Oba naše celky se střetly v okresním derby na palubovce rezervy kaplického Spartaku. Přestože se jednalo o duel týmů z opačných pólů tabulky, mělo utkání velký náboj a o výhře domácích se rozhodlo až z posledního útoku.

Spartak Kaplice B – BK Č. Krumlov 71:69 (30:32)

Domácí spartakovci vstupovali do zápasu v roli favorita, ale českokrumlovský BK byl na ně dobře připraven. Na úvodní koš domácího kapitána Milsimera (3:0) odpověděl šesti body v řadě Al Ahmad – a hosté ve třetí minutě odskočili na 3:6. V polovině první periody ukazovala tabule stav 6:8 a o čtyři minuty později bylo vyrovnáno 12:12. V závěru první čtvrtiny se podařilo Kaplickým odskočit do tříbodového trháku – 17:14 po deseti minutách hry.

Hned ze začátku druhého dějství odskočili domácí na plusových sedm bodů (21:14 – vůbec největší bodový rozdíl v duelu) a zdálo se, že si budují rozhodující náskok. Hosté však zbraně nesložili, vyztužili obranu a nebojácnými nájezdy pod koš Spartaku začali bod po bodu umazávat z nabytého manka. Po koši Morongy v 15. minutě už byli hosté na dostřel jediného koše (23:21) a přinutili domácího lodivoda Jana Káru k oddechovému času. Po návratu na palubovku sice Míšek trefil střelu zpoza tříbodové hranice (26:21), Českokrumlovští ovšem zabojovali a sedmi body v řadě převážili pomyslný jazýček vah na svou stranu (26:28 – 17. minuta). Dvoubodový náskok si hráči z okresního města odnesli i do šaten – 30:32.

Po změně stran se hned z prvního ataku kaplického koše prosadil za tři body hrající krumlovský trenér Rizák a navýšil vedení svého celku na pět bodů (30:35). Spartakovci kontrovali stejnou měrou, a to hned dvakrát, a po dvou trojkách (Míšek a D. Kára) se vrátili do role vedoucího celku (36:35 – 22. minuta). Hosté v této fázi střetnutí měli potíže s vytaženou obranou domácích borců, a tak Spartak postupně navyšoval své vedení až na 45:39 v polovině třetí části. Krumlovští sáhli po oddechovém čase a tímto přerušením hry nabourali ofenzivní manévry kaplických hráčů, kteří se další čtyři minuty nedokázali prosadit, zatímco hosté jedenácti body v řadě znovu převážili vedení na svou stranu (45:50 – 29. minuta). Do závěrečné části však oba celky vstupovaly za vyrovnaného stavu, když ještě v koncovce třetí čtvrtiny stačili domácí vyrovnat na 50:50.

Stejně jako tři odehraná dějství slibovalo i to poslední napínavou podívanou – a ta opravdu přišla. Spartakovci znovu zahájili kanonádou z perimetru a po trefách Míška a Vodňanského odskočili na 56:52, jenže dvě trojky z rukou Rizáka znamenaly stav 56:58. Pět minut před závěrečným klaksonem už měli Krumlovští k dobru 4 body (58:62) a schylovalo se k dramatickému finiši. Ve 38. minutě byl stav vyrovnaný (64:64), poté se prosadil Moronga i přes faul a poslal hosty do dvoubodového vedení (64:66). Následný trestný hod za faul však neproměnil, a tak rozdíl ve skóre nebyl nijak výrazný. Domácí Lukáš Hejný jednou šestkou snížil na 65:66. Následně spartakovci předvedli hodně vytaženou agresivní obranu, díky které získali dvakrát za sebou míč a z protiútoků vytěžili 4 body (69:66 – 50 vteřin před koncem). V čase 39:40 se z těžké pozice prosadil Al Ahmad a jeho trojka znamenala vyrovnání stavu na 69:69. Osud utkání však poté vzal do rukou Lukáš Hejný, který nájezdem 10 vteřin před koncem rozhodl o výhře domácích, neboť hosté už nenašli sílu na odpověď.

I přes rozdílné postavení v tabulce byl v Kaplici k vidění velmi pěkný a bojovný basketbal, ve kterém oba celky ukázaly, že hru pod bezednými koši ovládají. Stínem utkání se stalo zranění českokrumlovského Petra Holby, který rovnou z haly cestoval do nemocnice s diagnózou přetržená Achillova šlacha.

Fakta – hráli a body: Míšek 25, L. Hejný 13, Šulek 12, Milsimer 7, Ševčík 6, D. Kára 3, Vodňanský 3, Simota 2 – Al Ahmad 26, Chaloupka 16, Rizák 9, Moronga 9, Vaněček 7, Holba 2, Sirový, Dvořák, trojky: 9:6 (Míšek 5, Milsimer, D. Kára, Šulek, Vodňanský po 1 – Rizák 3, Al Ahmad 2, Vaněček 1), trestné hody: 11/8 (72,7%) – 6/3 (50,0%), fauly: 16:12, čtvrtiny: I. 16:14, II. 14:18, III: 20:18, IV. 21:19.

Českokrumlovským zbývá do konce soutěže odehrát ještě dva domácí duely s BSK ČB a Protivínem. Rezerva kaplického Spartaku má před sebou ještě čtyři zápasy, kdy doma přivítá Lišov a poté ji čekají tři měření sil na palubovkách Týna, Slávie ZF ČB a PF ČB.

Jan Beň