Dva tituly

Hned po prvním dnu se mohla velešínská výprava pyšnit dvěma tituly absolutních mistrů republiky. Soutěž byla časově i organizačně náročná, neboť se poprvé závodilo ve všech věkových kategoriích. MČR se zúčastnilo 20 škol z celé republiky v celkovém počtu 391 závodníků. Šampionát zdobila i přítomnost všech českých reprezentantů z nedávného mistrovství Evropy, kde ČR v soutěži družstev obsadila 2. místo za Ruskem.

Velešín obsadil téměř všechny věkové kategorie. První začaly soutěže žáků a veteránů ve všech disciplínách (povinné sestavy, sportovní boj, speciální techniky u žáků a silové přerážení u veteránů). Velkým favoritem v soutěžích žáků byl nenápadný a tichý Dan Rolník, ale jako závodník tak velešínský borec rozhodně nepůsobil. Byl nejžhavějším kandidátem na titul absolutního mistra republiky, který však zaručuje zisk nejméně dvou zlatých medailí v jednotlivých disciplínách.

V povinných sestavách dostal Rolník nejtěžšího soupeře hned v prvním kole. Po úvodní remíze pak přesvědčil rozhodčí až do vítězného finále.
Ve sportovním boji předvedl Rolník výbornou připravenost na blížící se mistrovské zkoušky (I. Dan) a bez potíží si „dokráčel“ pro druhou zlatou.
Speciální (výškové) techniky jsou Rolníkovo doménou a diváci v třeboňské hale doslova žasli, když velešínský talent při rozcvičování lehce překlápěl desku, které se ostatní sotva dotkli. V konkurenci patnácti soupeřů pak Rolník nenechal nikoho na pochybách, že je nejlepší – a Velešín mohl oslavovat třetí zlato i Rolníkův druhý (bohužel i v žácích poslední) titul absolutního mistra republiky.

Další velešínský žák Aleš Řebík zatím sbírá zkušenosti a vypadl v prvním kole. Podobně dopadly dívky Tlapová, Jandová, Španingerová a Mrzenová. Zasloužený bronz v povinných sestavách připadl Petře Rouhové, která vedla jako kapitánka tým do družstev, kde velešínské žákyně vybojovaly bronzovou medaili. Podobně jako Rolník byl na tom před startem na MČR i Milan Prokeš starší. Čekalo se od něj minimálně jedno zlato ze tří disciplín. Nemálo šancí se pak v silovém přerážení dávalo Milanu Rouhovi.

Povinné sestavy veteránů začaly příjemným překvapením, když Prokeš i Rouha prošli až do finále. V boji o zlato byl úspěšnější Prokeš – a Velešínští slavili další dvě medaile. Ve sportovním boji, kam Rouha pro zranění nenastoupil, měl Prokeš velkou práci až ve finále proti ostravskému závodníkovi, který byl o hlavu větší a jeho ruce byly úžasně rychlé. Přesto po čtyřech minutách velkého boje putovalo další zlato na konto Velešína. Silové přerážení mělo podobný průběh jako povinné sestavy. Prokeš získal další zlato. Rouha se „rozstřeloval“ o stříbro s ostravským soupeřem a tentokrát na něj zbylo třetí místo.

Tři zlaté Milana Prokeše znamenaly stejně jako u Rolníka pro Velešín titul mistra republiky. Oddíl z našeho okresu navíc byl po prvním dnu soutěží také vůbec nejúspěšnější školou šampionátu. Druhý den byla na programu juniorská kategorie. Zde se Velešínu podařilo získat cenný bronz zásluhou dívčího družstva v povinných sestavách. Vzhledem k teprve začínající závodnické kariéře velešínských dívek se jedná o úspěch.

V disciplíně „Sebeobrana“ sice Velešínští nezískali medaili, ale brali cenu Fair play za čistý a předvedený výkon se všemi povinnými technikami. Poslední den se odehrály soutěže seniorů. Zde zaslouží uznání výkon velešínského družstva v povinných sestavách, který vynesl třetí místo. Další bronz ve stejné disciplíně jednotlivců vybojoval Martin Bazsó. Velké boje svedli Velešínští ve sportovním zápase. Největší uznání si vysloužil Bartizal, který bojoval s mistrem světa Hasíkem a rozhodně nezklamal, i když do finále nepostoupil. Jeřábek, Kysela a Dočolomanský skončili v předkolech.

MČR pod lupou

Medailové úspěchy závodníků Taekwon–do školy Velešín ITF na MČR 2007:

Povinné sestavy: 1. Rolník, 3. Rouhová (oba žáci), 1. Prokeš, 2. Rouha (oba veteráni), 3. družstvo žákyň, 3. družstvo juniorek, 3. družstvo seniorů, 3. Bazsó (senioři).

Sportovní boj: 1. Rolník (žáci), 1. Prokeš (veteráni), 3. Bartizal (senioři).

Speciální techniky: 1. Rolník (žáci).

Silové přerážení: 1. Prokeš (veteráni), 3. Rouha (veteráni).

Od kormidla

Trenér a zároveň úspěšný závodník velešínského oddílu Milan Prokeš po návratu z Třeboně hodnotil: „Mistrovství opět potvrdilo vzrůstající úroveň českého taekwonda. Reprezentanti navázali na výborné výsledky z mistrovství Evropy. Pro ostatní to byla zase příležitost změřit síly s nejlepšími. Jsem rád, že Dan Rolník získal druhý titul mistra republiky a zároveň i pozvánku do juniorské reprezentace. Přechod ze žáků ale nebude jednoduchý. Dále mě příjemně překvapil Bartizal, který se nezalekl velkých jmen a ve sportovním boji předvedl opravdu výborné výkony.“