Prestižní duel mezi rezervou kaplického Spartaku a reprezentanty okresního města v barvách krumlovského SKB bylo posledním vystoupením obou celků našeho regionu ve Sdruženém okresním přeboru basketbalistů.

Po vyrovnaném průběhu se z výhry radovali spartakovci, kteří si tak zajistili výsledné osmé místo v konečné tabulce.

Spartak Kaplice B – SKB ČK 69:52 (31:26)

Do posledního utkání před letní přestávkou vstoupili lépe hosté, kteří hned v úvodu odskočili na rozdíl pěti bodů (3. minuta – 2:7). Domácí vytáhli obranu, čímž začali dělat rozehrávce hostů problémy a přiblížili se na rozdíl jediného bodu (6. minuta – 11:12). Českokrumlovští pak změnili taktiku, začali najíždět do otevřené domácí obrany a vypracovali si šestibodový náskok po první čtvrtině – 15:21.

Hned na začátku druhé periody si krumlovský Chaloupka obnovil zranění kotníku (již podruhé v sezoně) a utkání pro něj skončilo. To byla voda na mlýn spartakovců, neboť touto nešťastnou událostí získali jasnou výškovou převahu. Tu dokázali hned zhodnotit a druhou čtvrtinu vyhráli rozdílem jedenácti bodů (16:5), čímž zcela otočili vývoj utkání a do šaten odcházeli s pětibodovým náskokem – 31:26.

Po změně stran nejprve domácí trojkou Mladého odskočili na 34:26, pak ale přišel tlak hostů a zasloužené snížení na rozdíl pouhých dvou bodů (25. minuta – 34:32). Rozjezd krumlovského celku přibrzdil time out domácího lodivoda Jana Káry. Po návratu na hřiště Spartak odskočil na 39:32, ale dvě trefy Holby znamenaly snížení na 39:36. Závěrečná pasáž této čtvrtiny však jednoznačně patřila domácím, kteří rychlými protiútoky zcela rozložili obranu hostů a po třiceti minutách hry vedli dvojciferným rozdílem – 47:36.

Posledních deset minut sezony přineslo vyrovnaný basketbal, ve kterém byla o malinko lepší rezerva kaplického Spartaku, jež vyhrála tento úsek hry o šest bodů (22:16). Hosté nesložili zbraně a ještě se pokusili o zdramatizování utkání. To se jim díky Holbovi a Ziegelbauerovi povedlo a v polovině závěrečné desetiminutovky byl stav 54:48. Domácí se ale začali prosazovat z perimetru a tři přesné trojky (2x Mladý, 1x Sládek) znamenaly konec nadějí pro krumlovský tým.

Konečná výhra Kaplice o 17 bodů se nerodila lehce a je možná pro hosty příliš krutá. Duel se hrál velmi čistě a bez zákeřných momentů, o čemž svědčí i počet odpískaných faulů, kterých bylo jen 13.

Fakta – hráli a body: Mladý 26, Sládek 21, Milsimer 18, Fidler 10, Kára 2, Čegan – Holba 22, Ziegelbauer 15, Netušil 6, Vaněček 4, Chaloupka 3, Kupka 2, Maurer, trojky: 9 (Mladý 6, Milsimer 2, Sládek 1) – 5 (Holba 3, Ziegelbauer 1, Chaloupka 1), trestné hody: 2/0 (0%) – 6/5 (83,3%), fauly: 7 – 6, čtvrtiny: I. 15:21, II: 16:5, III. 16:10, IV. 22:16.

Bilancování sezony

Trenér Jan Kára (Kaplice B): „Náš celek tvoří mladíci, kteří teprve získávají zkušenosti s dospělým basketbalem. Sehráli jsme několik vyrovnaných zápasů, kdy nám chyběly právě zkušenosti. Třeba domácí prohry s Týnem 66:68 nebo s Protivínem 63:71 po dvojím prodloužení, či domácí porážka s Lišovem 57:58, ty nejvíc mrzí. Přesto lze sezonu hodnotit kladně. Na klukách je vidět, že už ze sebe shodili ostych a dokáží se vyrovnat s tvrdším basketbalem“.

Nejlepší střelec SKB ČK František Ziegelbauer: „Nám se sezona nevydařila. Hodně nás brzdila zranění, když téměř celý rok chyběl pivot Kotous, s kotníky měli problémy Vaněček, Chaloupka i Moronga, k tomu se přidalo pracovní vytížení, a tak se stávalo, že jsme často tým lepili na poslední chvíli. Na druhou stranu jsme jediný tým v soutěži, který zápasy neodkládá a i v pěti nastupuje. Ostatní odloží třeba i třikrát jenom proto, aby jich mohlo přijet devět. V příští sezoně už by měl být zdráv Kotous, navíc začne hrát Honza Rizák, uzdravení by už měli být i Vaněček s Chaloupkou, a tak očekáváme, že půjdeme s naší hrou nahoru.“