Devítidílný seriál Mediasport Mezinárodního mistrovství České republiky v rallye 2008 vstupuje o tomto víkendu do své druhé poloviny. Dějištěm pátého dílu šampionátu budou jihomoravské Hustopeče, odkud se dnes večer ve 20 hodin vydá první vůz na trať IV. Agrotec New Holland Rally 2008.

Velká premiéra

Hustopečská soutěž se stala součástí nejprestižnějšího domácího šampionátu v rallye letos poprvé. Její trať měří 386 km, z čehož téměř polovina (189,69 měřených km) připadá na 14 rychlostních zkoušek. Dnes čeká na posádky šest nočních zkoušek (RZ 1,4 Divácká, RZ 2,5 Starovická, RZ 3,6 Němčičská), když první vůz přijede do cíle úvodní etapy hodinu a půl po půlnoci. Zítřejší etapa startuje v půl desáté ráno a zahrnuje osm testů (RZ 7,10,13 Bořetická, RZ 8,11,14 Hustopečská, RZ 9,12 Kurdějovská). Vítěz soutěže bude znám krátce po sobotní 17. hodině.

Domácí špička

Seznam přihlášených posádek je oproti čtyřem předešlým závodům MMČR početně chudší a obsahuje jen šedesát vozů (z toho polovinu tvoří nejsilnější třída N/2000 a celých 40 procent startovního pole představuje značka mitsubishi). V Hustopečích by mělo startovat dvacet prioritních jezdců a neměl by chybět nikdo z domácí špičky, a to včetně průběžně vedoucí trojice Kresta – Valoušek – Pech. S napětím je pak očekáváno měření sil nejrychlejších domácích pilotů s hostujícím Kopeckým na Peugeotu 207 S 2000, jenž po odchodu ze světové scény v letošním roce hájí české barvy v prestižním seriálu IRC.

Okresní želízka

Z Českokrumlovska odjely na jižní Moravu bojovat o body mezi „malými enky“ dvě posádky. Pravidelní účastníci šampionátu Patrik Hlach a Jiří Venuš pojedou v barvách AMK Rallye Český Krumlov s Hondou Civic 1.6 VTi ve třídě N/1600 a nově sestavená posádka Pavel Korčák a Pavel Kacerovský se objeví ve Volkswagenu Polo 1.4 16V týmu Pavel Korčák ve třídě N/1400.

Zatímco Hlacha, který letos dokončil všechny závody a má na svém kontě jedno třetí a tři druhá místa, čeká pět soupeřů, tak Korčák pojede téměř jistě bez konkurence jako jediný ve třídě. Korčák skončil druhý na Valašsku, vyhrál doma v Českém Krumlově, má stejný počet bodů jako dva jeho soupeři (Srb, Koupal) a patří mu průběžně první příčka.

Druhým přihlášeným vozem třídy N/1400, jenž měl v Hustopečích startovat, byla Škoda Fabia naší další domácí posádky Josef Koupal a Zdeněk Job, ale jezdec se z vážných rodinných důvodů musel na poslední chvíli ze soutěže omluvit.

Jaroslav Kacerovský