Západočeská metropole hostila mistrovství České republiky v badmintonu pro kategorii U17, které zvládli hráči a hráčky SKB Český Krumlov na jedničku. Vybojovali celkem tři medaile a u všech byl Lukáš Zevl. Především zvítězil ve dvouhře, stříbrné medaile pak Zevl přidal s oddílovými spoluhráči v párových disciplínách, a to ve čtyřhře s Pavlem Klimešem a ve smíšené čtyřhře se Zdeňkou Švédovou. Celkem barvy SKB na šampionátu hájilo sedm hráčů – Zevl, Domin, Švédová, Dušková, Klimeš, Černá (členové Sportovního centra mládeže), Jedlička a Markovec.

Hráči pod lupou

Jedlička s Markovcem obsadili ve čtyřhře 9. místo. Stejné pořadí vybojoval mix Jedlička a Černá. „Jedlička odehrál dobré zápasy a opět prokázal výkonnostní posun,“ načal hodnocení krumlovských nadějí trenér Radek Votava.

Markovec ve dvouhře v prvním kole prohrál s Mazúrem z Č. Těšína a v zápase o pořadí ve třech setech neuspěl se Švábem – celkově 25. místo. „Markovec nezklamal a hrál nad své možnosti.“

Černá hrála všechny disciplíny. Sedla jí smíšená čtyřhra s Jedličkou (oba jsou ještě žáci), ve čtyřhře s Duškovou brala rovněž 9. místo. Ve dvouhře si Černá poradila se Škrábalovou z Dobrušky, ale pak nestačila na nasazenou dvojku Pilařovou z Ústí – 9. místo. „Černá je teprve prvním rokem v žákovské kategorii a rozhodně může v budoucnu sahat na mety nejvyšší,“ má jasno Votava.

Dušková ve smíšené čtyřhře s Klimešem vyhráli první kolo a ve druhém ve třech setech prohráli – 9. místo. Ve dvouhře nejprve porazila Švihlíkovou z Kladna, ale ve třech sadách prohrála s Lajdovou ze ZM Praha – opět 9. místo. „Ve dvouhře se vydala ze všech sil a hrála nejlépe v sezoně.“

Klimeš ve smíšené čtyřhře s Duškovou brali 9. pořadí. Medailová ovšem byla pro Klimeše čtyřhra se Zevlem. Ač nenasazení, ambice měli nejvyšší. Prošli až do finále, kde je v boji o zlato čekala dvojice Král a Ludík (Židlochovice / Jehnice). Po setech 19:21 a 17:21 zbyla na krumlovské juniory i tak výborná stříbrná medaile. „Finálový zápas byl vyrovnaný, ale naše dvojice nepracovala jako tým. Byla znát únava u méně trénujícího Klimeše. Zevl hrál již desátý zápas a před sebou měl ještě finále dvouhry,“ připomíná Votava.

Švédová ve dvouhře (5. místo) po dvou upracovaných výhrách postoupila mezi osm nejlepších, ale v zápase o medaili prohrála s Tomalovou 14:21 a 13:21. „Švédové turnaj moc nesedl, hrála v útlumu a dělala mnoho chyb. Rozhodně ale prokázala bojovnost a dokázala se s nepříznivým stavem prát. Nejvíc však její útlum odnesla čtyřhra s přerovskou Pavelkovu, kde pár s naší hráčkou obsadil 5. místo.“

Švédová se přesto medaile dočkala, a to ve smíšené čtyřhře se Zevlem. Po hladkém postupu přes první dvě kola čekal na krumlovský mix v semifinále favorizovaný pár Ludík a Pavelková. Po setech 16:21, 21:19 a 21:13 byli ve finále. Bitva o zlato s dvojicí Netík a Havlová (ZM Praha / Doubravka) byla ještě dramatičtější, koncovka ale vyšla lépe soupeři (18:21, 21:16, 20:22) – druhé stříbro pro SKB.

Zevl byl největším krumlovským želízkem a po dvou stříbrech v párových disciplínách potvrdil ambice i v prestižní dvouhře. Přes domácího Steinera (21:10, 21:3) a Holečka z Kladna (21:15, 21:11) prošel hladce do semifinále. Tam bojoval s Ludíkem, se kterým letos již prohrál. Vyrovnaný zápas, který byl ze strany Lukáše hodně nervózní, se hrál ve velkém tempu a po setech 21:19 a 21:17 postoupil Zevl do finále. Finálový soupeř Král ze Židlochovic neměl být tak zdatným soupeřem, ale opět vinou ne〜uvěřitelné nervozity hráče SKB byl výsledek dlouho nejistý. Nakonec se však Zevl mohl po setech 21:19 a 21:16 radovat ze zlata a zaslouženého titulu mistra republiky!

Slovo od kormidla

Předseda SKB a trenér Radek Votava: „Šampionát dopadl z našeho pohledu velice dobře. Všichni naši hráči zaslouží pochvalu. Ta největší ale patří Zevlovi. Odehrál celkem jedenáct náročných zápasů, nebyl zcela zdráv a musel se vydat ze všech sil, a to nejen fyzických ale i psychických. Na závěr musím ještě poděkovat Pavlu Floriánovi, který spolu se mnou naše mladé na mistrovství koučoval, a Standovi Kohoutkovi, jenž juniory společně se mnou vede v tréninku.“

Radek Votava, Karel Vosika