turnaje) učebnicový únik z držení za pomoci mostování. Od této chvíle převzal aktivitu a kombinacemi chvatů Uči-mata a Oči-gari zápas rozhodl ve svůj prospěch a zvítězil 7:0 – 3. místo a bronzová medaile.

Trenér Libor Štěpánek: „Přebor České republiky se konal po čtyřleté pouze, takže i já jsem vůbec nevěděl jak jsme na tom s porovnáním s konkurencí. V přípravě jsme pro úspěch, ale udělali maximum. Absolvovali jsme lehké, ale i náročné mezinárodní turnaje a tréninkové kempy v rámci kraje, republiky ale i zahraničí. Velký kus práce jsme společně udělali na závěrečném soustředění v Týně nad Vltavou a poslední přípravný turnaj v Čimelicích nám ukázal, že kluci jsou na domácí šampionát dobře připraveni. Já osobně jsem odjížděl s přáním, abychom udělali dvě umístění ve výsledkové listině, tedy do sedmého místa. Ziskem tří cenných kovů a jednoho pátého místa se kluci nesmazatelně zapsali do oddílové síně slávy. Je to výsledek skvělé party, která teď v oddíle je. Velké poděkování tady patří i rodičům a sponzorům bez kterých si současný chod oddílu vůbec nedovedu představit“.

Libor Štěpánek, Karel Vosika