Další ročník – v pořadí už sedmadvacátý – turnaje neregistrovaných hráčů badmintonu uspořádali pořadatelé z oddílu TJ Sokol Křemže o svátečním pondělí 17. listopadu v tělocvičně základní školy.

Tradiční a populární klání v Křemži opět ukázalo, že badminton je nejen krásný (jak tvrdí samotní badmintonisté), ale dokáže být i velmi náročný. Rozhodně se badmintonové klání ukázalo být smysluplným naplněním svátečního dne, a to nejen pro soutěžící, ale i pro pořadatele.
Letošní ročník měl několik pozoruhodností. Počtem 24 startujících patřil k nejsilněji obsazeným ročníkům. Hrálo rekordních sedm žen a po několika letech se opět zúčastnily i domácí hráčky. Nejvzdálenější účastník přijel až z Prahy, nejvíce hráčů bylo z Č. Budějovic, nejmenší domovskou obcí startující hráčky pak byly České Žleby. Nejstaršímu účastníkovi bylo 55 let, ten nejmladší krátce před turnajem dovršil 15 let. Na hodnotných věcných cenách se podílela desítka sponzorů a turnaji přihlížely více než tři desítky diváků.

Podle výkonnosti

Startující muži se dle svého uvážení přihlásili (jako obvykle) do dvou skupin. Skupinu A obsadili již zkušení hráči mající již za sebou nějakou badmintonovou zkušenost. Ti bojovali o konečné prvenství. V „béčku“ pak byli přihlášeni hráči sice méně zkušení, ale mající stejnou chuť do hry. Jim zbyl boj o umístění v druhé desítce startovního pole.

Ve skupině A hrálo devět, v béčku osm hráčů. Nebývalý počet sedmi žen se utkal systémem každá s každou v jedné skupině. Muži hráli na dva vítězné sety, ženy vybojovaly zápasy na jeden set. Muži A hráli nejprve utkání ve skupinách po třech účastnících. Už při dopoledních utkáních bylo znát, že tentokrát se sešla výborná konkurence hráčů, kteří ovládají mnohé z badmintonového umění. Hráči B skupiny sehráli dopoledne tři zápasy ve čtyřčlenných semifinálových skupinách a nedostatek techniky nahrazovali elánem a bojovností.

Soutěží žen suverénně prošla Renata Divišová z Českých Žlebů, která ani jednu ze soupeřek „nepustila“ přes deset bodů. Za ní ovšem bylo pole velmi vyrovnané a o dalším pořadí rozhodovaly minimální bodové rozdíly. Druhá skončila Lucie Sázavská z Boršova a třetí příčka zaslouženě připadla Naděždě Koflerové z Holubova.

Muži B po odehrání semifinálových skupin sehráli odpoledne zápasy o umístění. Nejúspěšnějším hráčem této kategorie se stal Petr Tomšů ze Srubce (pozn. – z výčtu jmen je patrné, že badminton se už pevně uchytil i mimo velká tradiční centra).

Kvalitní souboje

Muži kategorie A sehráli v odpoledních skupinách sestavených na základě umístění ze základní části řadu výborných utkání. Nejnapínavější souboje se pak odehrály ve tříčlenné finálové skupině. Dva domácí hráči – Pavel Klinkl a Jiří Reitinger, mající již bohaté zkušenosti s turnajem a několik vítězství v jeho dlouhé historii, se utkali s nováčkem soutěže Mariusem Byssem z Č. Budějovic. Oba křemežští hráči hodně chtěli zopakovat předchozí vítězství. Ve vzájemném souboji byl tentokrát lepší Klinkl. Nadšeně bojující a přece jen větší dávkou štěstí tentokrát obdařený Marius Byss pak potvrdil kvality a oba největší domácí soky v dramatických zápasech porazil a stal se vítězem 27. ročníku turnaje neregistrovaných.

Pořadatelé na závěr vydařeného klání předali ceny a pozvali všechny k účasti na dalším ročníku, který se bude konat 17. listopadu 2009.

Václav Koudelka