Letošní ročník badmintonového mezinárodního mistrovství dospělých – Belgian International Challenge, který se stejně jako v minulých letech konal v Mechelenu, městě ležícím nedaleko Antverp, přivítal hráče a hráčky z více než dvaceti zemí Evropy, Asie a Severní Ameriky. Mezi nimi byla i česká výprava, mj. pátá nejpočetnější na celém turnaji, mezi jejíž zástupce patřili také Martina Benešová a Pavel Florián z SKB Č. Krumlov.

Svěřenci trenéra Radka Votavy měli na programu po středeční více než dvanáctihodinové cestě po německých dálnicích čtvrteční lehký trénink a ke svým zápasům na turnaji nastoupili v pátek.

Společný mix

Benešová s Floriánem byli společně přihlášeni do soutěže smíšené čtyřhry a každý sám pak bojovali o body do světového žebříčku ve dvouhrách. Je třeba říci, že Florián si dva týdny před turnajem natáhl šlachu na pravém předloktí, tedy na své herní ruce, a kvůli tomu před turnajem vůbec nehrál.
V mixu dostala naše dvojice za soupeře německý pár Schoppmann a Goliszewská. Protože ale Florián držel raketu v ruce poprvé den před turnajem a nebylo jasné, co právě doléčené zranění udělá, odehráli zápas spíše volněji a nedostatek razance se na výkonu projevil. Němci by za normálních okolností zřejmě byli porazitelní, nebo by alespoň průběh zápasu byl jiný. Takto ale krumlovský mix mnoho šancí neměl a z kurtu odešel poražen 16:21 a 17:21.

Ženská dvouhra

Soupeřkou Benešové v prvním kole singlu byla Němka Schnaaseová, členka reprezentačního výběru našich sousedů. Obě hráčky proti sobě již dříve nastoupily, to bylo ale již před šesti lety na MS juniorů v JAR. Tehdy zvítězila Němka, a to poměrně hladce. Tato prohra byla již ale dávno zapomenuta a do zápasu na MM Belgie šla Benešová s novým odhodláním. Na zápas se velmi dobře připravila a od začátku se snažila se soupeřkou držet krok a dostávat ji pod tlak. Dařilo se jí bodovat zejména nepříjemnou rozehrávkou do zadní části kurtu, na kterou Němka hledala recept jen obtížně. Nasazené tempo bylo ale vysoké a i když Martina na začátku prvního i druhého setu slibně vedla, nedokázala se vyvarovat několika nevynucených chyb a vedení pokaždé ztratila. Pak se hra opět vyrovnala, na stažení náskoku to ale již nestačilo a Benešová prohrála 17:21 a 18:21. „S úvodním výkonem sezony může být Martina relativně spokojena, protože soupeřka měla kvalitu. Kdyby jí v klíčových momentech nechyběla větší dávka jistoty, mohla pomýšlet i na vítězství,“ hodnotil trenér Radek Votava.

Mužská dvouhra

Floriánovi určil los za soupeře v prvním kole dvouhry Kanaďana Wojcikewicze, přemožitele z červencového turnaje v Petrohradě. Tehdy se hrálo o čtvrtfinále a Florián prohrál po třísetové bitvě. Los belgického turnaje byl znám více než týden před soutěží, a tak měl náš hráč dost času se na zápas přichystat. Otázkou však bylo, co udělá ještě nedávno zraněná ruka. Po tréninku i úvodním mixu se náš hráč ale cítil dobře, a tak se rozhodl, že do zápasu půjde od začátku na sto procent.

A hned první set se Floriánovi vydařil. Oproti zápasu v Rusku zlepšil rozehrávku, lépe si dokázal vytvářet výhodné pozice na síti a také zpřesnil útok. To rozhodlo v jeho prospěch a výhru 21:16. Druhý set již ale vypadal trochu jinak. Byl vyrovnaný pouze do stavu 8:8, pak soupeř odskočil na 8:11 a po přestávce svůj náskok dále zvyšoval. Pavel nedokázal udržet stejně kvalitní rozehrávku jako v první sadě a projevil se i tréninkový výpadek, když musel bojovat s vlnou únavy – 13:21.

V pauze mezi druhým a rozhodujícím setem si Florián dokázal odpočinout, správně srovnat taktické úkoly a v první polovině setu víceméně rozhodl celý zápas ve svůj prospěch. Pestrou a vcelku nečitelnou rozehrávkou odskočil soupeři na 11:1 a když po změně stran v polovině setu překonal slabší chvilku, kdy jej Kanaďan dotáhl na rozdíl čtyř bodů, tak si už náskok nenechal vzít a radoval se z vítězství.

Druhý zápas, který měl Florián před sebou, byl proti Indovi Pawarovi, soupeři o třídu lepším, než byl nasazený Kanaďan. Tento zápas měl zcela jiný průběh než ten první a byl zcela v režii indického reprezentanta. Za 22 minut odešel Florián poražen 10:21 a 14:21 – a obsadil celkové 9. místo. „I tak pro něj ale toto utkání bylo velkou zkušeností. Dobré bylo i to, že Ind hrál na plný plyn a nenechával nic náhodě. Náš hráč se tak musel vypořádat s velmi rychlou a přesnou rozehrávkou, což nebylo vůbec lehké, protože s hráči takové kvality se zatím mockrát v životě neutkal. Je dobře, že takovýto zápas mohl vůbec sehrát,“ připomíná kouč Radek Votava, který k účasti svých svěřenců na belgickém šampionátu celkově říká: „Vstup do sezony se oběma našim hráčům vydařil. Martina Benešová podala kvalitní výkon a pro další turnaje v sezoně položila dobrý základ, na který bude nyní moci navázat. Výsledek Pavla Floriána je velmi příjemný, protože porazil hráče, se kterým na svém posledním turnaji prohrál, navíc těsně po zranění. To bylo o trochu víc, než v co ještě pár dní před turnajem mohl vůbec doufat.“