Nultý ročník v roce 2022 povedl, a tak se Vaš s odvahou pustil do oficiálního - prvního. Běh okolo Muňáku provázelo krásné počasí. "Jsem až dojatý," díval se David Vaš do startovní listiny. Velký počet online přihlášených ještě znásobil počet příchozích. "Vyšlo krásné počasí, povedlo se to," přikyvoval hlavní organizátor akce, která dostala do pohybu malé i velké sportovce. Davida Vaše ale ze všeho nejvíc těší, že se podařilo dostat k běhu atlety nejen v jednom konkrétním dni, ale v celé sezoně. "Je super, že jsme navázali spolupráci s Jihočeským klubem maratonců, je tady i Jihočeský běžecký pohár mládeže. Vzájemně jsme se spojili. Je super, že se takto doplňujeme a podporujeme děti ve sportu."

Zdeněk Svoboda vyprávěl o svých začátcích. Na snímku v týmu s českobudějovickým Jiřím Lerchem
Svoboda je ze šesti dětí. Se Spartou získal osm titulů. Kopal si o zeď Wericha

V dětech, pokud jim dospělí připraví podmínky, rády sbírají body do poháru. "Jsou soutěživé," přikyvuje David Vaš. "Mohou soutěžit mezi sebou, ale navzájem si i podporují. Je to moc hezké sledovat."  

Hezké to bude určitě i v sobotu, kdy se Jihočeský běžecký pohár přesune do Svatého Jána nad Malší. Tam se poběží Svatojánský kopeček. Celý výtěžek je určen Centru Bazalka, stacionáři pro děti, mládež a mladé dospělé s kombinovaným postiženým.