Badmintonisté Sokola Křemže zakončili soutěžní aktivity v kalendářním roce 2008 velmi úspěšným Vánočním turnajem mixů, který se už tradičně hrál o druhém svátku vánočním na dvou kurtech v tělocvičně Základní školy v Křemži.

Plná tělocvična

Vánoční křemežský turnaj má již letitou tradici a za dvaatřicet let jeho trvání prošly turnajem desítky dvojic a zúčastnila se ho již více než stovka hráčů. Turnaj prodělal různá období od let s bohatou účastí i přes roky, kdy si cestu na kurt v Křemži našlo o Vánocích jen pár hráčů. Vždy se ale hrál kvalitní badminton, který přinášel soutěžícím příjemné naplnění svátečního času a byl dobrou propagací tohoto sportovního odvětví.

Letošní ročník ovšem překonal všechna očekávání pořadatelů. Přihlásilo se totiž rekordních třináct párů. Skutečně v pečlivě vedených análech turnaje není k nalezení záznam o větším počtu startujících párů. Kromě sedmi mixů se zastoupením domácích hráčů či odchovanců (i to je rekordní počet) hrály dvojice s početným zastoupením hráčů ze Strakonic, tradičně byli přítomni zástupci českobudějovického Sokola, i tentokrát přijeli hráči z Prahy, letos pak premiérově i z Plzně a ze vzdálených Poděbrad.

I když letos chyběla nejúspěšnější hráčka historie Vánočních mixů Markéta Koudelková–Mouritsenová, tak bylo na startu několik hráčů, kteří si v historii odnášeli z tohoto klání věčně putovní pohár pro vítěze, a přinejmenším stejný počet těch, kteří chtěli oslavit vítězství poprvé. Mezi třinácti přihlášenými páry nebyl tentokrát žádný vyložený outsider. Žádná dvojice tentokrát neodešla z turnaje, aniž by nevyhrála alespoň jeden set.

Kvalitní turnaj

Třináct přihlášených párů bylo na začátku turnaje rozlosováno na dvě skupiny, kde se utkaly dvojice každá s každou. Během dopoledne byla sehrána řada velmi kvalitních zápasů, které sestavily pořadí pro odpolední finálovou skupinu. O vyrovnanosti soupeřů svědčí fakt, že o konečném pořadí po sehrání pěti utkání rozhodoval několikrát i počet vítězných míčů.

Odpoledne byla hrána utkání o pořadí mezi páry umístivšími se v první části na jednotlivých příčkách obou skupin. V soubojích o umístění na jedenácté až třinácté příčce byl nejúspěšnější domácí pár Podpěra a Weberová. Dvanáctí skončili Knop a Sochová z Poděbrad a třináctí byli nadějní sourozenci Matějkovi z Č. Budějovic.

O deváté místo marně bojovali domácí manželé Bednářovi, kteří nakonec skončili desátí. Devátá příčka připadla páru Sýkora a Zieglerová z Plzně. Sedmá příčka patří domácím Mezjlíkové s Pirtyákem, kteří zvítězili nad překvapením turnaje, jímž byli nadšeně bojující „Pražáci“ Holec a Jindrová.
Souboj o pátou příčku, který svedli domácí V. Koudelka a Maznová se strakonickým mixem Kudláček a J. Hanušová, byl velmi vyrovnaný se šťastným koncem pro hosty.

Bitvy o medaile

Ještě větší drama přinesl souboj o třetí místo. Ve třísetové bitvě byli nakonec úspěšní výborně hrající domácí hráči Martin Koudelka a Bínová, kteří přisoudili nepopulární čtvrtou příčku Frühaufovi s Oberfalcerovou ze Strakonic.

Vrcholem turnaje pak bylo finálové utkání, kde se proti sobě postavili několikanásobní vítězové z minulých ročníků Michal Koudelka (Křemže) s Janou Honnerovou (Meteor Praha) a další domácí pár Vladimír Sklář a Eva Sklářová (odchovankyně strakonického badmintonu). Po odmlce zaviněné zraněním na kurty se vracející Sklář bojoval statečně a hodně dobře ho podporovala i manželka Eva, ale na skutečně dobře hrající pár soupeřů to tentokrát nestačilo. Obě dvojice ovšem předvedly badminton velmi slušné úrovně a dobře hrou pobavily sebe i početný tábor diváků.

Pohár pro vítěze po několikaleté odmlce nakonec připadl dvojici Michal Koudelka a Jana Honnerová, skvělá druhá příčka patří tentokrát manželům Sklářovým.

Hodnotné věcné ceny věnované desítkou sponzorů křemežského oddílu pro všechny zúčastněné pak byly příjemným zakončením v pohodě stráveného svátečního dne.

Václav Koudelka