Ve více než padesátičlenné konkurenci z celé republiky si velmi dobře na domácích kurtech počínali hráči pořádajícího SKB Český Krumlov, kterým se podařilo vybojovat hned tři zlaté medaile.

Jako nůž máslem prošla dívčí dvouhrou Lucie Černá. Kromě toho, že svým soupeřkám nedovolila zisk ani jednoho setu, ztratila v jedné sadě za celý turnaj nejvíce 13 bodů – a to dvakrát ve čtvrtfinále proti Karbanové z Králova Dvora. Ve finálovém mači potom Černá deklasovala klimkovickou Jančatovou zcela suverénně 21:3 a 21:7. Další domácí hráčka Sabina Milová prohrála už ve druhém kole s mosteckou Koldovou a obsadila devátou příčku. Jediná křemežská naděje na turnaji, Michaela Koudelková, nezvládla hned první zápas a Šikalové z Benátek podlehla 13:21 a 12:21.

„Lucie Černá patří k absolutní juniorské špičce v republice. To potvrdila i na tomto turnaji, když vyhrála dvouhru bez ztráty setu. Přitom do turnaje nevstupovala v oslnivé formě, protože druhou polovinu října byla nemocná a vůbec netrénovala. Do domácího klání šla s velkou zátěží, v pátek například společně s Mirkem Janáčkem absolvovali velice těžký trénink na atletické dráze, před oběma turnajovými dny měla vždy další trénink. V týdnu se navíc začala postupně připravovat na její další vrchol, kterým bude Mistrovství republiky kategorie U19 v lednu příštího roku,“ popsal náročný program své svěřenkyně trenér Radek Votava.

Skvěle si vedl patnáctiletý talentovaný badmintonista Jaromír Janáček, jenž prošel turnajovým sítem dvouhry bez ztráty jediné sady až do finále, kde narazil na Švába z Dobrušky a po setech 21:17, 21:23 a 21:16 si vybojoval své první zlato. Neztratil se ani Ondřej Kotyza, jenž udolal ve druhém kole nasazeného Benedikta z Dobrušky dvakrát 21:14. Jeho cestu domácím turnajem ukončil až pozdější bronzový medailista Hamáček z Hradce Králové, který vyhrál přesvědčivě 21:13 a 21:10.

„Jaromír Janáček je o rok mladší než Lucka a do juniorské kategorie teprve nakukuje. Nutno dodat, že od začátku dost rázně! I on potvrdil roli nasazené jedničky a především jeho finálový souboj se Švábem byl hodnotným vyvrcholením celého turnaje. Třísetový zápas byl dramatem až do konce. Občas nešlo o úplně líbivý badminton, ale bylo to finále, které vyhrává ten, kdo udělá méně chyb, více tvoří a je odvážný. To Mirek zvládl! Na domácích kurtech má jeho úspěch dvojnásobnou hodnotu. Viděl jsem ho hrát spoustu zápasů, které v těchto momentech nezvládal. Tentokrát to vyšlo,“ měl radost kouč krumlovských badmintonistů Radek Votava.

Čtyřhry chlapců se zúčastnily dva českokrumlovské páry. Janáček s Kotyzou nestačili na pozdější stříbrné medailisty z Hradce Králové Hubáčka a Hamáčka a skončili na třetím místě. Dominik Kolouch a Dario Siviglia prohráli po třísetovém zápase už v prvním kole s Barákem a Komárem (Astra Praha / Klimkovice).

Páté místo v dívčím deblu získaly Sabina Milová s Nelou Kavalírovou, kterým vystavil stop královédvorský pár Krejčová a Karbanová. Na devátém místě skončila křemežská Michaela Koudelková s benáteckou Brhelovou.

Třetí zlatou medaili pro českokrumlovský SKB vyválčili v mixu obě nejúspěšnější domácí želízka Jaromír Janáček s Lucií Černou, přestože s jejich finálovým výkonem trenér Votava spokojen nebyl: „Tady důvod k radosti moc nemám. To, jak proběhlo finále, jsem raději rychle zapomněl. Jejich nasazení nebylo důstojné.“ Šváb s Mališovou podlehli Janáčkovi s Černou 21:17, 11:21 a 21:13. Deváté místo obsadil strakonický Musil s křemežskou Koudelkovou, shodně na sedmnáctém místě skončily páry Kotyza a Milová i Kolouch a Kavalírová.

Turnaj pod lupou

Výsledky Grand Prix ČR A – kategorie U17 – dvouhra chlapci: 1. Janáček (SKB ČK), 2. Šváb (Dobruška), 3. Vraník (Benátky), Hamáček (Hr. Králové), … 5. Kotyza (ČK), dvouhra dívky: 1. Černá (ČK), 2. Jančatová (Klimkovice), 3. Krejčová (Králův Dvůr), Koldová (Most), … 9. Milová (ČK), 17. Koudelková (Křemže).

Čtyřhra – chlapci: 1. Šváb / Vraník (Dobruška / Benátky), 2. Hamáček / Hubáček (Hr. Králové), 3. Janáček / Kotyza (ČK), Král / Machač (Most), … 9. Kolouch / D. Siviglia (SKB ČK), dívky: 1. Brunátová / Zychová (Astra Praha), 2. Koldová / Salačová (Most), 3. Krejčová / Karbanová (Králův Dvůr), Šikalová / Červenková (Benátky), … 5. Milová / Kavalírová (ČK), 9. Brhelová / Koudelková (Benátky / Křemže).

Smíšená čtyřhra: 1. Janáček / Černá (ČK), 2. Šváb / Mališová (Dobruška / Orlová), 3. Vacek / Krejčová (Doubravka / Králův Dvůr), Louda / Úblová (Bílá Hora / Doubravka), … 9. Musil / Koudelková (Strakonice / Křemže), 17. Kotyza / Milová, Kolouch / Kavalírová (všichni ČK).