V Praze–Vinoři se konal celostátní badmintonový turnaj kategorie juniorů U19, ze kterého si mladí hráči českokrumlovského SKB odvezli hned několik umístění na stupních vítězů.

Zlato vybojovali ve čtyřhře Lukáš Zevl s Václavem Dominem, když ve finále porazili nedávné účastníky mistrovství světa juniorů, Hoška s Tellerem z Prahy. Stříbro přidal Zevl ve dvouhře, když ve finále prohrál s o dva roky starším Zajíčkem z Liberce. O bronz pak krumlovskou sbírku obohatila Zdeňka Švédová ve čtyřhře společně s přerovskou Zuzanou Pavelkovou.

Dvouhra

Cenné stříbro získal krumlovský Lukáš Zevl, když na cestě do finále postupně porazil Vacka z Doubravky (21:13, 21:14), domácího Volfa (21:9, 21:6) a v semifinále Horáčka z Dobrušky (21:12, 21:11). Ve finálovém zápase se hrál velice kvalitní badminton. Vydané maximum obou finalistů, našeho Zevla i libereckého Zajíčka, přineslo rozuzlení až v samotném závěru rozhodujícího setu, který Zevl tak trochu nezvládl (22:20, 19:21, 20:22). „Takticky špatně pojatá koncovka Lukáše připravila o zlato. Ale není proč truchlit. Je o dva roky mladší a má ještě hodně před sebou. Ale vraťme se ještě k jednotlivým setům. Bylo to vlastně celkem šest koncovek, a to vždy do poloviny setu a do jeho konce. Lukáš v první polovině vždy výrazně vedl (pozn. – 9:5 i 10:5 a jednou 11:9), ale pak promarnil možnost vstoupit do druhé půlky setů s výraznějším náskokem. Pokaždé nepatrně polevil, nesoustředil se na potřebné maximum. A ještě mám jeden poznatek. V každé části setu Lukáš pokazil nejméně jednou podání. To vše se sčítá a v koncovkách to potom chybí,“ měl v hodnocení jasno trenér Radek Votava.

Ve dvouhře se prosadil i druhý českokrumlovský junior Václav Domin, který v prvním kole porazil Slatinského z Liberce (21:15, 25:23). Ve druhém kole velice dobře rozehrál zápas s Horáčkem z Dobrušky a vyhrál první set (21:14). Druhou sadu ale prakticky bez boje odevzdal (5:21) a ve třetím setu to bylo podobné (10:21) – konečné 9. místo. „Vašek se momentálně trochu hledá. Někdy je dobrý, ale jindy jakoby vůbec nebyl. V určitém věku ovšem přicházejí krize a další výkon ovlivňující záležitosti. Věřím, že to ale Domin vše zvládne. Je totiž šikovný a badminton umí. Nutností ovšem je mít cíl a důvěru při překonávání překážek,“ nabízí kouč svému svěřenci recept na další zlepšování.

Zdeňka Švédová bojovala v prvním kole dvouhry s osobní „soupeřkou roku“ – Pilařovou z Ústí nad Labem. Tentokrát prohrála ve dvou sadách (13:21, 19:21) a po dvou předchozích třísetových bitvách nyní nevyhrála ani jeden dílčí set. „Když vezmu tři poslední zápasy dohromady, tak byl tento určitě nejlepší,“ hodnotí Radek Votava.

Soutěže deblů

Ve čtyřhře juniorů Zevl s Dominem odehráli turnaj s gradujícím výkonem. V prvním zápase porazili dvojici Vacek a Steiner z Doubravky (21:15, 21:17) a v semifinále ve třech sadách (17:21, 21:14, 21:11) udolali Krále s Dvořákem (Židlochovice / Jehnice). Ve finále nastupovali proti jasným favoritům, nedávným účastníkům mistrovství světa juniorů – dvojici Marek Teller a Petr Hošek (Meteor Praha / Motorlet Praha). Postavená taktika, která byla oběma českokrumlovskými mladíky výborně realizovaná, se ukázala vítěznou a po setech 22:20 a 24:22 Zevl s Dominem získali zlato a úsměvem zářil i mírně překvapený kouč Votava.

Švédová nastoupila do čtyřhry s přerovskou Pavelkovu. Vyhrály první kolo nad dvojicí Pilařová a Doušová (Ústí / Most) ve dvou setech (21:15, 21:16). V semifinále bojovaly proti páru Tomalová a Sahánková (Klimkovice / Hr. Králové). Proti silovějším soupeřkám neměly již tolik šancí a po hladké prohře (12:21, 15:21) obsadily 3. místo.

Ve smíšené čtyřhře nejlepšího výsledku českokrumlovských barev dosáhl Domin s Pavelkovou. V prvním kole porazili dvojici pražské Astry Nešleha a Valášková (21:10, 21:12) a ve druhém přešli přes mix Horáček a Herrmannová (Dobruška / Hořovice) rovněž ve dvou sadách (21:16, 21:12). Ve čtvrtfinále bojovali s Benbenkem a Sahánkovou (Plesná / Hr. Králové), po vyrovnaných setech (17:21, 17:21) neuspěli a brali páté místo.

Zevl se Švédovou prohráli v prvním kole mixu se Šídou a Grimovou (Liberec / Ústí) ve dvou setech (16:21, 18:21) – deváté místo.

Umístění Jihočechů – dvouhra: 2. Zevl, 9. Domin, Švédová (všichni SKB ČK), Šťastný (Sokol ČB), 17. Prokeš (D. Voda), čtyřhra: 1. Domin / Zevl, 3. Švédová / Pavelková (Přerov), 9. Šťastný / Prokeš, smíšená čtyřhra: 5. Domin / Pavelková, 9. Zevl / Švédová, Šťastný / Terčíková.

Karel Vosika, Radek Votava