Čtyřčlenná českokrumlovská výprava starších juniorů vedená trenérem Radkem Votavou vyrazila do brněnské městské části Jehnice, kde se hrálo badmintonové Mistrovství České republiky pro kategorii starších juniorů U19.

A cesta to rozhodně nebyla marná. Jihočeši totiž vezli domů dvě stříbrné medaile. Oba cenné kovy vybojovaly Lucie Černá se Sabinou Milovou.

Černá se zaskvěla ve dvouhře, když jako druhá nasazená přešla přes jmenovkyně Pilařovou (21:19, 21:6) i Kolářovou (21:12, 21:5) a v semifinále zdolala i Jeřichovou, která po prvním prohraném setu 14:21 ten druhý skrečovala za stavu 8:1 pro Černou. Ve finále na krumlovskou juniorskou jedničku čekala první nasazená Tereza Lajdová z Astry Praha. Přestože vzájemná zápasová bilance hovoří jasně pro Jihočešku, tentokrát se více dařilo její soupeřce, která vyhrála 21:14 a 22:20. Na Černou tak zbyl „pouze“ titul vicemistryně republiky.

Cestu turnajovým pavoukem dvouhry skončila pro Milovou po výhře nad Smejkalovou (21:10, 21:8) ve čtvrtfinále, kde ji zastavila pozdější bronzová medailistka Krejčová (12:21, 10:21).

„Sabina měla první kolo jednoduché a odehrála ho bez problémů. V zápase s Krejčovou vedeném s respektem a velkým množstvím chyb ze základní rozehrávky se nedalo pomýšlet na lepší výsledek. Sabča bojovala, ale přes již zmíněné nedostatky neuspěla,“ uvedl kouč SKB ČK Radek Votava.

Společná čtyřhra Černé a Milové potom přinesla českokrumlovskému klubu druhý medailový úspěch, a stejně jako v případě dvouhry šlo o konečné druhé místo. Nejdřív se děvčatům podařilo udolat třetí nasazený pár Kolářová a Úblová ve třech setech (20:22, 21:16, 24:22), poté si poradila s Kurzovou a Zychovou (21:16, 21:15) a nakonec i s favoritkami Krejčovou a Pilařovou (12:21, 23:21, 21:15). Finálový souboj však už zvládly mostecké Jeřichová s Koldovou a krumlovský pár zdolaly ve dvou sadách (21:14, 21:16).

„Černá postoupila do finále dvouhry bez větších problémů, a to i přes to, že hrála s velkou bolestí břicha, která se nejvíce projevila ve druhé části v soutěži čtyřher. Tu odehrála za pomoci prášků a v mnoha případech se slzou v oku. Ukázala se ale jako velká bojovnice, a když k tomu přidala opravdu výborný výkon i Milová, byla tu tři překvapivá vítězství a postup do finále. Vítězství nad třetím a prvním nasazeným párem je pro Lucku se Sabinou velice dobrou vizitkou,“ popisoval Votava.

Vzápětí pokračoval kouč s hodnocením závěrečné fáze šampionátu: „Nedělní část mistrovství už děvčatům bohužel nevyšla. Lucka postoupila očekávaně do finále dvouhry, které ale odehrála bez sebedůvěry a v mnoha částech zápasu zcela netakticky. Mnoho zcela zbytečných chyb a tím velká nevyrovnanost jejího výkonu bohužel na vytoužené zlato nestačily. Je to do určité míry zklamání. Ale takový je už sport. A život, i ten sportovní, jde dál. Po finále dvouhry přišel závěrečný souboj deblu. Řekl bych, že výkon našich děvčat byl rozhodně poznamenaný Lucčinou prohrou ve dvouhře, ale ani Sabča si nebyla tak jistá. Tentokrát bylo k vítězství přece jenom daleko,“ dodal trenér.

Na mistrovství republiky v Brně se neztratil ani Jiří Novotný, který postoupil do osmifinále přes Klusoně z Astry Praha po vybojovaném vítězství 14:21, 22:20 a 21:17. Na třetího nasazeného Světničku však už nestačil a podlehl mu 7:21 a 12:21.

„Porážka Klusoně je nesmírně cenná. Jen je škoda, že Jirka je často až moc pasivní a negativní. To není způsob, jak se více uvolnit a hrát lépe,“ řekl trenér Votava.

Juniorský debl hrál Novotný po boku plzeňského Pohanky, hned v prvním kole však byla nad jejich síly mostecká dvojice Bílek a Valenta (14:21, 8:21).
V mixu měl českokrumlovský SKB jediné zástupce, a to Jaromíra Janáčka s Lucií Černou. I přes to, že jihočeští mladíci hráli jako třetí nasazený pár, nedávné zranění Janáčka neumožnilo nadějné dvojce bojovat o medailové příčky. S Piklem a Kolářovou prohráli 13:21 a 14:21.

„Mistrovství republiky se nám v rámci možností velice vydařilo. Trochu tréninkově si smíšenou čtyřhru zahrál i Janáček. Prohra v prvním kole rozhodně nesnižuje kvality dvojice, kterou tvoří s Lucií Černou. Vše ale chce svůj čas. Všem bych rád poděkoval za přístup a popřál jim do další části sezony více klidu a pozitivního myšlení. Lucce se Sabinou k vybojovaným medailím moc gratuluji!“ uzavřel hodnocení kouč a předseda SKB Radek Votava.

Výsledky Českokrumlovských na MČR jednotlivců kategorie U19:

Dvouhra – chlapci: 9. Jiří Novotný, dívky: 2. Lucie Černá, 9. Sabina Milová.

Čtyřhra – chlapci: 9. Jiří Novotný / Tomáš Pohanka (SKB ČK / BKV Plzeň), dívky: 2. Sabina Milová / Lucie Černá (SKB ČK).

Smíšená čtyřhra: 9. Jaromír Janáček / Lucie Černá (SKB ČK).