V neděli 21.10. se v Táboře odehraje letošní premiérový závod Světového poháru v cyklokrosu.
Do města, které je především zásluhou místního klubu CT ČEZ Tábor považováno za baštu české cyklistiky, se slétnou nejzářivější hvězdy tohoto sportu.

„Pyšný jsem," přikyvuje ředitel závodu Čestmír Kalaš při odpovědi na dotaz, zda si váží faktu, že SP se odehraje opět v Jihočeském kraji. „O pořadatelství je hodně zájemců, Tábor si svoji pozici ve světě cyklokrosu vybojoval."

Táborští se letos dokonce zhostili role pořadatele prvního závodu SP sezony 2012/13. „Výhodu to možná má v tom, že nemusíme upravit trať," přemítá Kalaš, který bude na konci tohoto týdne v Táboře doprovázet nejvyšší představitele při procházení areálem. „Formalita to není," reaguje okamžitě. „Kdyby komisaři našli nějaké chyby, nebylo by to dobré."
I Kalašovi je jasné, že s mírnými doporučeními od komise UCI se musí před startem počítat. „Každá kontrola,  berňákem počínaje, musí něco najít. Musí přece něco poradit," usmívá se.

Mezi velké hvězdy světového cyklokrosu by se rád vrátil domácí závodník Martin Bína. V dresu ČEZ Tábor už se mu excelentně podařil návrat do české špičky.
Na světové scéně to ale bude o poznání složitější.

„Vyhrával závody Toi Toi Cupu, všechny starty bral jako přípravu na Světový pohár," přitakává Petr Balogh z Agentury Cyklistika.
„Martin se ale musí vypořádat s faktem, že vinou zranění přišel v roční pauze o všechny body, v Táboře bude startovat až z poslední linie."
Fanoušci budou zvědaví na zajímavou konfrontaci Bíny se zbytkem světa. „Diváci se mají nač těšit," přikyvuje Petr Balogh. Kalaš se dokonce rozpomněl na pravidlo, které zvýhodňovalo cyklisty po zranění. „Kdysi platívalo. Vznesl jsem dotaz na Miroslava Janouta, který je jedním z nejuznávanějších cyklistických rozhodčích na světě, chtěl jsem bojovat o to, aby Martin, i když nemá body,  nemusel až do zadní linie, ale  pravidlo už bohužel neplatí."

Bína se tak bude muset prodrat sítem skvělých konkurentů. „V Toi Toi Cupu to  zvládne, ale Světový pohár je něco jiného. Martin je natolik chytrý, a má tak vysokou výkonnost, že si určitě poradí."
V Táboře je poměrně dlouhý nájezd do terénu.  V něm by se Bína mohl pokusit  o posun. „My pevně věříme, že se  brzy dostane do pozic, které se od něj očekávají, že už se třeba ve druhém nebo ve třetím kole dokáže posunout pořadím výrazně dopředu. Nebude to ale mít vůbec jednoduché."

Z domácího ČEZ Tábor se s největší pravděpodobností na startu objeví dva junioři (Ťoupalík a Dejmek), dva „třiadvacítkáři" (Skála a Boroš) a dokonce tři „eliťáci" (Bína, Bambula a Kášek).
„I Kášek jde výkonnostně  hodně nahoru,  pečlivě se připravoval, ale má špatné starty, s tím se musí  poprat."
Jihočeši letos mají komu fandit. Ve startovním poli nebudou chybět ani zástupci českobudějovického týmu Madeta Fitness Specialized.
"V Elite nastoupí ostřílený Dlask. Ve „23"  Nesvadba a Radek Polnický.

Vastl s Kubíbnem z Vimperka budou v juniorech reprezentovat  ČS MTB Team.
„My máme v klubu tři cyklokrosaře, všichni tři jsou v reprezentaci," libuje si šéf českobudějovické Madety Richard Faltus, který do Tábora poveze také mladíky, aby nasáli atmosféru  a povzbudili své týmové kolegy.
Táborský Čestmír Kalaš věří ve výbornou trénovanost, ve znalost domácího prostředí, ale i v tradičně početné jihočeské cyklokrosové publikum.  „Třeba právě Martina Bínu by fanoušci mohli výrazně povzbudit, bude to hodně potřebovat, musí se propracovat ze zadní startovní linie co nejvíc dopředu."

Výsledkově se česká reprezentace pokusí nenavázat na loňské mistrovství světa v Koksijde, které bude historicky hodnoceno z českého pohledu jako velmi málo vydařené. „To bylo Waterloo,"  i s časovým odstupem říká Kalaš. „My sázíme především na mládí,  konkrétně v našem klubu se trénuje velmi kvalitně. Věříme, že fanoušci povzbudí všechny české reprezentanty. A objednáváme sluníčko," vzkazuje fanouškům s úsměvem ředitel závodu Světového poháru Čestmír Kalaš.

Světový pohár v neděli:

10.00 – 10.40 junioři

11.10 – 12.00 U23

13.30 – 14.10 ženy

15.00 – 16.05 elite muži
(závod se jede v areálu Komora)