Českokrumlovští badmintonisté Pavel Florián, Martina Benešová a spolu s nimi i odchovankyně SKB ČK Hana Milisová (již řadu let působí v Benátkách nad Jizerou a v současné době hraje první ligu v Rakousku, ale nepřetržitě trénuje v krumlovském klubu) byli nominováni do české reprezentace, která startovala v nizozemském Almere na mistrovství Evropy družstev – v turnajích Thomas a Uber Cupu.

Uber Cup ženy

České ženy na turnaj nejely jako favoritky, ať už celého turnaje, nebo i své základní skupiny. V úvodním utkání Češky prohrály s Běloruskem 1:4 (v zápase se hrály tři dvouhry a dvě čtyřhry).

Poté sehrály dramatické utkání s Estonskem, které zvládly a zvítězily 3:2, i když v úvodu prohrávaly už 0:2 (Ludíková i Benešová prohrály singly). Proti Dánsku byla šance na úspěch jen teoretická, ale paradoxně proti němu Češky podaly své nejlepší výkony, i když prohrály 0:5. Utkání trvalo víc než 3 hodiny a vesměs všechny zápasy byly alespoň ze dvou třetin vyrovnané. Psychicky našim hráčkám jistě pomohlo vítězství nad Estonskem i fakt, že proti favoritkám neměly co ztratit.

Martina Benešová nastoupila ve všech utkáních k dvouhře a čtyřhře. I přes postupně gradující výkony se jí však nepodařilo vyhrát ani jedinou dvouhru. Ve čtyřhře s Milisovou byly úspěšnější, když vybojovaly bod proti Bělorusku (21:19 ve třetím setu) a zvítězily i proti Estonsku v rozhodujícím zápase. Proti Dánsku odehrály dobrou čtyřhru, ale na lepší soupeřky nestačily. Český ženský tým tak skončil celkově na 17. – 24. místě.

Thomas Cup muži

Družstvo českých mužů, které bylo nasazeno jako turnajová osmička, hrálo ve složení Koukal, Fröhlich, Vondra, Florián a Kopřiva. Ve skupině H čekal Čechy boj se Švýcarskem, Rakouskem a Walesem.

Dva prvně jmenované týmy naši zdolali shodně 3:2, když vyhráli všechny dvouhry. První čtyřhru pak dvakrát velmi těsně prohráli ve třech setech Florián s Kopřivou. Proti Rakušanům se nepodařilo proměnit 3 mečboly. Druhou čtyřhru Česká republika dvakrát jasně prohrála.

O postupujícím ze skupiny pak rozhodovalo až závěrečné utkání s Walesem. Opět naši museli spoléhat na zisk bodů ve dvouhrách a pokusit se bodovat v deblu. Hned první dvouhra mezi Koukalem a Vaughanem ale napověděla, kdo v konečném účtování zvítězí. České jedničce se zápas nevydařil podle představ a ačkoliv tohoto soupeře už dvakrát v minulosti porazil, tentokrát mu výborně hrající protivník nedal šanci. Dva body a otočení stavu na 2:1 pak přinesli Fröhlich s Vondrou. Rozhodující třetí bod mohli vybojovat Florián s Kopřivou, avšak soupeř po trochu nervózním úvodu prvního setu převzal iniciativu a v průběhu celého zápasu si udržoval náskok, který znamenal zisk druhého bodu pro Wales. Rozhodující druhá čtyřhra (Koukal a Vondra) se vyvíjela slibně, ale pouze do koncovky prvního setu. Tu Velšané díky výbornému servisu získali ve svůj prospěch a v druhé sadě už našim nedali šanci. ČR tak skončila na 2. místě ve skupině a celkově 9. až 16. v Evropě.

Hodnocení trenéra Radka Votavy a další podrobnosti si můžete přečíst v dnešním (středa 20. února) Českokrumlovském deníku.

Radek Votava, Karel Vosika